Współczesny styl życia często wiąże się z niezdrowym odżywianiem i spożywaniem wysoko przetworzonej żywności, obfitującej w białko zwierzęce, cukry proste, tłuszcze trans. Dodatkowo każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie różnych toksycznych związków: pestycydów, konserwantów, metali ciężkich. Dlatego, by zachować zdrowie, bardzo ważne jest regularne odtruwanie organizmu.
W przypadku przeładowania organizmu nadmiarem niezdrowego jedzenia można zdecydować się na 6-tygodniową dietę dr Ewy Dąbrowskiej®. Jak działa post warzywno-owocowy i jakie są jego najważniejsze zasady? Jak wyglądają poszczególne etapy diety i o czym należy pamiętać podczas wychodzenia z tej kuracji oczyszczającej? Sprawdź nasze kompendium wiedzy na temat stosowania postu, który oczyści organizm z nagromadzonych toksyn i wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej!
Przeczytaj również: Niedobór witamin. Jakie są objawy i jak możemy im zapobiegać?
Spis treści:
ToggleDieta Dąbrowskiej – na czym polega post warzywno-owocowy oczyszczający organizm z toksyn? Dla kogo jest przeznaczona ta popularna kuracja lecznicza?
Dieta dr Dąbrowskiej zakłada okresowe spożywanie warzyw o małej zawartości skrobi oraz niskocukrowych owoców takich jak cytryny, grejpfruty, jagody, jabłka. Wszystko po to, aby wspomóc usuwanie toksycznych substancji z organizmu i uregulować pracę narządów trawiennych. Surowe rośliny mają własne enzymy, dzięki czemu organy wewnętrzne mogą odpocząć, a zaoszczędzoną energię przeznaczyć na regenerację. Ponadto kuracja Dąbrowskiej dopuszcza spożywanie ziół poprawiających trawienie, redukujących wzdęcia oraz pobudzające wydzielanie soku żołądkowego.
Warzywno-owocowa dieta dr E. Dąbrowskiej jest przeznaczona zarówno dla osób zdrowych w celach profilaktycznych, jak i dla wszystkich tych, którzy zmagają się z nadwagą, otyłością, nadciśnieniem tętniczym, wysokim cholesterolem, chorobą zwyrodnieniową stawów oraz miażdżycą serca i naczyń krwionośnych. Z leczniczego postu mogą skorzystać także pacjenci z astmą oraz z alergiami skórnymi i pokarmowymi. Należy pamiętać, że nie jest to typowa dieta odchudzająca. W trakcie kuracji są uruchomiane samoleczące mechanizmy, które przynoszą rzeczywiste korzyści w postaci poprawy stanu zdrowia i lepszego samopoczucia. Efektem postu Dąbrowskiej często jest też utrata zbędnych kilogramów.
O czym pamiętać przed przejściem na dietę dr Ewy Dąbrowskiej? Jak powinien wyglądać okres przygotowania do postu Dąbrowskiej?
Przed rozpoczęciem diety w postaci postu warzywno-owocowego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu. Jest ono szczególnie ważna, jeśli Twój jadłospis na co dzień obfituje w mięso, produkty mleczne, a także żywność zawierającą spore ilości cukru. W standardowym założeniu dieta oczyszczającej Dąbrowskiej okres ten powinien trwać od 7 do maksymalnie 14 dni.
W ramach przygotowania należy zwrócić uwagę na eliminację wszelkich pokarmów przetworzonych, słodkich i słonych przekąsek oraz używek. Dąbrowska zaleca stopniowe rozszerzanie diety o świeże owoce i warzywa, które powinny pojawiać się w każdym posiłku. Najlepiej jeść je w formie surowej – w ten sposób można przygotować układ pokarmowy do dalszego postępowania i poprawić zdolność trawienia. Nie należy też zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. By wszystkie narządy, tkanki i komórki mogły działać w prawidłowy sposób, należy wypijać od 2 do 3 litrów wody na dobę (przy uwzględnieniu aktualnej masy ciała).
Najważniejsze zasady diety Dąbrowskiej – jakie owoce i warzywa włączyć do jadłospisu w trakcie kuracji, a czego unikać?
Leczniczy post Dąbrowskiej składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest okres przygotowania, który nie powinien trwać dłużej niż 2 tygodnie. Po tym czasie można przejść do drugiej fazy, która polega na głodówce. Jej celem jest usunięcie toksycznych substancji z organizmu i redukcja masy ciała. Według nestorki diety owocowo-warzywnej w tym czasie kaloryczność codziennego menu nie powinna przekraczać 800 kcal. Ostatnim etapem jest wychodzenie z diety, które polega na stopniowym zwiększaniu przyjmowanych kalorii oraz wprowadzaniu do jadłospisu zdrowego jedzenia.
Co jeść na diecie, aby wspomóc eliminację toksycznych związków i uzyskać pożądane efekty zdrowotne? Zgodnie z głównymi zasadami jadłospis skomponowany przy uwzględnieniu wytycznych doktor Dąbrowskiej powinien zawierać naturalne pokarmy obfitujące w życiodajne witaminy oraz minerały. Podczas kuracji należy żywić się przede wszystkim warzywami o niskiej zawartości węglowodanów.
Do przyrządzania posiłków świetnie sprawdzą się:
- ogórki,
- cukinia,
- bakłażan,
- pomidory,
- cebula,
- szczypiorek,
- czosnek,
- pietruszka,
- marchewka,
- seler
- papryka,
- buraki.
By uruchomić naturalne mechanizmy regeneracyjne, do jadłospisu warto też włączyć zielone warzywa liściaste oraz kapustne takie jak szpinak, sałata, jarmuż, brokuły, rukiew wodna, rzodkiewka, rzepa. Ponadto autorka diety w trakcie postu zaleca stosowanie ziół, w szczególności takich jak szałwia, koperek, bazylia, mięta, kolendra oraz rozmaryn. Można je dodawać do posiłków lub wykorzystać do przyrządzania zdrowych ziołowych naparów. Chcąc wspomóc eliminację toksycznych związków, można też włączyć do diety mniszek lekarski oraz pokrzywę.
Zgodnie z zasadami diety doktor Dąbrowskiej na czas postu należy zrezygnować ze spożycia chleba, produktów mlecznych, ziemniaków, batatów, roślin strączkowych, świeżych i wędzonych ryb, produktów zbożowych oraz słodyczy. Zdaniem autorki kuracji jedzenie powyższych pokarmów wyzwala głód, uruchamia odżywianie zewnętrzne i przerywa procesy związane z samooczyszczaniem. W trakcie postu nie należy też pić mocnej herbaty, kawy i alkoholu.
Jakie rezultaty daje stosowanie diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej? Co możesz osiągnąć, jedząc niskoskrobiowe warzywa i owoce?
Zdaniem dietetyków zmiana nawyków żywieniowych i spożywanie warzyw o niskiej zawartości węglowodanów może przynieść liczne korzyści dla zdrowia. Stosowanie postu oczyszczającego przez około 6 tygodni stanowi świetny sposób na redukcję komórek tłuszczowych i utratę masy ciała. Dzięki naturalnemu procesowi biologicznemu określanemu mianem autofagii dochodzi też do ustabilizowania poziomu ciśnienia tętniczego krwi, uregulowania gospodarki cukrowej oraz wyrównania stężenia lipidów.
Spożywanie naturalnych, nieprzetworzonych produktów roślinnych przez określony czas doskonale wpływa też na mikrobiom jelit i pracę układu pokarmowego. Z tego względu oczyszczająca głodówka często jest polecana osobom zmagającym się z dolegliwościami trawiennymi takimi jak m.in. zaparcia, biegunki, zgaga, nudności, wzdęcia, bóle brzucha. Dodatkowo dieta zakładająca spożywanie niewielu posiłków przynosi dobre efekty w przypadku zespołów metabolicznych, chorób endokrynologicznych oraz schorzeń autoimmunologicznych.
Czy dieta warzywno-owocowa jest odpowiednia dla każdego? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania diety Dąbrowskiej?
Z diety warzywno-owocowej nie powinny korzystać osoby zmagające się z nadczynnością tarczycy, niedoczynnością nadnerczy, niewydolnością wielonarządową, wyniszczeniem organizmu, a także z niedoborem kluczowych składników odżywczych.
Post opierający się na warzywach i owocach nie jest polecany także pacjentom po transplantacjach, podczas terapii immunosupresyjnej oraz z chorobami nowotworowymi w zaawansowanych stadiach. Stosowanie tego typu kuracji odradza się także kobietom w okresie dojrzewania, ciąży i karmienia piersią.
Polecany artykuł: Jak uniknąć podjadania
Post dr Dąbrowskiej – lecznicza kuracja oczyszczająca i normalizująca organizm, której efektem ubocznym jest utrata kilogramów
Fenomen diety bazującej na świeżych warzywach i owocach polega na efektach, jakie można zaobserwować dzięki okresowemu jedzeniu niskokalorycznych produktów, które stanowią prawdziwą skarbnicę licznych bioaktywnych związków. Dzięki kuracji E. Dąbrowskiej można nie tylko usunąć z organizmu metale ciężkie i inne toksyczne substancje, ale także pozbyć się nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej – taką właściwość ma post warzywno-owocowy. Ta znana dieta wegetariańska pozwala poprawić ogólne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, polepszyć homeostazę organizmu oraz zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. cukrzycy, otyłości, nadciśnienia, miażdżycy oraz niektórych nowotworów.