Dieta if

Dieta IF to propozycja, która budzi wiele kontrowersji nie tylko wśród środowiska dietetyków, ale także osób, które się interesują tą tematyką. IF, czyli Intermittent Fasting to dieta, której głównym założeniem jest przestrzeganie okresu postu oraz okna żywieniowego. Ten rodzaj diety zyskał uznanie wśród osób zabieganych, które nie mają czasu na stałe pory posiłków. Zależy Ci na redukcji masy ciała i chcesz zacząć od stosowania diety if? A być może chcesz nabrać masy mięśniowej? To wszysttko jest możliwe, ponieważ zasady diety if są bardzo proste. Być może Cię to zaskoczy, ale wcale nie musisz jeść 5 posiłków dziennie, jeśli tego nie lubisz. Przyzwyczaj się do tego sposobu odżywiania, a to Ty będziesz miał kontrolę nad jedzeniem, a nie ono nad Tobą!
Dieta if

Dużo pracujesz? Rzadko bywasz w domu? Twój dzień jest zaplanowany od rana do wieczora? Zainteresuj się dietą IF, a Twoja sylwetka może nabrać całkiem innych kształtów!

Jakie są godziny przyjmowania pokarmu i na czym polega if dieta (intermittent fasting) ?

O tym, jakie są przedziały żywieniowe, decydują specjaliści, którzy mają różne spojrzenie na ten temat. W takim czy innym wypadku zdecydowanie więcej godzin w ciągu doby zalicza się do okresu postu niż do spożywania pokarmów. Najczęściej stosowaną i najpopularniejszą opcją jest 16/8, czyli w ciągu 24 godzin trwania doby, 16 godzin powstrzymujemy się od jedzenia, a posiłki spożywamy podczas kolejnych 8. To, w jaki sposób ułożymy sobie okno żywieniowe w ciągu dnia, zależy wyłącznie od naszego trybu życia. Ważne jest, aby przestrzegać tych 8 godzin, dzięki temu osiągniesz zamierzone cele. Inaczej podejdą do tego osoby, które pracują w systemie jednozmianowym, a inaczej swoje okno ułożą osoby pracujące na zmianach nocnych. Możemy dla przykładu stwierdzić, że nasze okno żywieniowe zaczyna się o godzinie 15, a kończy o 21. Oznacza to, że pierwszy posiłek spożywamy dopiero po południu. Z początku może być to  trudne do przyzwyczajenia się, w szczególności jeśli śniadanie spożywamy w godzinach porannych. 

Osoby, które podchodzą do diety IF bardziej restrykcyjnie, zmniejszają okno żywieniowe nawet do 4 godzin. Kolejną opcją jest schemat 5/2. W praktyce wygląda to tak, że w ciągu dwóch dni stosujemy dość dużą restrykcję kaloryczną, a w pozostałe 5 dni odżywiamy się według naszej codziennej diety bez żadnego okna żywieniowego. Co do tego podejścia istnieje wiele opinii. 2 dni w tygodniu bardzo dużego obcinania kalorii może się okazać dużym obciążeniem dla naszego organizmu. Kobiety w ciąży z pewnością nie powinny się narażać na tego typu wahania w organizmie. 

Jakie są zalety diety IF?

Wielogodzinny okres codziennego postu budzi wiele zastrzeżeń oraz obaw, tym bardziej że diety głodówkowe są w ostatnim czasie mocno hejtowane w Internecie. Zaznaczmy, że dieta IF nie ma nic wspólnego z głodówką, ponieważ spożywamy swoje zapotrzebowanie kaloryczne w całości, lecz nie w ciągu całego dnia tylko w wyznaczonych godzinach. Wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że z powodu okresu wstrzemięźliwości od posiłku nasz metabolizm zwalnia. Jest to NIEPRAWDA. Udowodniono, że posty trwające nie dłużej niż 48 godzin mają zdrowotny wpływ na nasz organizm, a metabolizm wręcz może przyspieszyć. Sprawdź, jak pobudzić metabolizm. Co więcej, takie okresowe posty zwiększają wrażliwość na insulinę. Kiedy w organizmie zaczyna brakować glukozy, wątroba rozpoczyna produkcję ciał ketonowych. Aktywuje się hormon, który działa przeciwnie do insuliny. Insulina z kolei powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Człowiek jest ssakiem, a ssaki są świetnie przystosowane do okresów głodówkowych.

Bardzo ważną zaletą jest fakt, że dieta IF nie eliminuje żadnych grup produktów ani makroskładników. Osobą stosująca tę dietę nie musi wykluczać żadnych produktów poza tymi szkodliwymi, które nie są zalecane na żadnej diecie, która ma celu poprawę zdrowia. Pomimo iż spadek masy ciała wynika z obniżenia ilości spożywanych kalorii, to nie powinniśmy lekceważyć ich jakości.

Skutki uboczne na diecie IF

Dieta, w której dużą część doby zajmuje post, nie jest odpowiednia dla wszystkich. Nie każdy jest odpowiednio przystosowany lub przygotowany do tylu godzin postu. Z początku można zauważyć takie objawy jak ból głowy, uczucie znużenia. Okres adaptacyjny mija po jakimś czasie, a osoby stosujące IF odczuwają po tym czasie znaczną poprawę w samopoczucie.

Dieta IF- efekty po miesiącu

Nie jest możliwe opisać efekty po miesiącu jako regułę, ponieważ każdy organizm jest inny. Każdy zwolennik tej diety rozpoczynał z innego punktu. Kobiety są zazwyczaj po dietetycznych przejściach, są ogólnie szczuplejsze, więc raczej otyły wysoki mężczyzna może liczyć na szybsze efekty po zastosowaniu IF. Trenująca kobieta, która w trakcie okna żywieniowego jest w stanie zjeść 1900 kalorii, może liczyć na spadek około 3-4 kg w ciągu miesiąca. Nie jest to drastyczny spadek wagi, bo nie o to w tym chodzi. Dieta IF nie jest dietą odchudzającą, lecz systemem żywienia, który może przynieść świetnie korzyści zdrowotne oraz poprawić nasze samopoczucie. Pozbycie się tkanki tłuszczowej lub zmiana masy ciała jest skutkiem ubocznym Post przerywany lub dietę if stosują osoby zabiegane, które chcą wiele osiągnąć, a nie mają czasu na spędzanie czasu w kuchni. 

Czy warto spróbować diety IF?

Jako że dieta IF nie jest dietą cud, nie powoduje efektu jojo (jeśli spożywamy wystarczającą ilość kalorii w oknie żywieniowym). Z pewnością warto spróbować takiego systemu żywieniowego. Może się bowiem okazać, że IF stanie się idealnym rozwiązaniem dla Twojego trybu życia. Być może Twoje samopoczucie ulegnie poprawie, a Ty zaczniesz funkcjonować efektywniej. Każdy organizm jest inny, dlatego ciężko stwierdzić, że okresowy post będzie służył we wszystkich przypadkach, dlatego warto spróbować i na bieżąco monitorować samopoczucie, mając na uwadze okres adaptacyjny, który po prostu trzeba przetrwać. Jedni będą go przechodzić łagodniej, a drudzy gorzej. 

Dieta IF jest stosunkowo nowym systemem żywieniowym, ale już zyskała bardzo wielu zwolenników na całym świecie. Sprawdź, czy dieta IF jest dla Ciebie, a być może okaże się najlepszą do tej pory wypróbowaną dietą!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nietolerancja laktozy – objawy, przyczyny, leczenie
Zdrowe przekąski – do pracy, na imprezę
Dieta 4500 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1000 kcal — ogólne zasady, przykładowe menu
Dieta 3000 kcal – zasady – efekty
Dieta 4200 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 3500 kcal – dieta pudełkowa, catering dietetyczny
Dieta 4000 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 4100 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1400 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis

Najnowsze wpisy

Social Media