Wskaźnik WHR – Oblicz swoje WHR w naszym kalkulatorze
Co to jest wskaźnik WHR?
Skrót WHR oznacza Waist Hip Ratio. Wskaźnik WHR oznacza stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Aby móc poprawnie obliczyć swój wskaźnik WHR, wystarczy podzielić obwód talii przez obwód bioder. Stosuje się go do określenia typu sylwetki lub typu otyłości u osób z nadmierną masą ciała.
Tabela WHR jest niesamowicie prosta, w zasadzie można ją zamknąć w jednym krótkim zdaniu. Jeśli nie chcemy się rozdrabniać, to normy wskaźnika WHR są następujące: WHR o wartości 1,0 lub większej u mężczyzn i 0,8 lub większej u kobiet świadczy o otyłości brzusznej. Ten typ otyłości nazywany jest androdialnym i oznacza, że tkanka tłuszczowa zaczyna gromadzić się w okolicach brzucha.
Czym jest kalkulator WHR?
Kalkulator WHR na naszej stronie, w bardzo prosty sposób pomoże w określeniu typu otyłości u osób z większą wagą ciała lub typu sylwetki. Dzięki określeniu, jaki typ sylwetki posiadamy, możemy dowiedzieć się, czy występuje u nas ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób. Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej jest różne u każdego człowieka, dlatego warto poznać swój typ (typ gruszka, typ jabłko).
Nasz kalkulator WHR może zwrócić dwa wyniki:
- Rodzaj gynoidalny, typu gruszka – jest to otyłość pośladkowo-udowa, spotykana częściej u płci pięknej, niżeli u mężczyzn. Jest to rodzaj bezpieczniejszej otyłości w porównaniu do otyłości brzusznej. Otyłość ta wynika głównie z nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy ud oraz bioder,
- Rodzaj androidalny, typu jabłko – otyłość brzuszna. Otyłość ta jest często spotykana u mężczyzn, ale także u kobiet w okresie menopauzy. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia wielu chorób, między innymi cukrzycy typu 2 oraz chorób układu krążenia.
Jak obliczyć wskaźnik WHR?
Wzór WHR:
WHR = talia (cm) / biodra (cm)
Normy u mężczyzn są następujące:
● >1 – typ androidalny (jabłko)
● <1 – typ gynoidalny (gruszka)
Oraz normy u kobiet: ● >0,8 – typ androidalny (jabłko)
● <0,8 – typ gynoidalny (gruszka)
Jak dokonać pomiaru?
Żeby móc zmierzyć obwód talii i bioder, a konkretniej obwodu talii do obwodu bioder, należy przygotować centymetr krawiecki. Obwód talii obliczamy, przeciągając centymetr dokładnie w połowie wysokości pomiędzy dolną krawędzią łuku żebrowego i górnym grzebieniem kości biodrowej. Aby obliczyć obwód bioder, należy poprowadzić centymetr na wysokości kolców biodrowych przednich górnych lub najszerszego miejsca pośladków.
WHR (waist hip ratio lub waist to hip ratio), czyli stosunek obwodu talii i bioder to wskaźnik, który jest dość często użytkowany przez specjalistów. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest ważne w celu zachowania dobrego stanu zdrowia.