Czy ryby są zdrowe? Rodzaje i właściwości odżywcze ryb

Czy wszystkie ryby są bogate w wartości odżywcze i czy mają niezliczone właściwości odżywcze?
ryby w diecie

Czy wszystkie ryby są bogate w wartości odżywcze i czy mają niezliczone właściwości odżywcze? Sprawdź, które ryby są najzdrowsze dla naszego organizmu, a których powinniśmy unikać.

Właściwości i wartości odżywcze ryb

Zdrowe odżywianie jest tematem, który budzi ogromne zainteresowanie, przede wszystkim przez wzgląd na korzyści jakie płyną z jego stosowania. Osoby dbające o swoje ciało cieszą się o wiele lepszym samopoczuciem ale także zdrowiem. W zbilansowanej diecie nie może zabraknąć różnego rodzaju ryb, ponieważ są one źródłem kwasów omega ale mają także szereg innych właściwości. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ryby morskie mają więcej wartości odżywczych niż wiele rodzajów mięsa. Wynika to głównie z tego, że gatunki ryb pozwalają na łatwe przyswajanie białka, które jest jednocześnie łatwe w trawieniu. Polskie ryby ale także inne morskie ryby posiadają duże pokłady kwasów tłuszczowych oraz cennych witamin jak A, D, E czy B. Nie można zapominać również o minerałach czyli magnezie, miedzi czy żelazie.

Najzdrowsze ryby to te, które posiadają największą ilość kwasów omega. W diecie człowieka ryby znajdują się już od długiego czasu. Niektóre badania pokazują, że może być to czas sięgający nawet do epoki kamienia. Nie ma się co dziwić, ponieważ duża część osób kumulowała się wówczas wokół morza czy innych zbiorników wodnych. Ryba słodkowodna stała się tym samym bardzo powszechnym pożywieniem, które z biegiem czasu zostało również rozprowadzone po innych regionach.

Obecnie najbardziej popularne są rybki hodowlane, co wiąże się zarówno z dużą opłacalnością ale także pozwala na zabezpieczenie środowiska przed utratą naturalnego wymiaru. Zróżnicowanie ryb dostępnych w sklepach jest ogromna, dzięki czemu każdy niezależnie od swojego gustu kulinarnego jest w stanie dobrać gatunek ryby idealny dla siebie. Danie sporządzone z ryby jest sycące, lekkie i przy tym pełnowartościowe dlatego też tak często pojawia się na stole.

Dlaczego kwasy omega-3 są takie ważne?

Kwasy omega 3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wynika to z ich prozdrowotnych właściwości. To właśnie dlatego ryby słodkowodne i słonowodne są tak chętnie wybierane jako element jadłospisu. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe wpływają między innymi na:

  • Utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu
  • Utrzymanie prawidłowego ciśnienia i poprawa krzepliwości krwi
  • Wpływają korzystnie na funkcjonowaniu serca oraz całego układu krążenia
  • Przyczyniają się do zminimalizowania ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów
  • Wykazują działanie przeciwalergiczne
  • Poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego
  • Przyczyniają się do poprawy odporności
  • Ograniczają apetyt, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w dietach odchudzających
  • Poprawiają pamięć oraz skupienie
  • Poprawiają kondycję skóry oraz włosów

Najpopularniejsze rodzaje ryb

Wiele osób zastanawia się nad tym jakie ryby jeść oraz, które z nich mają najlepsze właściwości. Jeśli chodzi o wartości odżywcze to na ten aspekt największy wpływ ma gatunek ryby, miejsce, w którym żyje, wiek, a także czym się odżywia. Jeśli chodzi o podział ryb to najpopularniejszym jest podział ze względu na pochodzenie oraz zawartość tłuszczu. Jeśli chodzi o miejsce występowania to wyróżnić można dwa rodzaje ryb: morskie czyli śledź, makrela oraz dorsz. Są to ryby, które dostarczą sporą ilość kalorii ale także drogocennych tłuszczy.

Drugim rodzajem ryb w tej kategorii jest ryba słodkowodna czyli karaś, płoć bądź jesiotr. Przechodząc do kolejnej grupy można wyróżnić aż 3 rodzaje ryb. Pierwsze z nich to ryby tłuste czyli ryby zawierające największą ilość kwasów tłuszczowych. Będzie to między innymi szprot i halibut. Do ryb średnio tłustych zaliczają się karp, turbot lub pstrąg. Ostatnia grupa to chude ryby takie jak miruna, szczupak czy panga.

Które ryby są najzdrowsze dla człowieka?

Na świecie istnieje ogromna ilość ryb. Gatunki ryb słodkowodnych, rzeczne, morskie co sprawia, że łatwo jest wybrać potrawę adekwatną do swoich potrzeb. Warto zatem określić jakie gatunki ryb w polsce i poza nią uznawane są za najzdrowsze:

  • Łosoś – jest to ryba, która w każdym zestawieniu jeśli chodzi o jakość czy zdrowotność ryb będzie znajdować się na pierwszym miejscu. Wynika to z faktu, iż morskie ryby są zawsze bogatym źródłem kwasów tłuszczowych. Można otrzymać od nich również ogromną dawkę witamin. Jeśli chodzi o sposób przyrządzania to jest on mocno zróżnicowany, gdyż świetnie sprawdzi się zarówno upieczony, ugotowany ale także jako wariant wykorzystywany do sałatek. Najzdrowsze mięso będą posiadały łososie atlantyckie i pacyficzne
  • Śledź oceaniczny – niepozorna i dość mała ryba, która jednak może dostarczyć szereg drogocennych właściwości. Również jest świetnym źródłem kwasów tłuszczowych ale także żelaza oraz potasu. Najbardziej popularne i najlepsze są matiasy, a wynika to z mniejszej zawartości soli, a także łagodnego smaku
  • Pstrąg– jest to ryba, która ma sporo wspólnego z łososiem jednak charakteryzuje ją zawsze stosunkowo niższa cena. Posiada spore pokłady białka, jest delikatna dzięki czemu zawsze przypada do gustu nawet osobom, które na co dzień nie przepadają za rybami
  • Dorsz czyli kolejny gatunek ryby, który często pojawia się na stołach. Jest on znany przede wszystkim z tego, że zawiera sporą ilość białka, a także witaminy B12. Jest szczególnie zalecany osobom, które borykają się z problemami z tarczycą, a także dla kobiet w ciąży
  • Sola –ryba gatunek, która jest szczególnie znana we Francji. Jej cechą, która ją wyróżnia jest bardzo delikatny smak. Z racji sporej zawartości witaminy D3 jest zalecana dla osób, które walczą z osteoporozą
  • Karp – zdrowa ryba, która pojawia się na stole przynajmniej raz w roku. Bogactwo witamin ale także bardzo dobry smak. Odpowiednie przyrządzenie sprawia, że jest obłędna w smaku
  • Tuńczyk – znajduje swoje zastosowanie w walce z problemami skórnymi. Najczęściej występuje w formie zapuszkowanej.

Których ryb lepiej unikać?

Mimo, iż ryby z ogółu znane są z tego, że mają szereg korzystnych właściwości to niestety znajdą się również takie, które mogą być szkodliwe dla naszego organizmu. Może być to związane z ich hodowaniem czy innymi wartościami. Jeśli chodzi o ryby, które powinno się wyeliminować ze swojego jadłospisu to będzie to z pewnością panga, tilapia. Są to ryby chude, które lokalizują się w słodkich wodach. Nie mają zbyt dużych wartości, ponieważ pozbawione są pokładów białka czy witamin. Ich największym problemem jest to, że hodowane są w dużych ilościach i stosowane są na nich spore ilości antybiotyków oraz hormonów, co z pewnością nie można zaliczyć do zdrowej diety.

Okoń nilowy to kolejna ryba, którą warto pominąć wymyślając jadłospis. Jest to ryba morska, która zawiera i witaminy i kwasy tłuszczowe jednak jej największą wadą jest to, że przy dużym spożyciu może doprowadzać do problemów z trawieniem.

Czy ryby z puszki są zdrowe?

Wiele osób tworząc swoją dietę może zastanawiać się nad tym czy wybór ryb w puszcze jest dobrym pomysłem. Otóż jeśli chodzi o to co polecają dietetycy i specjaliści to tu jednogłośnie należy przyznać, że nie jest to najlepsza forma spożywania ryb. Wynika to przede wszystkim z ich niższej jakości i jednocześnie większej ilości przetworzonych składników. Duże pokłady soli czy konserwantów zdecydowanie nie są polecane w diecie. Kolejnym argumentem przemawiającym na nie jest zawartość metalu, z którego produkowane są opakowania. Zdarza się, że jest to tworzywo, które może przenikać do jedzenia. Dodatkowo jedzenie w puszkach zalicza się do produktów wysokoprzetworzonych, które zawsze powinno się z diety eliminować. Okazjonalne zjedzenie takiego posiłku nie jest zakazane jednak na dłuższą metę lepsze są świeże, zdrowe ryby.

Czy ryby wędzone są zdrowe?

Dobre ryby to także te występujące w wariancie wędzonych. Oczywiście dotyczy do przede wszystkim smaku, ponieważ jeśli chodzi o ich zdrowotność to pozostawia ona wiele do życzenia. Ich spożywanie nie jest okraszone dużą ilością wartości odżywczych, co jest wynikiem procesu wędzenia. W trakcie ich wędzenia może dochodzić również do wytwarzania się różnych substancji rakotwórczych czy też innych niebezpiecznych związków. Efektem spożywania może być zatrucie bądź inne niepokojące skutki. Dodatkowo warto zauważyć, że tego rodzaju ryby są znacznie bardziej podatne na występowanie pasożytów. Oznacza to, że nie warto jest posiadać takiej kategorii ryb w swojej diecie.

Które ryby są najlepsze na odchudzanie?

Dieta odchudzająca mimo, że ma doprowadzać do spadku masy ciała mimo wszystko powinna być pełnowartościowa i odżywcza. Oznacza to, że w jej składzie powinny znaleźć się również ryby do jedzenia. Jeśli chodzi o to jakie produkty wybierać to tutaj będą z pewnością królowały ryby chude czyli takie zawierające jak najmniejszą ilość tłuszczu. Sekret będzie znajdował się również w tym jak przygotowywane są ryby. Najlepszą formą obróbki jest gotowanie na parze czy pieczenie, gdyż wówczas traci się jak najmniej wartości odżywczych. Co do polecanych ryb na diecie odchudzającej to będzie to z pewnością dorsz, halibut i łosoś. Poza kluczowym elementem dania nie należy zapominać również o dodatkach czyli świeżych warzywach.

Które ryby są najlepsze – duszone, smażone, a może pieczone?

Sposób obróbki ryb ma spore znaczenie jeśli chodzi o zachowanie wartości odżywczych. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do utraty cennych składników oraz witamin. Do najpopularniejszych sposobów przyrządzania ryb zalicza się pieczenie, gotowanie oraz smażenie. Pierwsze dwa warianty uznawane są za najzdrowsze i wynika to ze zdecydowanie mniejszej ilości tłuszczu, która użyta jest do przygotowania.

Jak przechowywać ryby w domu?

Przechowywanie ryb ma ogromny wpływ na ich jakość i zachowanie świeżości dlatego też decydując się na ich zakup należy stosować się do określonych zasad. Przede wszystkim warto jest maksymalnie skrócić czas między zakupem, a schowaniem ryby. Dobrą praktyką jest przenoszenie ryb w specjalnych torbach chłodzących aby zachować ich świeżość. Po powrocie dobrze jest schować ryby do lodówki bądź zamrażarki. Najważniejsze jest to aby temperatura ich przechowywania była bliska 0 stopni. Ze względu na charakterystyczny zapach ryb dobrze jest je umieścić w osobnych pojemnikach aby zapach nie rozprzestrzeniał się na inne przechowywane rzeczy.

Ryby niezależnie od rodzaju przed przechowywaniem powinny być odpowiednio oporządzone. Zarówno wnętrzności jak i zbędne części ryby powinny być usunięte a sama ryba umyta oraz osuszona.

Ile ryb rocznie zjada przeciętny Polak?

Ryba do jedzenia nie jest najtańszym produktem, dlatego też nie można spotkać jej dość często na polskich talerzach. Od kilku lat średnia jeśli chodzi o spożywane ryby utrzymuje się na poziomie 12-13 kg co jest wynikiem stosunkowo niewielkim zważając na to, że jedna porcja ryby to zazwyczaj około 300-400gram.

Najnowsze wpisy

Social Media