Dieta bez jajek – zasady i wskazówki

Jajka to dość popularny produkt jaki znaleźć można w większości przepisów. Stosowany jest do jajecznicy, w formie dodatku do kanapek, jako składnik ciasta czy samodzielnie.
jajka

Jajka to dość popularny produkt jaki znaleźć można w większości przepisów. Stosowany jest do jajecznicy, w formie dodatku do kanapek, jako składnik ciasta czy samodzielnie. Sprawdza się zarówno w wersji dań na słodko jak również na słono. Istnieją jednak diety gdzie jego wykorzystywanie jest ograniczone bądź wykluczone. Dieta bez mleka i jajek uważana jest za jedną z najbardziej restrykcyjnych diet wykorzystywanych wśród alergików.

Wynika to z faktu, że jest to składowa nie tylko przepisów ale także skład wielu produktów spożywczych. Może to być zatem bardzo trudna zmiana i dla szeregu osób również wyzwanie. Dieta bez nabiału ma jednak przynieść ulgę dla osób, które zmagają się z nietolerancjami. Bardzo ważne w prowadzeniu takiej diety jest to aby wykorzystywać substytuty jajek czy mleka tak aby zapewnić sobie zbilansowane dania.

Dieta bez jajek

Mało osób może zdawać sobie sprawę z tego, że jajka mają silne właściwości uczulające i osoby wrażliwe na ten składnik mogą doznać wstrząsu anafilaktycznego po ich zjedzeniu. Dotyczy to nie tylko samego białka czy żółtka ale całego jajka. Efektem spożycia jajek będą skutki uboczne takie jak trudności z oddychaniem, wysypka czy obrzęk. Z jajek rezygnują nie tylko osoby uczulone na ten składnik ale także osoby przebywające na diecie wegańskiej czyli wśród osób rezygnujących ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Dieta bez laktozy jadłospis będzie zatem mocno ograniczony szczególnie, że wiele potraw ma w swoim składzie czy to mleko czy jajka.

Produkty bez mleka krowiego będą stanowiły dużą część codziennej diety dlatego z punktu widzenia dietetycznego konieczne jest uzupełnienie wszelkich braków wynikających z ograniczenia nabiału. Na szczęście istnieje wiele zamienników, dzięki którym poziom makroelementów będzie wystarczający do zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Osoby, które ze swojej diety chcą pozbyć się jajek muszą zdecydować się na zrezygnowanie z naleśników, jajecznicy ale także wszelkiego rodzaju form jajek występujących samodzielnie. Tworząc dla siebie dietę o takim charakterze można ulec dużemu zaskoczeniu w jak wielu daniach znajdują się jaja. Dodatkowo jadłospis bezglutenowy będzie dokładać dalszych ograniczeń jeśli chcemy zdecydować się na wyeliminowanie wszystkich artykułów zawierających gluten. W diecie osoby rezygnującej z jajek z pewnością nie znajdziemy lodów, panierek, gofrów ale także ciastek.

Alergia na jajka

Alergia na jajka występuje dość rzadko jednak jest ona możliwa tak samo jak nietolerancje pokarmowe. Osoby, które podejrzewają u siebie taką dolegliwość mogą wykryć to w łatwy sposób poprzez dietę eliminacyjną. Jeśli z diety wyłączy się składnik i zaczniemy się czuć lepiej oznacza to, że jest to nietolerowany przez nas produkt. Oznacza to, że śniadanie bez nabiału i wszelkie nietolerancje wymagają czytania etykiet. W wielu produktach codziennego użytku znaleźć można jaja oraz nabiał nawet w śladowych ilościach. Dania bez laktozy w domu dość łatwo jest przyrządzić jednak będąc w restauracjach czy lokalach podających jedzenie trzeba zawsze zwracać na to uwagę.

Planowanie diety bez jajek

Samodzielne zaplanowanie jadłospisu może być wyzwaniem szczególnie jeśli konieczne jest ograniczenie niektórych składników. Dieta bez białka mleka krowiego będzie wymagała sporo ograniczeń tak samo jak zrezygnowanie z jajek. Pierwszym krokiem w takich sytuacjach jest wyeliminowanie samego produktu gotowego czyli mleka i jajek, a następnie skontrolowanie czy w lodówce bądź szafce posiadamy produkty zawierające taki składnik.

Każdorazowo robiąc zakupy również należy to robić tak aby mieć pewność, że serwujemy przepisy bezglutenowe i bez laktozy. Poza tym niezbędne jest także zatroszczenie się o prawidłową ilość białka w diecie i w tym przypadku konieczne jest skorzystanie z zamienników. Posłużą tu niektóre produkty pochodzenia roślinnego jak tofu czy soczewica.

Produkty, które warto włączyć do diety bez jajek

Wielu osobom może początkowo wydawać się, że dieta bez nabiału jadłospis jest ciężki do ułożenia. Oczywiście zabierając jedne z ważniejszych produktów z diety może to być cięższe jednak nie niemożliwe. Istnieje duża ilość artykułów, które mogą urozmaicić potrawy bez jajek i mleka, a z czasem nawet pokocha się ich smak.

Chcąc uzyskać taki efekt dobrze jest się odpowiednio przygotować. Chodzi tu o wyposażenie swojej lodówki w awokado, banany czy ciecierzycę, ponieważ są to idealne produkty gwarantujące strukturę wiążącą. Istnieje spora ilość sztuczek kulinarnych, dzięki którym można uzyskać efekt mocno zbliżony do tego jakie dają jajka i laktoza w diecie.

Gotowanie bez jajek – wskazówki praktyczne

Tworząc dietę bez jajek czy laktozy najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie i podejście. Nie należy skazywać tej opcji na porażkę, a poświęcić czas na znalezienie odpowiadających nam przepisów. Obiad bez glutenu i laktozy można stworzyć przy użyciu ciekawych zamienników, dzięki czemu dieta bez mleka i jaj wprowadzi do życia powiew nowości.

Dania bez jajek – podsumowanie

Gotowanie bez jajek czy też dieta bez glutenu i laktozy przepisy z pewnego punktu wydają się trudne do zrealizowania. Pierwszym utrudnieniem będzie bez wątpienia ograniczona ilość dostępnych przepisów. Gluten, laktoza, jajka to powszechne składniki dań i artykułów spożywczych. W większości przypadków są to dania przez nas lubiane dlatego też nie chce się z nich rezygnować. Ponadto dużym utrudnieniem jest ciągłe pilnowanie się co można, a czego nie można zjeść – nie tylko w domu ale także w restauracjach.

Dania bez laktozy nie powinny być jednak skazywane na porażkę i aby się do tego przekonać należy poznać zalety ograniczenia jajek czy laktozy z diety. Przede wszystkim będzie to ogromna ulga dla osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe. Znacznie poprawia się komfort życia i samopoczucie. Rezygnując z jajka ogranicza się jednocześnie panierki czy też sosy składające się w dużej ilości z tłuszczu, dzięki czemu można zaobserwować u siebie utratę kilogramów.

Najnowsze wpisy

Social Media