Stale zwiększa się świadomość na temat zdrowego odżywiania i wpływu żywności nie tylko na sylwetkę, ale także na zdrowie i samopoczucie. Nie da się ukryć, że to bardzo pozytywny efekt tego, że dużo osób interesuje się zdrowym stylem życia. Można nawet powiedzieć, że dbanie o sylwetkę, a także zdrowie fizyczne i psychiczne stało się w dzisiejszych czasach modne. To trend, za którym warto podążać. Jak unikać soli w diecie? Nadmierna ilość tego składnika może prowadzić do szeregu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie czy choroby serca. Czym jest sól i jak jego nadmiar wpływa na zdrowie? Sprawdź!
Spis treści:
ToggleCo to jest sól?
Sól spożywcza znana jako chlorek sodu (NaCl) jest jednym z podstawowych składników diety człowieka. To biała substancja, która dodaje potrawom smaku, ale jest również potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sól jest niezbędnym składnikiem diety – reguluje równowagę płynów w organizmie, wspomaga procesy trawienne oraz uczestniczy w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Jednak zbyt duża podaż soli w diecie, może prowadzić do szeregu niekorzystnych skutków dla zdrowia. Warto dodać, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dzienne spożycie soli powinno wynosić maksymalnie 5 g na dobę. Natomiast według badań Polacy spożywają średnio około 15 g soli.
Jakie są rodzaje soli?
Zastanawiasz się, jakie rodzaje soli dostępne są w sklepach? Otóż podstawowy podział obejmuje sól kuchenną i morską. Powszechnie stosowana sól kuchenna w trakcie obróbki traci praktycznie wszystkie mikroelementy. Ten rodzaj soli zazwyczaj wzbogacany jest związkami jodu. Kolejny rodzaj to sól morska, która powstaje w wyniku odparowania wody morskiej, cechuje się ona bogactwem minerałów. Uznawana jest za zdrowszą niż sól kuchenna.
Jak nadmiar soli wpływa na zdrowie?
Wprowadzenie do swojej codzienności zdrowych nawyków żywieniowych to podstawowy krok do świetnego samopoczucia i zmniejszenia ryzyka pojawienia się wielu schorzeń. Jednym z takich pozytywnych nawyków powinno być zmniejszenie spożycia soli w codziennej diecie. Niestety ten składnik spożywany w nadmiernej ilości może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie.
Przede wszystkim, zbyt duża ilość soli może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu, demencji, upośledzenia funkcji poznawczych i innych poważnych schorzeń. Poza tym zbyt duża podaż soli może sprzyjać zatrzymywaniu wody w organizmie, prowadząc do obrzęków i uczucia ciężkości. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby świadomie kontrolować ilość spożywanej soli, eliminując ryzyko poważnych konsekwencji dla zdrowia.
Produkty z wysoka zawartością soli – czego unikać?
Wiesz już, że niezbędne jest ograniczenie spożycia soli w diecie. Oczywistym rozwiązaniem wydaje się po prostu niedodawanie do potraw tego składnika. Jednak nie jest to wystarczające. Powinieneś mieć świadomość, że bardzo duża ilość soli znajduje się w przetworzonej żywności, takiej jak gotowe dania, sosy, marynaty, konserwy, wędliny, wysoko przetworzone pieczywo, fast foody i słone przekąski. Do tych produktów dodawane są duże ilości soli w celu poprawy smaku. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które pomoże Ci kontrolować spożycie soli, jest sprawdzanie składów i czytanie etykiet produktów spożywczych.
5 sposobów na ograniczenie soli w diecie
Ograniczenie spożycia soli w codziennej diecie powinno być priorytetem dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Choć ten krok może być sporym wyzwaniem, to zdecydowanie warto podjąć wysiłek, ze względu na liczne korzyści zdrowotne. Po pierwsze należy sięgać po świeże produkty i zadbać o to, aby posiłki składały się z wartościowych źródeł węglowodanów, białek i tłuszczów. Zalecane produkty w diecie niskosodowej to: półtłuste sery żółte, sery twarogowe, chude wędliny drobiowe, kasze, ryż, jogurty naturalne, kefir, mięso drobiowe, owoce morza, a także warzywa i owoce.
Po drugie kluczowe jest ograniczenie dodawania soli podczas przygotowywania posiłków. Po trzecie, aby wzmocnić smak potraw, ale jednocześnie nie używać soli, możesz dodawać świeże lub suszone zioła. Po czwarte unikaj wysoko przetworzonych produktów, które zawierają nie tylko ogromną ilość soli, ale także konserwanty, barwniki i inne zbędne dodatki. Ostatni sposób to oczywiście uważne czytanie składów produktów i wybieranie tych o niskiej zawartości soli. Świadomość dotycząca odpowiedniego żywienia jest niezbędna, aby dostarczać do organizmu te produkt, które będą korzystnie wpływać na jego funkcjonowanie.
Zadbaj o zdrową dietę z cateringiem dietetycznym!
Odpowiednie planowanie poszczególnych posiłków to klucz do utrzymania zdrowego stylu życia. Jednak codzienne zakupy, szukanie wartościowych produktów, czytanie etykiet, poszukiwanie zdrowych przepisów i gotowanie to czynności, które zajmują sporo czasu. Jeśli chcesz wykorzystać ten czas na przyjemności lub po prostu nie lubisz gotować, idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego Fitnezja.fit. Pyszne i zbilansowane posiłki, przygotowane na bazie wysokiej jakości produktów kurier dostarczy wprost pod Twoje drzwi.
Catering dietetyczny może stanowić doskonałe wsparcie dla osób, które chcą zadbać o równowagę składników odżywczych i zredukować spożycie soli. Dietetycy dbają o to, aby wszystkie posiłki były odpowiednio skomponowane, pełne witamin i minerałów. Możesz jeść nie tylko zdrowo, ale także smacznie, a do tego zaoszczędzić czas. Catering dietetyczny to ogromna wygoda – przekonaj się o tym na własnym przykładzie!
Z pewnością masz już świadomość, że Twoja codzienna dieta wpływa na Twoje zdrowie, samopoczucie i sylwetkę. Choć sól jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to jej nadmiar może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warto kontrolować podaż tego składnika w diecie i starać się nie przekraczać zalecanej normy, która wynosi zaledwie 5 g na dobę. Mamy nadzieję, że proste i jednocześnie skuteczne wskazówki przedstawione w tym artykule, pomogą Ci ograniczyć spożycie soli w diecie. Jeśli jednak potrzebujesz fachowej porady dotyczącej żywienia, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z dietetykiem.