Uprzejmie informujemy, że posiłki zamówione na święta (24 i 25 grudnia) zostaną dostarczone razem 24 grudnia. Dziękujemy za zrozumienie i życzymy radosnych Świąt.

Jak przestać się przejadać i odzyskać przyjemność z jedzenia?

Bardzo duża część osób spożywa ilość kalorii większą niż tak naprawdę potrzebuje ich organizm. Niesie to za sobą wiele konsekwencji zarówno dla ciała jak również zdrowia.
Jak przestać się przejadać i odzyskać przyjemność z jedzenia?

Bardzo duża część osób spożywa ilość kalorii większą niż tak naprawdę potrzebuje ich organizm. Niesie to za sobą wiele konsekwencji zarówno dla ciała jak również zdrowia. Często są to nawyki, które ciężko jest zniwelować samodzielnie. Wpada się w pewnego rodzaju pułapkę, z której ciężko się wydostać bez odpowiedniej pomocy. Objadanie się może mieć różne podłoże i w dużym stopniu właśnie od tego zależy jak złożony jest problem oraz jaka pomoc jest niezbędna. Niektóre osoby niestety umniejszają ten problem szczególnie jeśli poza tym prowadzą zdrowy tryb życia czyli sporo ruszają się. To wcale nie oznacza, że nadmierne objadanie się nie jest problemem.

Uświadom sobie, gdzie leży przyczyna przejadania

Objadanie się przyczyny mogą być różne i w dojściu do rozwiązania bardzo istotne jest aby je poznać. Pierwszym krokiem w tą stronę jest odwiedzenie specjalistów i wykonanie badań. Pomocna będzie tutaj wizyta u endokrynologa i skontrolowanie swojego stanu zdrowia. Dopiero wykluczenie aspektów związanych ze stanem fizjologicznym pozwoli przejść do bardziej złożonej strefy psychicznej.

Tutaj możliwości tego co może wpływać na zespół kompulsywnego objadania się jest znacznie więcej. Może być to reakcja na stres, smutek ale także pewnego rodzaju traumy. Bardzo wiele osób, u których zespół kompulsywnego jedzenia występują to osoby przemęczone, które nie dbają o swój odpoczynek psychiczny i fizyczny.

Zakazane jedzenie kusi

Przejadanie się to dość popularne zjawisko wśród osób, które są na restrykcyjnych dietach. Marzenie o szczupłej sylwetce powodują, że zaczynamy rezygnować ze swoich wszystkich ulubionych posiłków i potraw. Okazuje się, że wcale nie jest to dobre rozwiązanie gdyż może dojść do momentu kulminacyjnego, w których chęć zjedzenia ulubionego dania przewyższy i uruchomi się lawina. Nie warto zatem stosować na 100%, a pozwolić sobie na wprowadzenie pewnych ustępstw. Nie ma sensu obiecywać sobie, że już nigdy nie zjemy nic słodkiego, ponieważ nie ma nic złego w okazjonalnym zjedzeniu czegoś co niekoniecznie ma 100% czysty skład. Dieta uwzględniająca również nasze zachcianki to taka, która ma największe szanse zostania z nami.

Jedzenie w pośpiechu

Kompulsywne objadanie się przyczyny mogą być związane także ze sposobem naszego jedzenia. Brak czasu czy pośpiech powodują, że wiele osób je w biegu co źle odbija się na samym odżywianiu się. Takie zjawisko może doprowadzić do sytuacji, że nasz organizm nie odczuwa najedzenia się, przez ciężej jest zrozumieć jak opanować kompulsywne jedzenie. Nawet w bardzo napiętym grafiku ważne jest to aby znaleźć czas na zjedzenie posiłku w spokoju, bez zbędnych rozpraszaczy. Nie powinno się przy tym oglądać telewizji czy robić innych rzeczy, a wyłącznie skupić na jedzeniu.

Monotonna dieta

Wiele osób uważa diety za monotonne. Jest to także najczęstsza przyczyna tego, że zrywa się z ich zasadami, ponieważ są nudne. Nałogowe objadanie się również może być następstwem mało atrakcyjnej diety. Brak urozmaiceń w diecie będzie skutkować chęcią sięgania po coś dobrego. Zazwyczaj ma to jeden schemat – dana osoba trzyma się diety cały dzień, tydzień, a następnie dochodzi do epizodu objadania się. Sposobem zmiany takiej zależności jest włączenie do diety różnorodnych posiłków, w tym tych które sprawiają nam przyjemność.

Głód emocjonalny

Nasz talerz bardzo często jest odpowiednikiem naszych emocji. Jedzenie kompulsywne leczenie również zakłada, że istnieje coś takiego jak głód emocjonalny co nie ma nic wspólnego z faktycznym głodem. Nasze ciało może mieć dostarczoną odpowiednią ilość kalorii, a mimo to będziemy odczuwać głód jednak jest on związany z emocjami. Złe samopoczucie, nerwy czy stres są przyczyną, że sięga się po cos dobrego, gdyż łączy się to z lepszym samopoczuciem. Bardzo ważne w takich przypadkach jest w takich przypadkach aby pozwalać emocjom istnieć i rozumieć ich pochodzenie. Nie warto jest odcinać się tych emocji, gdyż istnieje duża szansa, że one wrócą. Najważniejsze jest to aby nauczyć się z nimi radzić nawet jeśli bywają trudne.

Zespół objadania się będzie miało wiele wspólnego z systemem nagród. Często to właśnie jedzenie wykorzystujemy jako przyjemność czy nagrodę za coś. Niezbędne jest zrozumienie, że zadbać o siebie możemy również w inny sposób i wcale nie potrzeba specjalnych osiągnięć aby zrobić dla siebie coś przyjemnego.

Rób mądre zakupy

Kompulsywne zaburzenia odżywiania, a to jakie zakupy spożywcze robimy to także mocna zależność. Bardzo dużym błędem planując zakupy jest odwiedzanie sklepów spożywczych będąc głodnym. Wówczas nasz mózg wariuje, ponieważ wydzielana jest informacja o głodzie i ma się ochotę zjeść wszystko co spotkamy naszym wzrokiem. Dobrym sposobem jest chodzenie na zakupy z listą i najedzonym brzuchem, a wówczas w dużej części uniknie się niepotrzebnych produktów we własnej kuchni. Dobrze jest zadbać o zróżnicowane produkty w diecie oraz miejsce także na ulubione przekąski tylko zamiast kupić ich 10 lepiej wybrać 1.

Jedz w sposób uważny

Bardzo mała część osób skupia się na swoim jedzeniu. Kompulsywne objadanie się jak leczyć to między innymi zmiana sposobu jedzenia. Istotne jest to aby podczas jedzenia skoncentrować się tylko na swoim talerzu. Rozpraszacze w postaci telewizora, sprawdzania ciągle czegoś na telefonie nie są pomocne, a mogą pogorszyć nasza sytuację, ponieważ nie odczuwamy żadnych reakcji związanych z jedzeniem. Jest to dodatek do jakiś czynności, a nie samodzielna czynność. Rezygnując z rozpraszaczy zauważymy większą sytość po jedzeniu, ponieważ jest to świadome spożywanie posiłków.

Przestań się ciągle odchudzać

Dieta odchudzająca może często pojawić się jako kompulsywne objadanie się test szczególnie jeśli opiera się na restrykcyjnych zasadach. Nie jest to dobre rozwiązanie i nie warto jest trzymać się diety odchudzającej przez długi okres czasu. Nasz organizm wymaga aby była mu dostarczana odpowiednia ilość kalorii oraz makroelementów, gdyż bez tego nie jest w stanie poprawnie funkcjonować i cierpi na tym nasze zdrowie.

Odpoczywaj świadomie

Może się wydawać, że odpoczynek nie ma za dużego znaczenia jeśli chodzi o kompulsywne objadanie się jednak jest to mylne podejście. Niestety przemęczenie, nadmierna ilość stresu w życiu w dużym stopniu odbija się na tym jak wyglądają nasze nawyki żywienia. Często gdy przychodzi czas na odpoczynek nadchodzi również gonitwa myśli przez to nie można nazwać tego świadomym relaksem. Chcąc to zmienić warto jest wybrać na odpoczynek aktywności przez nas lubiane tak aby w efekcie uzyskać całkowitą satysfakcje.

Zajadanie emocji to nie jest dobry pomysł

Emocje często są aspektem wyzwalającym chęć sięgnięcia po coś do jedzenia. Stres, nerwy ale także nuda może spowodować, że zaczniemy jeść więcej niż tego naprawdę potrzebujemy. Zmian należy wówczas szukać w podłożu psychicznym, a najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest poszukanie wsparcia u specjalisty. Wówczas zyska się większe szanse na zdobycie umiejętności radzenia sobie z emocjami.

Jakie są najczęstsze przyczyny jedzenia emocjonalnego?

Nałogowe objadanie się może kojarzyć się przede wszystkim z bardzo wysokimi emocjami czyli długotrwałym stresem czy smutkiem. Zdarza się, że często nawet z pozoru błaha sprawa może spowodować, że zaczniemy jeść więcej. Jeśli zatem zauważymy u siebie niepokojące nawyki żywieniowe warto jest sięgnąć po wsparcie. W przeciwnym razie pogłębianie się problemu może utrudniać drogę wyjścia z niego.

Jak radzić sobie z jedzeniem emocjonalnym?

Nie pozwól na to aby emocje determinowały to co jesz. Jeśli czujesz smutek, nerwy czy stres poszukać innych sposobów ich odreagowania bądź wyjdź emocjom na przeciw. Pomocne może się wsparcie od bliskiej osoby bądź jeśli problem jest mocno zakorzeniony wybrać można wizytę u specjalisty, który przy odpowiedniej terapii będzie w stanie rozwiązać problem.

Jak przestać się przejadać i odzyskać przyjemność z jedzenia?      

Pierwszym krokiem do ulgi będzie bez wątpienia zrozumienie, że kompulsywne zaburzenia odżywiania nas dotyczą. Zrozumienie, że objadanie prowadzi do bardzo poważnych skutków jest niesamowicie ważne, gdyż w dużym stopniu pomoże znaleźć rozsądne rozwiązanie. Przestanie przejadania się nie jest czymś co można zrobić od ręki. W wielu przypadkach potrzeba sporo czasu aby wyjść z tego uzależnienia i zacząć ponownie czerpać przyjemność z jedzenia.

KROK 1 – zadaj sobie pytanie, co tak naprawdę chcesz zjeść

Kompulsywne objadanie się można wyciszyć bądź wyleczyć jeśli będziemy trzymać się pewnego schematu. Dla każdego może on wyglądać nieco inaczej jednak najważniejsze aby mieć w tym wszystkim plan. Jednym z rozwiązań jest odpowiedzenie sobie na pytanie co tak naprawdę chcemy zjeść. Jest to bardzo trudne aby powstrzymać się od otworzenia lodówki czy szafki z przekąskami i po prostu nie sięgnięcie po ulubioną przekąskę jednak możliwe. Małe kroki mają tutaj wbrew pozorom największe znaczenie. Dobrym pomysłem jest także stworzenie sobie wstępnego zarysu jadłospisu czyli tego co będziemy jeść w kolejnych dniach.

KROK 2 – niech jedzenie sprawia Ci więcej radości

Dużym problemem dla osób, które cierpią z powodu objadania się jest to, że nie czerpią oni przyjemności z tego co jedzą. Zazwyczaj spożywają swoje posiłki w takich emocjach, że nie towarzyszy temu przyjemność z samego posiłku. Warto zatem wygospodarować sobie czas na zjedzenie dania w samotności i wybieranie dań, które odpowiadają preferencjom żywieniowym.

KROK 3 – nie zadowalaj się byle czym

Staraj się przygotowywać swoją dietę w taki sposób aby była ona zdrowa dla Twojego organizmu ale jednocześnie Ci smakowała. Bez tego marne są szanse na uzyskanie jakiegokolwiek powodzenia.

KROK 4 – skontroluj smak

Smak to najważniejszy element diety. Bez niego nie można mówić o skutecznie przygotowanym jadłospisie. Jeśli nie mamy ochoty na to co znajduje się na naszym talerzu ciężko jest mówić o jakimkolwiek sukcesie, a wręcz przeciwnie może jedynie oddalić to od efektu jaki chce się uzyskać.