Dieta przy siedzącym trybie pracy  – jak się odżywiać, gdy spędzamy 8 godzin w pozycji siedzącej?

Każdego dnia się nie wysypiasz, a poranki mijają pod znakiem pośpiechu? Wiele Polek i Polaków ma ten sam problem. Do pracy trzeba się przygotować i często nie wystarczy czasu na to, aby zjeść porządne śniadanie lub jakiekolwiek śniadanie.
praca siedząca

Każdego dnia się nie wysypiasz, a poranki mijają pod znakiem pośpiechu? Wiele Polek i Polaków ma ten sam problem. Do pracy trzeba się przygotować i często nie wystarczy czasu na to, aby zjeść porządne śniadanie lub jakiekolwiek śniadanie. Nierzadko też nie zabieramy ze sobą lunchu, nie wspominając o obiedzie. Wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia. Z powodu braku czasu sięgamy po przekąski i fast foody. To przekłada się na nadwagę i problemu zdrowotne. Jak temu zaradzić oraz co jeść w pracy?

Dieta w pracy siedzącej

Paradoksalnie, osoby prowadzące siedzący tryb życia nierzadko mają naprawdę dużo pracy. Gonią nas deadline’y, przeżywamy stres i cały misternie układany plan, dotyczący diety, ruchu i odpoczynku rozpada się na naszych oczach. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale brak organizacji przekłada się również na funkcjonowanie organizmu. Nieregularność i pomijanie posiłków zaburza pracę mózgu, buduje nieprawidłowe relacje z jedzeniem i sprzyja nadwadze.

Niezależnie od tego, czy ma być to jedzenie do pracy dla faceta czy kobiety, warto ustalić konkretne godziny spożywania posiłków. To, ile ich będzie jest kwestią indywidualną. Są osoby, które stawiają na 5 mniejszych dań, ale spożywanych częściej oraz te, które lepiej czują się, spożywając 3 większe posiłki dziennie.

Według Instytutu Żywności i Żywienia siedzący tryb pracy potrzebuje zbilansowanej diety, która będzie wspierać pracę mózgu i dostarczy organizmowi wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Sięgajmy więc przede wszystkim po warzywa i owoce w proporcji ¾ do ¼. Warto także sięgać po produkty bogate w kwasy omega-3. Będą to przede wszystkim tłuste ryby i owoce morza, ale także nasiona i orzechy.

Śniadanie to podstawa

Siedzący tryb pracy nie zwalnia nas z konieczności sięgania po zdrowe posiłki. Jak powszechnie wiadomo: w zdrowym ciele – zdrowy duch. A najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Bez niego trudno będzie nam funkcjonować na wysokich obrotach. Można zabrać ze sobą dietetyczne śniadanie do pracy, ale o wiele lepiej będzie zjeść je już w domu.

Badania wskazują, że śniadanie do pracy na diecie warto zjeść w godzinę po przebudzeniu. Wpłynie to korzystnie na nasze samopoczucie i poziom koncentracji. Co ciekawe, śniadanie do pracy dieta sprawi, że nasz organizm będzie mieć mniejsze zapotrzebowanie na węglowodany i nie będzie nam doskwierać uczucie głodu.

Co jeść na śniadanie podczas diety i nie tylko? Warto skupić się na kilku grupach produktów:

  • Pełnoziarniste produkty zbożowe – chleby, bułki, otręby,
  • Warzywa – najlepiej sezonowe,
  • Owoce,
  • Nabiał w ograniczonej ilości: mleko, jaja, ser, jogurty,
  • Chude mięso, wysokiej jakości wędliny – najlepiej jak najmniej przetworzone,
  • Orzechy i nasiona.

Konsekwencje niejedzenia śniadań

Śniadanie do pracy dla mężczyzny i kobiety to podstawa. Gdy raz zdarzy nam się je pominąć – świat się nie zawali, ale tego typu regularne sytuacje mogą mieć przykre konsekwencje, które będą dokuczać nam całymi dniami.

  • Bez śniadania trudniej schudnąć! Zaniedbanie podaży węglowodanów z rana spowalnia metabolizm. Oznacza to, że szybciej będziemy nabierać tkanki tłuszczowej.
  • Pominięte śniadanie do pracy dla mężczyzny i kobiety może skutkować sennością i ogólnym poczuciem rozbicia.
  • Pierwszy posiłek dnia ma wpływ na poziom odporności. Unikanie go to zemsta na własnym zdrowiu!
  • Bez śniadań łatwiej się stresujemy.
  • Organizm chce odbić sobie brak węglowodanów, dlatego w ciągu dnia częściej odczuwamy ochotę na niezdrowe przekąski te słodkie oraz słone.
  • Odczujesz problemy z koncentracją.
  • Pusty żołądek produkuje soki żołądkowe w nadmiernej ilości. Może to prowadzić do choroby wrzodowej.

Co jeść na śniadanie w pracy?

Zamiast pominąć śniadanie, możesz zabrać je ze sobą do pracy. Świetnie sprawdzi się np. jajecznica położona na pełnoziarniste pieczywo z sałatą i kawałkami pomidora. Możesz postawić też na tzw. nocną owsiankę, czyli przygotować ją dzień wcześniej, w szczelnie zamkniętym pojemniku i zabrać ze sobą, aby mieć co zjeść na śniadanie w pracy.

Postaw na regularne posiłki

Ludzki organizm uwielbia rutynę. Ona gwarantuje bezpieczeństwo i regularną pracę. Dlatego jedzenie w pracy jest tak istotne. Regularne posiłki są niezwykle istotne nie tylko dla układu trawiennego, ale i nerwowego. To przekłada się na zdrowie, uczucie sytości i dobre samopoczucie. Badania mówią, że najlepiej, gdy spożywamy pięć posiłków w ciągu dnia. To jednak kwestia bardzo indywidualna, bo niektóre osoby czują się najlepiej, gdy jedzą 3 duże posiłki, a inne wolą – 6 mniejszych. Gdy sięgamy po dania o stałych porach, nasz organizm zawsze o tej samej porze jest gotowy na przyjęcie określonej dawki kalorii, które dodadzą mu energii.

Jeśli nie stosujemy prawidłowej diety w pracy, dla organizmu jest to sygnał, że być może zabraknie mu tego dodatkowego „paliwa” i musi oszczędzać zgromadzoną energię. Wtedy metabolizm zwalnia, a my zyskujemy dodatkowe wałeczki tłuszczu.

Pamiętajmy też, że wieczorna dieta dla osób siedzących powinna być lekka. Postawmy na niewielkie posiłki, które nie będą utrudniały nam zaśnięcia. Posiłki powinny obfitować przede wszystkim w warzywa.

Zdrowe przekąski a siedzący tryb życia

Dietetyczne jedzenie do pracy nie musi być nudne i niesmaczne. Warto mieć w biurku zawsze przekąskę, po którą można sięgnąć. Dzięki temu nie będziemy kierować swoich kroków w stronę automatów z batonami. Postawimy na to, co mamy pod ręką.

Jakie jedzenie do pracy sprawdzi się najlepiej? Będzie to m.in.:

  • Marchewka i ogórek pokrojone w słupki,
  • Garść orzechów,
  • Serek wiejski,
  • Chrupkie pieczywo,
  • Owoce z wysoką zawartością błonnika np. jabłko,
  • Kalarepa,
  • Sok warzywny.

Takie dietetyczne jedzenie do pracy nie wymaga długich przygotowań, ani nawet gotowania. Można zabrać je ze sobą wszędzie, a sięganie po np. marchewkę może pomóc w zaspokojeniu apetytu na coś słodkiego.

Postaraj się utrzymać prawidłową masę ciała

Odpowiednie śniadanie do pracy dla faceta i kobiety dostarczy energii na kilka godzin. Dietetyczne śniadania do pracy to jednak nie wszystko. Warto zabrać ze sobą też posiłki na inne części dnia, w zależności od tego, jak długo będziemy poza domem. Powinniśmy zacząć od wyliczenia swojego zapotrzebowania energetycznego. Zazwyczaj wynosi ono mniej, niż zakładamy. Można w tym celu skorzystać z kalkulatora internetowego, który wyliczy nasze zapotrzebowanie energetyczne.

Dzięki tej wiedzy możemy dowiedzieć się ile oraz co jeść w pracy żeby schudnąć lub utrzymać swoją wagę. To jakie jedzenie do pracy wybierzemy ma ogromny wpływ na wygląd naszej sylwetki oraz zdrowie.

Pomóż swoim jelitom przetrwać pozycję siedzącą

Lekkie jedzenie do pracy i odrobina ruchu jest bardzo ważna dla całego naszego organizmu. Pracując za biurkiem nasze posiłki będą różnić się od tych, po które sięgają osoby, przygotowujące sobie jedzenie do pracy fizycznej. Jeśli prowadzimy taki tryb życia, powinniśmy wiedzieć, co jeść w pracy siedzącej. Unikajmy się produktów, wywołujących wzdęcia i gazy. Uciskanie brzucha nie pomoże nam w tym, aby poczuć się lepiej.

Pamiętajmy o tym, aby raz na godzinę wstać i chwilę się poruszać, porozciągać. To pomoże w usprawnienie perystaltyki jelit.

Zmniejsz ryzyko chorób poprzez odpowiednią dietę

Prawidłowa dieta do pracy, ograniczająca spożycie węglowodanów, w tym cukru – pomoże w zapobieganiu wielu dolegliwościom. Osoby, prowadzące siedzący tryb życia powinny uważać na choroby układu krążenia, cholesterol czy cukrzycę. Wybierając pełnoziarniste i dobre alternatywy, będziemy po prostu zdrowsi.

Ruch – Zmień to, na co masz wpływ

Dieta dla osób siedzących za biurkiem nie może obyć się bez ruchu. Jest on niezwykle ważną częścią życia. Raz na godzinę przerwij pracę, wykonaj krótkie rozciąganie, przejdź się, a jeśli możesz wyjdź na świeże powietrze. Warto też postawić na spacery i zamienić windę na schody.

Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy

Dieta dla siedzącego trybu życia to nie tylko żywienie. To też odpowiednia ergonomia stanowiska pracy. Pamiętaj, aby mieć wygodne krzesło i dostosować je do swojego wzrostu. Monitor ustaw tak, aby znajdował się na linii wzroku. Nie zakładaj nogi na nogę i staraj się nie garbić w czasie pracy. Miej wszystko w zasięgu ręki i dbaj o organizację przestrzeni. Porządek poprawia samopoczucie i koncentrację!

Najnowsze wpisy

Social Media