Coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Niestety, nie zawsze są one odpowiednio leczone. Jednym z takich schorzeń jest rozrost bakteryjny jelita cienkiego, czyli SIBO. Czym dokładnie jest to schorzenie, z czym się wiąże i jak złagodzić objawy i radzić sobie z tym schorzeniem?
Powiązany wpis: Zaparcia a zespół jelita drażliwego. Jak sobie z nimi radzić?
Spis treści:
ToggleZespół rozrostu bakteryjnego – czym dokładnie jest sibo?
SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego) to stan, w którym dochodzi do niekorzystnego zwiększenia liczby bakterii w jelicie cienkim. Ich obecność powoduje wiele dolegliwości i niekorzystnych dla zdrowia skutków. Zauważalna jest zaburzona równowaga bakteryjna w jelicie cienkim.
Jakie przyczyny powodują sibo (rozrost bakteryjny w jelicie cienkim)?
Do przyczyn powstawania SIBO należy niedokwaśność żołądka. W przypadku, kiedy środowisko w żołądku jest za mało kwaśne, bakterie dostarczone drogą pokarmową nie są niszczone. Przedostają się do jelita cienkiego, a tam zaczynają się nadmiernie kolonizować.
Do niedokwaśności żołądka bardzo często prowadzi długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej (Inhibitory pompy protonowej to grupa leków najczęściej przepisywanych na problemy w obrębie górnego odcinka pokarmowego).
SIBO jest również w stanie rozwinąć się na skutek zanikowego zapalenia żołądka. Najczęściej ma to miejsce w przypadku osób starszych.
Ponadto schorzenie to znacznie częściej występuje u pacjentów, którzy już zmagają się z chorobami i problemami zdrowotnymi, takimi jak chociażby zespół jelita drażliwego (ibs).
Inną przyczyną mogą być pewne defekty anatomiczne, takie jak np. uchyłki jelita czy przetoki jelitowe (czyli nieprawidłowe połączenie między pętlami jelita).
Chroniczny stres – sprawdź, dlaczego może być przyczyną SIBO?
Chroniczny stres aktywuje oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Przewlekła aktywacja tej osi powoduje zmiany w przepływie jelitowym.
Zespół rozrostu bakteryjnego – jakie są objawy i skutki?
Dolegliwości oraz objawy SIBO są dość mało charakterystyczne. Dlatego też wielu lekarzy rzadko kieruje pacjentów na potrzebne badania, aby sprawdzić, czy czasem nie mamy tego problemu.
Objawy sibo
Do popularnych objawów należą:
- uciążliwe wzdęcia brzucha,
- biegunki,
- zaparcia,
- bóle brzucha,
- uczucie pełności w jamie brzusznej.
Co ważne, u niektórych osób zmagających się z SIBO nie obserwuje się żadnych niepokojących objawów.
Rozrost bakterii w jelicie cienkim – co powoduje po czasie?
Kiedy przez dłuższy czas zmagamy się z rozrostem bakterii w jelicie cienkim, mogą pojawić się różnego rodzaju komplikacje zdrowotne. Pierwszą z nich jest utrata masy ciała oraz niedożywienie, które dotyka wiele osób z tym schorzeniem.
Poza tym, w przypadku SIBO, bardzo często dochodzi do niedoboru witaminy B12 na skutek rozrastających się bakterii, które podbierają właśnie tę witaminę, a później utrudniają jej wchłanianie.
Z tego względu przy SIBO mogą pojawić się deficyty charakteryzujące niedobór tej właśnie witaminy.
Należą do nich m.in.:
- biegunki i zaparcia,
- trudności z koncentracją i pamięcią,
- spadek masy ciała,
- depresja,
- utrata apetytu,
- bóle brzucha,
- osłabienie,
- szybka męczliwość,
- drażliwość,
- apatia,
- zaburzenia działania zmysłów,
- zaburzenia chodu,
- osłabienie siły mięśniowej,
- duszności,
- zawroty głowy.
Jak rozpoznać SIBO?
Najprostszym, ale nie idealnym, sposobem na rozpoznanie SIBO jest wykonanie wodorowego testu oddechowego. Polega on na spożyciu glukozy, a następnie pomiarze wydychanego wodoru.
Nadmierne wydychanie wodoru może świadczyć o SIBO.
Leczenie SIBO
Leczenie SIBO można podzielić na kilka etapów.
Wprowadzenie leku
W pierwszym etapie zaleca się wprowadzenie leku o nazwie ryfaksymina. To środek, który pozwala przywrócić stan równowagi mikrobiomu jelitowego.
Mówi się o nim jako o bardzo bezpiecznym produkcie, ponieważ nie uszkadza przewodu pokarmowego. Natomiast wszystkie decyzje o przyjmowaniu leków powinny być wcześniej skonsultowane ze specjalistą.
Dieta przy SIBO – co jeść a czego unikać w przykładowym jadłospisie?
Przy diecie w SIBO zaleca się zastosowanie diety low FODMAP.
Jaka dieta przy SIBO? Czyli o diecie low fodmap, jadłospis przy sibo, czego unikać, czego nie jeść, czym się żywić?
Dieta w SIBO wymaga zastosowania diety FODMAP. Najprościej mówiąc, jest to dieta eliminacyjna. Polega ona na ograniczeniu węglowodanów, które słabo się wchłaniają w jelicie cienkim oraz mogą fermentować w jelicie grubym.
Należy rozpocząć ten sposób żywienia po podawaniu ryfaksyminy. Jednak, tak jak wcześniej zostało wspomniane, wszelkie decyzje o stosowaniu leków zawsze warto wcześniej skonsultować ze specjalistą lub dietetykiem.
Dieta w chorobie SIBO (FODMAP) polega na okresowym ograniczeniu albo całkowitej eliminacji produktów, które łatwo fermentują w jelitach. Do tej grupy możemy zaliczyć artykuły zawierające takie składniki jak:
- fruktoza,
- laktoza,
- sacharoza,
- ksylitol,
- erytrytol,
- miód,
- syrop glukozowo-fruktozowy.
Czego nie jeść przy SIBO?
W diecie SIBO zaleca się wykluczenie kilku produktów.
Dieta w SIBO – czego nie jeść przy SIBO?
Do produktów, które należy w jadłospisie diety wykluczyć przy zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, należą:
- gruszki,
- jabłka,
- daktyle,
- awokado,
- soki owocowe,
- brzoskwinie,
- morele,
- mango,
- śliwki,
- arbuz,
- wiśnie,
- czereśnie,
- nektarynki,
- figi,
- owoce suszone oraz puszkowane,
- pistacje,
- kalafior,
- buraki,
- szparagi,
- czosnek,
- brukselka,
- brokuły,
- kapusta,
- grzyby,
- migdały,
- cebula,
- seler,
- karczochy,
- rośliny strączkowe,
- por,
- produkty zawierające laktozę (mleko, lody, jogurty, serki wiejskie, mascarpone, sery twarogowe, maślankę, kefir, kwaśną oraz bitą śmietanę)
- wszelkie produkty na bazie pszenicy, żyta i jęczmienia
Dieta w SIBO – sprawdź, ile powinna trwać?
Dieta SIBO – naturalne rozwiązania
Na ten moment naturalne rozwiązania dla osób cierpiących na SIBO nie są do końca znane. Jednak wielu ekspertów wskazuje, że w leczeniu tego schorzenia pomocny może być między innymi olejek z mięty pieprzowej oraz olejek z oregano.
Dieta w chorobie sibo – co jeść, jakie rośliny mogą pomóc?
Spośród roślin, które mogą pomóc w leczeniu SIBO, warto wyróżnić olejek eteryczny z czerwonego tymianku. Badania naukowe potwierdzają, że olejek ten blokuje działanie jednej z bakterii, m.in. Staphylococcus aureus. Bakteria ta jest silnie związana z rozwojem SIBO. Podobne działanie wykazuje olejek z oregano.
Dieta na sibo – dlaczego warto ograniczyć nadmierne spożywanie cukrów prostych?
Bakterie, które odżywiają się wyłącznie cukrami prostymi, przestają aktywować tak zwany receptor węglowodorów aromatycznych. To z kolei jest powodem, dla którego jelita nie wytwarzają bariery ochronnej.
SIBO to objaw konkretnych problemów zdrowotnych
Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że SIBO to objaw konkretnych problemów zdrowotnych, dlatego tak ważne jest poszukiwanie przyczyn. Jedną z nich może być chociażby zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Probiotyki – jakie mają działanie przy SIBO?
Kontrowersyjną kwestią przy SIBO jest stosowanie probiotyków. Co ciekawe, niektóre z nich mogą wręcz zaostrzać przebieg choroby, na przykład nasilając wzdęcia.
FAQ
Czym jest SIBO i jakie są jego objawy?
SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego) to stan, w którym dochodzi do niekorzystnego zwiększenia liczby bakterii w jelicie cienkim. Objawy SIBO są dość mało charakterystyczne i obejmują uciążliwe wzdęcia brzucha, biegunki, zaparcia, bóle brzucha oraz uczucie pełności w jamie brzusznej. U niektórych osób zmagających się z SIBO nie obserwuje się żadnych niepokojących objawów.
Jakie produkty należy wykluczyć w diecie przy SIBO?
W diecie SIBO należy wykluczyć między innymi gruszki, jabłka, daktyle, awokado, soki owocowe, brzoskwinie, mango, śliwki, arbuz, wiśnie, czereśnie, figi, owoce suszone, pistacje, kalafior, szparagi, czosnek, brukselkę, brokuły, kapustę, grzyby, rośliny strączkowe, produkty zawierające laktozę, oraz produkty na bazie pszenicy, żyta i jęczmienia.