Stres przy cukrzycy – jak z nim wygrać? Wskazówki dla diabetyków

Stres w wielu przypadkach jest nieodłącznym elementem życia. Pojawia się znienacka i nie chce zniknąć. Wiele osób nie ma wypracowanych sposób radzenia sobie z nim.
stres przy cukrzycy

Stres w wielu przypadkach jest nieodłącznym elementem życia. Pojawia się znienacka i nie chce zniknąć. Wiele osób nie ma wypracowanych sposób radzenia sobie z nim, a jego skutki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na organizm. Reaguje on wówczas jakby musiał się bronić, co znacznie go obciąża. Nie ma tu znaczenia jakie jest źródło stresu, a sam aspekt jego wystąpienia. W chwili jego pojawienia się organizm stara się z tym poradzić i uruchamia się odpowiedź w postaci „walka lub ucieczka”.

Efektem tego jest wytworzenie pewnych hormonów, których zadaniem jest zmagazynowanie energii, która mogłaby być wykorzystana podczas niebezpieczeństwa. Jest to nic innego jak glukoza i tłuszcz. Czy stres podnosi zatem poziom cukru? U osób, które cierpią na cukrzycę taka reakcja organizmu na stres nie jest najlepsza, ponieważ insulina blokuje możliwość dostania się energii do komórek czego konsekwencją jest zbieranie się glukozy we krwi.

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2?

Skoki cukru a stres mogą dawać pewne objawy wskazujące na to, że dana osoba zmaga się z cukrzycą. To jednak niewystarczająca odpowiedź, ponieważ wyróżnia się cukrzycę typu 1 oraz 2, które to posiadają między sobą pewne różnice. Pierwsza z nich jest chorobą autoimmunologiczną dlatego tutaj bardzo dużą rolę odgrywa podłoże genetyczne. Drugi rodzaj choroby związany jest bardziej ze stylem życia. Oznacza to, że łatwo ją nabyć kierując się niepoprawnym stylem życia czy niezdrowymi nawykami.

Również odróżnić można mechanizm jaki zachodzi w przypadku obu tych schorzeń. Cukrzyca typu 1 polega na niszczeniu komórek trzustki, które to przyczyniają się do wytwarzania insuliny. Organizm przestaje sobie radzić z trawieniem cukru, a zatem wpływ stresu na poziom cukru może dodatkowo utrudnić to zadanie.

Cukrzyca typu 2 opiera się na zminimalizowaniu produkcji insuliny, a same komórki są mniej wrażliwe na jej działanie. Doprowadza to do utrudnionego trawienia węglowodanów, co może stać się dużym problemem w tworzeniu diety.

Jak organizm reaguje na stres?

Organizm ma wiele systemów zabezpieczających w razie występowania niebezpieczeństw. Jeden z nich uruchamia się w trakcie występowania stresu. Doprowadza to do tego, że zwiększa się ilość insuliny oraz tłuszczu, ponieważ są to składniki gromadzone w celu uzyskania energii podczas walki. Jest to idealna odpowiedź na zależność stres a cukier, bo można ją tu zaobserwować. Z racji, iż organizm odbiera stres jako coś z czym musi sobie poradzić organizm zaczyna reagować w postaci wytwarzania większej ilości insuliny. Oznacza to, że podwyższony cukier ze stresu może okazać się problemem dla osób cierpiących na cukrzycę ale nie tylko. Długotrwały stres to zdecydowanie coś czego powinniśmy unikać w naszym życiu, a do tego przydatne mogą okazać się sposoby rozładowywania stresu czy techniki relaksacyjne.

Czym jest nadmierny stres przy cukrzycy?

Stres a poziom cukru u zdrowego człowieka to zależność jaką należy zauważyć. Dużo osób może nie zdawać sobie sprawy ale stres jest czynnikiem, który  doprowadza do wydzielania się niektórych hormonów, a tym samym samo funkcjonowanie organizmu może się zmienić. Niektóre osoby, które na bieżąco kontrolują poziom cukru w swojej krwi z pewnością widzą, że stresując się występuje podniesiony poziom cukru we krwi, a także objawy w postaci wyższego ciśnienia, przyspieszonego oddechu.

Co jest przyczyną wyższego poziomu cukru? Otóż jest to zjawisko związane bezpośrednio z hormonem jakim jest kortyzol. Wytwarza się on właśnie w sytuacjach stresowych i stymuluje wytwarzanie glukozy. Wzrost stężenia glukozy we krwi stres długotrwały może skutkować hiperglikemią.

Hiperglikemia jest zjawiskiem bezpośrednio związanym także z indywidualnymi aspektami. Jej wystąpienie jest zależne między innymi od indywidualnej reakcji na stres. Oznacza to, że osoby bardziej podatne na stres są bardziej narażone, a tym samym podniesiony cukier we krwi jest bardziej możliwy.

Dlaczego tak ważne jest obniżenie stresu przy cukrzycy?

Czy nerwy podnoszą cukier? Jest to pytanie, którego odpowiedź jest bardzo ważna dla osób zmagających się z cukrzycą. W przypadku osób, które zmagają się z typem 1 tej choroby stres utrudnia trawienie nadmiernej ilości glukozy. Stres a wysoki cukier może okazać się tymbardziej niebezpieczny jeśli stres występuje przewlekle. Wówczas może dojść nawet to upośledzenia działania trzustki.

Chory jest także narażony na rozwój choroby. Oczywiście kwestie te są mocno indywidualne, ponieważ każdy z ludzi inaczej reaguje na wystąpienie stresu i co innego go wyzwala. Dodatkowym utrudnieniem dla osób zmagających się z cukrzycą jest sama świadomość choroby. Może to powodować nerwy, co zdecydowanie nie pomaga na przebieg samej dolegliwości.

Twój organizm podczas stanu relaksacji

Wiedząc już, że skoki cukru przyczyny związane są ze stresem niezbędne jest zadbanie o techniki relaksacyjne. Jest to świetny sposób na radzenie sobie zarówno ze stresem, który pojawi się nagle jak również z przewlekłym stresem. Pomyśl sobie jak czujesz się podczas pełnego relaksu? Twoje ciało jest swobodne, czujesz się lekko i zapominasz o wszystkich problemach. Jest to najlepsze co można zagwarantować swojemu ciału oraz zdrowiu.

Utrzymywanie takiego stanu sprawia, że cukrzyca na tle nerwowym nie ma prawa się pojawić. Dla każdego człowieka techniki relaksacji mogą przybierać inny wymiar. Do znanych metod zaliczyć można uprawianie jogi, spacery oraz medytację. Głęboko zakorzeniony problem może wymagać bardziej radykalnych zmian i wprowadzenia terapii. Jest to jednak dobry krok zważając na wpływ stresu na poziom cukru we krwi.

Sposoby na stres przy cukrzycy – wskazówki dla diabetyków

Może wydawać się łatwe nauczenie się relaksu jednak wcale nie jest to zadanie, które przychodzi łatwo. W obliczu stresu i nerwów ostatnią rzeczą, o której się myśli to zrelaksowanie czy skupienie na czym innym. Przeważają wówczas negatywne myśli, pojawiają się różne scenariusze co jedynie pogłębia problem. Świadomość, że mogą pojawić się skoki cukru przy cukrzycy wcale nie pomaga.

W takich przypadkach niezbędne jest zmienienie podejścia gdyż w przeciwnym przypadku ciężko będzie odwrócić efekty. Jednym ze sposobów zniwelowania stresu są ćwiczenia oddechowe. Rozpoczyna się od wypuszczenia całego powietrza, a następnie zrobienia wdechu i wydechu. Celem takiego ćwiczenia jest rozluźnienie naszych mięśni, które przy stresie bardzo się spinają. Kluczem będzie tutaj regularność – codziennie warto wygospodarować około 15 minut na takie ćwiczenia.

Niepodważalnym wsparciem aby nie myśleć jakie efekty ma stres a cukrzyca jest wprowadzenie do swojej codzienności aktywności fizycznej. Sport w dużym stopniu wpływa na zniwelowanie negatywnych emocji oraz na wyładowanie się. Zarówno ćwiczenia siłowe jak również bieganie czy rozciąganie się jest w stanie w dużym stopniu wesprzeć rozluźnienie się. Przy tym wszystkim aktywność fizyczna niesie także szereg innych korzyści zauważalnych gołym okiem.

Trening progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona

Stres a poziom cukru we krwi to jedna z przyczyn, dla którym warto jest zredukować przewlekłe nerwy i zdenerwowanie w swoim życiu. Jedną z metod jest wymyślony przez psychiatrę Jacobsona trening relaksacyjny. Jest on bardzo łatwy w wykonaniu i może go wykonać każdy w warunkach domowych. Polega on na napinaniu oraz kolejno rozluźnianiu określonej grupy mięśni. Czas napięcia i rozluźnienia to okolice 5 sekund, przy czym należy pamiętać o kontrolowanym oddechu. Obserwacja swojego ciała pozwoli zauważyć jak stopniowo znikają nerwy.

Trening autogenny Schultza

Trening autogenny Schultza to kolejna metoda tego jak radzić sobie ze stresem tak aby nie martwić się czy stres powoduje cukrzycę oraz jakie są jego skutki. Głównym założeniem takiego treningu jest nauka osoby wykonującej trening aby była w stanie przyjąć proponowany mu stan. Trening składa się z 6 aspektów jak uczucie ciężaru, ciepła, ciepła w splocie słonecznych, chłodu na czole czy regulacja pracy serca i swobodnego oddychania. Cała praca polega na przyjęciu tych zjawisk kolejno po sobie, a cała terapia tego typu powinna zająć około 12 tygodni.

Kontrola oddechu

Z racji, że stres podnosi poziom cukru warto jest szukać sposobów na jego ograniczenie. Jednym z nich jest kontrola oddechu. Zauważyć można, że przy zwiększonym stresie pojawia się przyspieszony oddech. My jesteśmy w stanie to kontrolować przy odpowiednich technikach oddechowych. Zwiększenie świadomości spowoduje, że oddech stanie się źródłem spokoju oraz zdrowia. Warto wykorzystywać do oddychania przeponę, a także często mieć możliwość oddychania na świeżym powietrzu.

Trening uważności (mindfulness)

Jest to świetna metoda, dzięki której można znaleźć równowagę emocjonalną. Dzięki zastosowaniu koncentracji oraz osiągnięciu stanu relaksu następuje nauka radzenia sobie ze stresem. Realne staje się minimalizowanie napięć, a także może się to przerodzić w umiejętność kontroli emocji gdy te wystąpią.

Sen

Nerwy a poziom cukru mogą wynikać nie tylko z pojawienia się w naszym życiu różnych przeżyć generujących stres, a także z ograniczonej ilości snu. Wiele osób może z pewnością zauważyć, że gdy są niewyspani towarzyszą im większe nerwy. Nie są w stanie się skupić co tylko potęguje to zjawisko. To właśnie dlatego w kontekście stresu ważne jest także zadbanie o odpowiednią dawkę snu aby ciało i umysł mógł się zrelaksować.

Arteterapia

Stres a poziom cukru we krwi można zniwelować również przez arteterapię. Jest to bardzo ciekawa metoda, w której wykorzystuje się sztukę. Malowanie, śpiew, taniec – wszystko to ma pomóc w zrozumieniu naszych emocji, lęków czy traum.

Dlaczego psychologiczne wsparcie w cukrzycy jest takie ważne?

Osoby cierpiące na cukrzycę mogą mieć problem z regulowaniem emocji. Strach, obawy co do konsekwencji dolegliwości mogą rozrastać się dlatego też tak istotne jest to aby w razie potrzeby zdecydować się na wsparcie psychologiczne. Terapeuta pomoże znaleźć źródło emocji i znaleźć idealny sposób radzenia sobie z nimi.

Najnowsze wpisy

Social Media