Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@powermeal.pl

Głód emocjonalny – czym jest i jak go odróżnić od głodu fizycznego?

Głód to bardzo powszechne zjawisko gdyż dotyka każdego człowieka niezależnie od wieku, płci i innych czynników.
głód emocjonalny

Głód to bardzo powszechne zjawisko gdyż dotyka każdego człowieka niezależnie od wieku, płci i innych czynników. Jest to jeden z objawów, dzięki któremu jesteśmy w stanie regularnie dostarczać naszemu organizmowi pożywienia, a tym samym dbać o jego rozwój. Bardzo często zdarza się jednak, że uczucie głodu pojawia się bez wyraźnego zapotrzebowania ciała na pożywienie. Jest to związane z uczuciami oraz samopoczuciem.

Czym jest głód emocjonalny?

Każdemu z pewnością chociaż raz zdarzyło się, że zjadł swoją ulubioną przekąskę podczas trudnych chwil. Określane jest to mianem jedzenia emocjonalnego. Ma ono wpływ ni tyle na żołądek, a wpływa na lepszy humor. Nie jest to dobra oznaka gdyż problemy fizjologiczne nie są tym samym rozwiązane.

Jedzenie emocjonalne może częściej przysporzyć problemów niż pomóc. Wynika to z faktu, że po spożyciu dodatkowych kalorii może pojawić się przygnębienie z racji niekontrolowanego przejadania się. Długotrwały stres emocjonalny będzie powodował objadanie się, a co w dalszej konsekwencji może nieść za sobą dodatkowe kilogramy. Powody, po które sięga się po jedzenie poza faktycznym głodem mogą być różne. Niektórzy traktują to jako nagrodę, inni jako rozwiązanie mające na celu rozładowanie stresu. Problem potęguje fakt, że zazwyczaj emocjonalne jedzenie nie ma nic wspólnego ze zdrowiem i są to przekąski bogate w cukry oraz tłuszcz.

Co to jest głód?

Głód jest znany każdemu i nie jest niczym złym. Objawy głodu są raczej łatwo zauważalne. Może pojawiać się uczucie ssania w żołądku oraz pustki. Jest to zestaw zachowań mających na celu pobudzenie człowieka do zdobycia pokarmu. Jest to dość zrozumiałe, gdyż jak bez tego wiedzielibyśmy, że musimy coś zjeść? Odczuwanie głodu może być dla każdego nieco inne. Dość charakterystyczne jest występowanie objawów takich jak ból brzucha z głodu, ból głowy z głodu ale także problemy ze skupieniem się czy nerwowość. Przeciwieństwem takiego zjawiska jest sytość. Tą bardzo łatwo rozpoznać już od najmłodszych lat. Wystarczy nakarmić malucha aby widzieć jego zadowolenie oraz spokój. Są to idealne emocje obrazujące poczucie sytości.

Różne emocje mogą jednak wpływać, że wystąpi zajadanie stresów. Jest ono właśnie połączone z sytością, która niesie za sobą tak oczekiwane emocje jak zadowolenie czy spokój. W przypadku jedzenia emocjonalnego jest to jednak zgubne pragnienie, gdyż w trakcie takiego głodu nasz organizm domaga się wyłącznie produktów, których nie można uznać za zdrowe. Brak możliwości kontrolowania tego zjawiska powoduje, że problem wyłącznie będzie się pogłębiał.

Zajadanie emocji, czym jest i skąd się bierze?

Chcąc zrozumieć czym jest jedzenie emocjonalne dobrze jest przyjrzeć się temu jak wygląda proces jego występowania oraz reakcji, które na każdym etapie występują. Oczywiście w tym przypadku należy także rozróżnić, że nie zawsze skierowanie się po słodycz czy inną przekąskę w chwili dużych emocji jest złe. Dzieje się w momencie gdy uzależnienie od silnych emocji jest tak duże, że jedynym mechanizmem radzenia sobie z nim jest jedzenie. Pierwszym etapem jaki pojawi się w momencie cyklu zajadania emocji jest wspomniana emocja. Zestresowanie, smutek czy nuda są motywatorem do tego, aby sięgnąć do szafki czy lodówki żeby coś zjeść. Drugi etap to wybór produktu, który ma służyć do poprawy samopoczucia. Dla jednych będą to słodycze, dla innych słone przekąski. Cechą wspólną jest każdorazowo to, że nie są to zdrowe produkty. I tu można przejść do kolejnego etapu cyklu czyli przejadanie się. Oznacza to, że je się więcej niż w przypadku tego jakby wystąpił normalny głód.

Przejadanie się będzie w dużym stopniu przekładać się zarówno na komfort fizyczny jak również psychiczny. Ten drugi będzie bezpośrednio związany także z kolejnym etapem jedzenia emocjonalnego czyli poczuciem winy. Szczególnie będzie to wzmożone jeśli sylwetka danej osoby nie jest dla niej satysfakcjonująca. Jest to błędne koło, gdyż znów wracają negatywne myśli oraz emocje, które zapoczątkowały ten cykl. Oznacza to, że ból fizjologiczny nie jest zażegnany, a wyłącznie doszło do chwilowego wyrzutu pozytywnych emocji. Nie trwa to jednak długo, a najgorsze jest to, że źródło problemu wcale nie zostało rozwiązane i stale się potęguje. Dodatkowo może pojawić się dodatkowa trudność jaką jest fakt, że o wiele trudniej jest radzić sobie z emocjami. Kluczowym celem jest tutaj jak najszybsze przerwanie tego cyklu.

Czy towarzyszy Ci głód emocjonalny?

Wiele osób może zastanawiać się czy jest osobą podatną na występowanie głodu emocjonalnego. Oczywiście każdy może być, a wszystko to będzie zależeć zarówno od tego jak wysokie są emocje ale także czy dana osoba potrafi sobie z nimi radzić. Chcąc dowiedzieć się czy odczuwanie głodu jest podyktowane wyłącznie potrzebami organizmu czy ma związek z emocjami dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwszym z nich jest to czy zwiększasz ilość jedzenia w momencie kiedy czujesz się smutny, znudzony czy zestresowany? U osób, które sięgają po jedzenie gdy nie są głodne ryzyko, że ma to związek z głodem emocjonalnym jest większe. Tak samo w przypadku gdy jesz aby uzyskać uczucie ulgi czy poczucie bezpieczeństwa. Innym kluczowym pytaniem jest takż eto czy czujesz bezradność jeśli chodzi o to ile jesz oraz co jesz? Niestety głód emocjonalny każdorazowo kieruje osoby w stronę kalorycznych i niekoniecznie zdrowych produktów.

Najczęstsze przyczyny głodu emocjonalnego?

Uczucie głodu po jedzeniu czyli przyczyny, które mogą powodować, że jedzenie emocjonalne rozpocznie swój cykl mogą być różne. Największym winowajcą będzie tutaj jednak stres. Jest to emocja, która pojawia się w życiu każdego człowieka i sieje spustoszenie zarówno pod kątem fizycznym jak również psychicznym. Istotne będzie tutaj to jak dana osoba radzi sobie ze stresem. Niektórzy wyładowują ten stres aktywnością fizyczną, a inni muszą zastanawiać się nad tym jak pokonać wilczy apetyt. Nie jest to łatwe szczególnie w przypadku chronicznego stresu, gdzie kortyzol bezpośrednio wpływa na łaknienie produktów o dużej zawartości kalorii.     

Kolejnym wyzwalaczem, który to może doprowadzić do pojawienia się problemów z objadaniem są emocje. Nie da się ich wyłączyć i towarzyszą wszystkim ludziom każdego dnia. Jest to gniew, obawa, samotność czy strach. Każda z tych emocji jest tak samo ważna i konieczna do przeżywania. Nie można się jej jednak poddać. Tak samo jak nudzie, która to może sprawiać, że pustkę będzie chciało wypełnić się zajęciem w postaci jedzenia.

Różnice między głodem emocjonalnym a głodem fizycznym

Wiele osób pierwszy raz czytających o głodzie emocjonalnym może się zastanawiać jak odróżnić te dwa odczucia. Jest to dość intuicyjne jeśli pozna się różnice co do tego jakie objawy pojawiają się w przypadku głody fizycznego, a emocjonalnego. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że narasta on stopniowo, a jego wystąpienie nie oznacza natychmiastowej konieczności sięgnięcia po jedzenie. Objawy głodu skłaniają tu po sięgnięcie po dowolne jedzenie – w tym głównie zdrowe posiłki. Po zaspokojeniu głodu ustępuje, a jedzenie w odpowiedzi na taki głód nie wywołuje poczucia winy.

Głód emocjonalny różni się od tego fizycznego przede wszystkim tym, że jego pojawienie się natychmiastowe i nie jesteśmy w stanie się przed nim bronić. Oznacza to, że powstaje realna konieczność sięgnięcia po jedzenie. W takich przypadkach ochota związana jest raczej ze zjedzeniem produktów, które bogate są w tłuszcze i cukry. Największym problemem takiego zjawiska jest to, że głód nie ustępuje mimo spożycia jedzenia.

Ile czasu potrzeba aby przerwać błędny schemat?

W eliminowaniu problemu już bardzo istotne jest samo zdanie sobie sprawy z jego istnienia. To pozwala na wprowadzenie do swojej codzienności zmian. Dotyczyć one będą przede wszystkim sposobu radzenia sobie z trudnymi emocjami. W takich okolicznościach bardzo pomocne może okazać się wprowadzenie aktywności fizycznej bądź innych metod relaksacyjnych.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nietolerancja laktozy – objawy, przyczyny, leczenie
Zdrowe przekąski – do pracy, na imprezę
Dieta 4500 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1000 kcal — ogólne zasady, przykładowe menu
Dieta 3000 kcal – zasady – efekty
Dieta 4200 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 3500 kcal – dieta pudełkowa, catering dietetyczny
Dieta 4000 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 4100 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1400 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis