Informujemy, że paczki zamówione na 16.08 (piątek) będą dostarczane razem z zamówieniem na dzień 15.08 (czwartek).
Zmiany w panelu klienta dot. dostawy na piątek można dokonać najpóźniej do wtorku do godziny 10:00.

Dieta carnivore – czy mięsna dieta jest zdrowa? Jadłospis

Dieta carnivore - czy mięsna dieta jest zdrowa? Jadłospis

Dietetycy od dłuższego czasu zachęcają do skupienia się na zwiększeniu spożycia produktów pochodzenia roślinnego. W międzyczasie coraz więcej zwolenników znajduje dieta carnivore, której podstawę stanowią produkty odzwierzęce. Na czym dokładnie polega ta dość rygorystyczna forma odżywiania i w czym tkwi jej fenomen? Czy odpowiednio skonstruowana dieta mięsna może przynieść realne korzyści dla zdrowia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących diety opartej na produktach pochodzenia zwierzęcego zawarliśmy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj także: Rola białka w budowie i regeneracji mięśni

Na czym polega dieta karniwora i kto jest twórcą ekstremalnej formy odżywiania dopuszczającej jedynie produkty mięsne?

Na czym polega dieta karniwora i kto jest twórcą ekstremalnej formy odżywiania dopuszczającej jedynie produkty mięsne?

W obecnych czasach wiele osób zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami i schorzeniami przewlekłymi. Jak powszechnie wiadomo, każdy z nas jest inny i każdemu służy co innego. Gdy pojawiają się problemy ze zdrowiem, wielu ludzi koncentruje się na zmianie nawyków żywieniowych, wybierając dietę wegańską lub wegetariańską. Istnieje jednak mały procent osób, u których żywienie się wyłącznie produktami roślinnymi może zaostrzać objawy chorobowe. W tym kontekście istotne znaczenie ma dieta mięsożerna, która od kilku lat budzi kontrowersje i ciekawość zarazem.

Za twórcę diety karniwora (z j. ang. the carnivore diet) jest uznawany dr Shawn Baker. Zdaniem amerykańskiego sportowca i lekarza medycyny za pomocą diety carnivora można leczyć wiele schorzeń: cukrzycę, depresję, otyłość, zespół jelita drażliwego, reumatoidalne zapalenie stawów. Ta forma odżywiania bardzo często określana jest jako rozszerzona dieta ketogeniczna, która także zdobyła szerokie grono zwolenników. Jej podstawę stanowią pokarmy pochodzenia zwierzęcego, które zawierają wszystkie potrzebne białka. Według Shawna Bakera nie ma nic lepszego, jak sięganie po żywność, która doskonale smakuje i zapewnia kompletne odżywienie, a jednocześnie wspomaga budowę mięśni i utratę masy ciała.

Założenia diety karniwora – jakie są podstawowe zasady diety carnivore? Co jeść na diecie, a czego unikać?

Założenia diety karniwora – jakie są podstawowe zasady diety carnivore? Co jeść na diecie, a czego unikać?

Zasady diet karniwora nie są skomplikowane. Chociaż niektórym osobom wydaje się to szalone, ten dość restrykcyjny sposób odżywiania polega na spożywaniu wyłącznie pokarmów mięsnych. Liczne badania wskazują, że osoby stosujące dietę karniwora doświadczają spektakularnych rezultatów. Poza szybką utratą masy ciała i redukcją tkanki tłuszczowej często mówią o poprawie stanu zdrowia. Prawdopodobnie ma to związek z eliminacją niektórych szkodliwych pokarmów roślinnych. Ponadto dieta bazująca na mięsie pozwala organizmowi na wykorzystanie tłuszczu jako głównego paliwa zamiast węglowodanów i cukrów.

Dieta karniwora – zasady:

  • wykluczenie produktów roślinnych (warzyw, owoców, zbóż, orzechów, nasion, olejów roślinnych),
  • spożywanie mięsa, ryb, owoców morza,
  • unikanie wysokoprzetworzonej żywności,
  • ograniczenie soków, kolorowych napojów na rzecz wody i bulionu kostnego (kawa i herbata są dozwolone w ograniczonym stopniu).

Będąc na diecie karniwora, możesz jeść mięso kurczaka, indyka, cielęcinę, jagnięcinę. Spora grupa osób wybiera głównie wołowinę (steki, mięso mielone) z odrobiną soli. Jeśli chodzi o tłuszcze, zgodnie z głównymi zasadami tej formy żywienia, szczególny nacisk kładzie się na te pochodzące z mięsa, a więc smalec, domowy biały łój itp. A co z produktami mlecznymi? Na diecie carnivore dozwolony jest nabiał o niskiej zawartości laktozy (masło, sery, śmietana).

W dużym skrócie carnivore to styl życia, który polega na konsumpcji dużych ilości mięsa i całkowitej rezygnacji z pokarmów roślinnych.

Zalety i wady diety karniwora – czy ten sposób odżywiania jest odpowiedni dla każdego? W jakich przypadkach lepiej zrezygnować z żywienia wyłącznie mięsem?

Zalety i wady diety karniwora – czy ten sposób odżywiania jest odpowiedni dla każdego? W jakich przypadkach lepiej zrezygnować z żywienia wyłącznie mięsem?

Dieta carnivore należy do diet niskowęglowodanowych i dość rygorystycznych. Ograniczenie spożywania węglowodanów niewątpliwie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Poza tym, że pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy, pozwala też zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe oraz niektóre nowotwory (jelita grubego, trzustki, wątroby). Do zalet diety karniwora zalicza się też poprawę parametrów lipidowych krwi, usprawnienie pracy układu pokarmowego oraz zwiększenie wytrzymałości i siły.

Pomimo tego, że dieta stworzona przez doktora Shawna Bakera ma wiele zalet, często można usłyszeć także o jej wadach. Ponieważ ten model żywienia jest dość restrykcyjny i wyklucza wiele produktów, może prowadzić do niedoborów składników mineralnych, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Związki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich deficyt przez dłuższy czas może zwiększać ryzyko różnych chorób. Ponadto często podkreśla się, że spożywanie produktów zwierzęcych i duża podaż wieprzowiny może podnosić poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z układem krążenia.

Efekty diety karniwora – czy można schudnąć stosując dietę karniwora? Jakie jeszcze korzyści można osiągnąć dla zdrowia?

Efekty diety karniwora – czy można schudnąć stosując dietę karniwora? Jakie jeszcze korzyści można osiągnąć dla zdrowia?

Najlepsza i bezpieczna dla zdrowia jest zbilansowana dieta zawierająca odpowiednie proporcje składników odżywczych. Coraz więcej osób przekonuje się jednak, że przechodząc na dietę eliminacyjną, można osiągnąć wiele korzyści dla zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku diety karniwora. Poza redukcją masy ciała dzięki spożywaniu wyłącznie produktów mięsnych można też poprawić wiele istotnych parametrów zdrowotnych.

Lepsza wydajność metaboliczna

Jeśli Twoja dieta obfituje w cukier, sól i wysokoprzetworzoną żywność, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później dojdzie do zakłócenia wydajności komórek, a co za tym idzie, do spowolnienia metabolizmu. Styl życia carnivore pozwala poprawić wydajność metaboliczną i zyskać więcej energii do działania.

Lepsza wydajność metaboliczna

Stabilizacja poziomu cukru we krwi

Kolejną korzyścią, którą można osiągnąć, dzięki przejściu na dietę karniwora, jest ustabilizowanie stężenia glukozy we krwi. Wszystko dlatego, że dieta ta opiera się o eliminację węglowodanów, które przyczyniają się do nagłych skoków poziomu cukru w organizmie. Dzięki spożywaniu większej ilości mięsa stężenie glukozy spada i utrzymuje się na właściwym poziomie.

Redukcja stanów zapalnych

Zwolennicy diety carnivore twierdzą również, że ten sposób odżywiania pozwala zmniejszyć stany zapalne w organizmie. Dzieje się tak dlatego, że mięso zawiera spore ilości białka oraz związków wykazujących działanie przeciwzapalne. Dodatkowo dieta karniwora wyklucza pokarmy roślinne, które mogą powodować stany zapalne i nietolerancje pokarmowe.

Przykładowy jadłospis carnivore na 5 dni – sprawdź, jakie posiłki możesz jeść w ramach diety mięsożercy

PONIEDZIAŁEK
Śniadanie wędlina i smażone jajka
Obiad stek wołowy na maśle klarowanym
Kolacja śledź z jajkiem

Śniadanie wędlina i smażone jajka

WTOREK
Śniadanie jajecznica z boczkiem
Obiad gulasz wieprzowy
Kolacja kabanosy z mięsa drobiowego

ŚRODA
Śniadanie krewetki smażone na maśle
Obiad zupa na bulionie z kości
Kolacja smażona wątróbka drobiowa

CZWARTEK
Śniadanie jajka sadzone na boczku
Obiad kurczak pieczony na maśle klarowanym
Kolacja tuńczyk w puszce

Kurczak pieczony na maśle klarowanym

PIĄTEK
Śniadanie jajecznica z polędwicą z kurczaka
Obiad pieczony łosoś
Kolacja kabanosy z mięsa drobiowego

Dieta karniwora sprzyja utracie tłuszczu i redukcji masy ciała – zanim jednak zmienisz nawyki żywieniowe, skonsultuj się z dietetykiem!

Dieta carnivore to styl życia, który z pewnością nie jest odpowiedni dla każdego. Być może jednak dzięki wykluczeniu z jadłospisu pokarmów roślinnych i zastąpieniu ich produktami mięsnymi uda Ci się osiągnąć lepsze zdrowie oraz samopoczucie. Przed zmianą nawyków żywieniowych najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem lub dietetykiem. Specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań doradzi, czy zmiana sposobu żywienia jest pożądana w Twoim przypadku.

Najnowsze wpisy

Social Media