Informujemy, że paczki zamówione na 16.08 (piątek) będą dostarczane razem z zamówieniem na dzień 15.08 (czwartek).
Zmiany w panelu klienta dot. dostawy na piątek można dokonać najpóźniej do wtorku do godziny 10:00.

Dieta przy biegunce – co jeść przy rozwolnieniu?

Dieta przy biegunce - co jeść przy rozwolnieniu?

Biegunka to bardzo nieprzyjemny objaw różnych dolegliwości, zakażenia, infekcji czy chorób. Z pewnością nikt z nas nie lubi jej doświadczać. Potrafi być niezwykle wykańczająca dla naszego organizmu. Kojarzy się z zaburzeniami gastrycznymi, dyskomfortem w jamie brzusznej, a nawet może być niebezpieczna dla zdrowia, a niekiedy nawet życia. Jak zapobiegać odwodnieniu, co jeść i jak sobie pomóc przy biegunce?

Zobacz również: Co jeść podczas upałów? Najlepsza dieta na gorące dni!

Czym jest biegunka?

Epizodyczne wypróżnienie o luźniejszej konsystencji nie muszą świadczyć o biegunce. Biegunkę najczęściej stwierdza się w momencie, kiedy występują trzy luźne wypróżnienia albo więcej razy na dobę.

Czym jest biegunka?

Warto także zwrócić uwagę na rodzaj biegunki. Tak zwana biegunka ostra przeważnie trwa nie dłużej niż siedem dni. Natomiast jeśli rozwolnienie trwa dłużej niż zazwyczaj, czyli około 14 dni, wówczas mówi się o biegunce przewlekłej.

Kto najczęściej zmaga się z biegunką i jakie może mieć następstwa?

W przypadku stanów przewlekłych najczęściej z biegunką zmagają się osoby z zespołem jelita nadwrażliwego.

Rozwolnienie niesie za sobą szereg dość poważnych następstw. Pierwszym z nich jest odwodnienie, które może prowadzić nawet do zaburzenia krążenia. Przewlekle występujące rozwolnienie ponadto może narażać organizm na niedobory pokarmowe. Przez zbyt częste wypróżnienia składniki pokarmowe nie ulegają wchłanianiu, co może powodować niedobór potasu.

Jakie są przyczyny biegunki?

Do przyczyn biegunki, szczególnie ostrej najczęściej należy infekcja, czyli spożycie pożywienia zawierającego florę bakteryjną lub toksyny wytwarzane przez bakterie.

Inną przyczyną ostrej biegunki może być nadużycie stosowania niektórych leków przeczyszczających, czego osoby je stosujące często nie są świadome.

Biegunka to naturalny system ochronny naszego organizmu!

Biegunka to naturalny system ochronny naszego organizmu!

Biegunka to naturalny system ochronny. Zatem przez pierwsze dwa dni nie powinniśmy zatrzymywać tego procesu. Warto pozwolić organizmowi na naturalne oczyszczenie się. Jednak gdy trwa to dłużej, na przykład przez siedem dni albo więcej, warto zastanowić się nad przyczyną, a następnie ją zniwelować.

Jak nawodnić organizm w przypadku biegunki?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, by odpowiednio się nawadniać. Odwodnienie jest niezwykle niebezpieczne. Do objawów, które świadczą o odwodnieniu, możemy zaliczyć bóle i zawroty głowy, suchość skóry oraz warg, brzydki zapach z ust, zaburzenia koncentracji oraz inne oznaki ze strony układu nerwowego, jak np. senność i zmęczenie. O nawodnieniu bardzo dużo może powiedzieć mocz, który powinien przybierać słomkową barwę.

Odwodnienie – co robić, aby temu zapobiec?

Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników, np. aktywności fizycznej i przebywania w ciepłym otoczeniu. Przyjmuje się, że powinno to być wypijanie co najmniej dwóch litrów płynów na dzień. Można też obserwować kolor swojego moczu i na tej podstawie regulować poziom przyjmowanych płynów.

Odwodnienie - co robić, aby temu zapobiec?

Aby zapobiegać odwodnieniu, można również wykorzystać tzw. doustne płyny nawadniające, czyli specjalnie przygotowane proszki, które rozpuszcza się w przegotowanej wodzie. Pomagają one uzupełnić elektrolity.

Oprócz wody można nawodnić się naparem z majeranku lub marchwianką.

Należy pamiętać, że nie powinno się wypijać soków oraz innych napojów z dodatkiem cukru, gdyż mogą one nasilać biegunkę.

Odwodnienie u starszej osoby

Szczególnie na odwodnienie są narażone osoby starsze, gdyż wraz z wiekiem mniejsze jest odczucie związane z pragnieniem.

Biegunka – zalecenia i dieta w biegunce – co jeść?

Czy w trakcie biegunek powinno się jeść pokarmy? Część osób może pomyśleć, że wtedy objawy się nasilą. Jednak nie jest to prawda. Powinniśmy spożywać pokarmy, ponieważ dzięki temu możemy wpływać pozytywnie na regenerację przewodu pokarmowego, który zaczyna znacznie lepiej funkcjonować.

Jak powinna wyglądać dieta przy ostrej biegunce u dzieci i dorosłych? Co jeść przy rozwolnieniu?

Biegunka, szczególnie wśród seniorów i małych dzieci, może być bardzo niebezpieczna, a nawet prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz zagrożenia życia.

Zjedzenie ryżu pomoże na biegunkę

Dieta przy biegunce u dorosłych – co powienien zawierać jadłospis?

W diecie, która pomoże uporać się z rozwolnieniem, nie powinno zabraknąć kilku niżej wymienionych produktów.

Ryż – dlaczego warto jeść gotowany?

Produktami, które warto wprowadzić, jest gotowany ryż. Warto wykorzystać ten, który charakteryzuje się mniejszą zawartością błonnika, np. biały ryż paraboliczny, basmati czy arborio. Jak wiadomo, ryż ma działanie zapierające, dlatego w tym przypadku świetnie sprawdzają się kleiki z ryżu.

Tapioka – dlaczego dobrze się nią żywić przy diecie w biegunce?

Innym dość ciekawym produktem jest tapioka, czyli skrobia z manioku (bulwy spożywanej zwyczajowo w Afryce, odpowiednik naszego ziemniaka). Skrobię z manioku wystarczy ugotować. Wówczas będzie miała ona konsystencję puddingu lub kleiku, który jest świetną opcją wspomagającą pracę jelit, jeśli borykamy się z biegunką.

Jabłka gotowane jako zalecenia dietetyczne

Następnym produktem są gotowane jabłka. Aby je przygotować, wystarczy obrać je ze skóry i ugotować w wodzie. Ważne jednak jest to, aby spożywać je bez dodatku cukru, słodzideł ani miodu, ponieważ zwiększają one potencjał fermentacyjny, co może sprzyjać biegunce.

Gotowane jabłka

Inne produkty gotowane, czyli co jeść przy biegunce

Z innych gotowanych produktów warto wprowadzić gotowaną marchew, gotowany seler, gotowaną brukiew oraz gotowane ziemniaki.

Jagody i porzeczki

W zwalczaniu biegunki warto również wprowadzić napar lub galaretkę z czarnych jagód (ze skórek) oraz owoce czarnej porzeczki. Z uwagi na zawartość substancji garbnikowych owoce te mają działanie ściągające, dlatego idealnie nadają się przy leczeniu szczególnie ostrej biegunki infekcyjnej.

Kakao i czekolada

Na wymienionej liście nie może zabraknąć kakao na wodzie. Oczywiście, jak w wyżej wymienionych przypadkach, nie powinno ono zawierać substancji słodzących. Warto sięgnąć również po czekoladę gorzką bez dodatku substancji słodzących.

Żywność fermentowana i kiszonki

We wspomaganiu biegunek pomocna może okazać się także żywność fermentowana oraz kiszonki. Warto zatem wprowadzić kiszone ogórki czy kapustę.

Kakao i czekolada

Napar z majeranku

Inną opcją może być napar z majeranku, który spowoduje, że szybciej będziemy trawić produkty, które spożywamy.

Kleik z siemienia lnianego – przykładowy przepis, który warto uwzględnić w jadłospisie

Warto zastosować kleik z siemienia lnianego. Aby go przygotować, należy zalać ziarna wodą, a następnie je zblendować. Tak powstałą gęstą wydzielinę możemy przyjmować. Dzięki niej nie czujemy się głodni, a układ pokarmowy zaczyna lepiej pracować, co przyczynia się do szybszego wyeliminowania biegunki.

Czy banany mogą pomóc w biegunce?

Lekko niedojrzałe, zielone banany mogą dostarczyć skrobię, która jest substratem energetycznym dla komórek jelita. Dodatkowo mają w składzie mniej fruktanów niż dojrzałe, a te mogą nasilać działania fermentacyjne w naszym przewodzie pokarmowym.

Co ciekawe, mączka z proszkowanych zielonych bananów, zwana plantan, może przydać się w łagodzeniu objawów biegunki.

Jakie są zalecenia żywieniowe i dieta przy biegunce u dzieci i dorosłych?

Jako uzupełnienie standardowej diety zaleca się suplementację cynku, ponieważ skraca on czas trwania biegunki. Warto również sprawdzić, czy poziom magnezu w naszym organizmie jest odpowiedni, ponieważ dostarczanie zbyt dużej jego ilości może nasilić biegunkę.

Uzupełnieniem diety mogą być również probiotyki.

Natomiast przed ich zastosowaniem zawsze warto zasięgnąć rady dietetyka.

Porada dietetyka przy biegunce

Czego nie jeść przy biegunce?

W przypadku rozwolnienie zaleca się unikanie takich produktów jak ryż czerwony czy czarny z uwagi na wysoką ilość błonnika pokarmowego.

Należy ponadto wyeliminowac produkty smażone, cięzkostrawne, produkty wysokoprzetworzone.

Czego unikać i na co uważać, aby nie mieć biegunki?

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia biegunki, warto uważać na to, aby nie spożywać przeterminowanych produktów. Rada może wydawać się dość prosta, jednak wiele osób w pośpiechu wybiera artykuły spożywcze, robiąc zakupy.

Powinniśmy za każdym razem dokładnie czytać datę ważności oraz skład wybieranego przez nas produktu.

Przewlekła biegunka – co może oznaczać?

Wprowadzenie powyższych zmian jest bardzo ważne. Natomiast, kiedy biegunka trwa długo, powinniśmy pod okiem specjalisty poszukać przyczyn. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku niezdiagnozowanej celiakii lub przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO). Może być również efektem nietolerancji laktozy, która może dawać takie objawy.

Najnowsze wpisy

Social Media