Powszechnie, aby mieć więcej energii, sięga się po kawę. Mimo wszystko, wśród naturalnych produktów znajdziemy wiele takich, które podnoszą jej poziom. Po co zatem warto sięgać w przypadku braku energii lub jej spadku?
Może Cię również zainteresować: Niedobór witamin. Jakie są objawy i jak możemy im zapobiegać?
Spis treści:
ToggleWieczne zmęczenie, spadek energii do działania oraz senność – co jest przyczyną?
Jeśli wielokrotnie doświadczamy spadku poziomu energii, to przyczyną takiego stanu może być nie tylko praca zawodowa, duża ilość negatywnych informacji czy codzienne problemy.
Przewlekłe zmęczenie może być również wynikiem niedoboru niektórych składników.
Odczuwasz spadek energii? Problemem może być żelazo
U osób, które odczuwają długotrwałe uczucie zmęczenia, problemem może być niedobór żelaza. Jego brak nie tylko powoduje anemię. Aby zadbać o odpowiedni poziom żelaza, powinniśmy sięgać po produkty takie jak: wołowina, podroby, jajka, migdały, pistacje, kasza gryczana, strączki, pestki dyni, chleb żytni razowy.
Spadek poziomu energii? Problemem może być także brak magnezu
Brak magnezu może być kolejnym problemem. Osoby z niedoborem tego minerału mogą ponadto odczuwać drażliwość, obniżony nastrój, problemy ze snem, a także nasilenie lęków.
Aby dostarczyć magnez, warto włączyć do diety takie produkty jak: migdały, nerkowce, gorzka czekolada, pestki dyni, nasiona sezamu, kasza gryczana czy ryż brązowy.
Kwas foliowy (B9) – jak dodaje energii do działania?
Niedobór kwasu foliowego w zbilansowanej diecie może powodować anemię, podobnie jak brak żelaza. Ponadto, oprócz zmęczenia, możemy zauważyć takie objawy jak nerwowość, drażliwość czy problemy z koncentracją.
Dobrze zatem, aby w posiłkach nie zabrakło tej witaminy. Dostarczymy ją poprzez ciemnozielone warzywa, takie jak brokuły, jarmuż, kapusta czy natka pietruszki. Znajdziemy ją także w strączkach.
Zdrowy jadłospis dietetyczny na dodanie sobie energii powinien zawierać witaminę B12
Witamina B12 to kolejny składnik, który powinien znaleźć się w diecie dodającej energii. Aby nie dopuścić do jej niedoboru, warto w diecie uwzględnić następujące produkty:
- wątróbka wołowa
- ryby (np. pstrąg tęczowy, łosoś)
- nabiał (jajka, jogurt naturalny, serek wiejski)
Witamina D na diecie dodającej energii
Z niedoborem witaminy D zmaga się wiele osób. Badania naukowe potwierdzają, że jej suplementacja dodaje energii i zmniejsza nasilenie zmęczenia.
Jak dodać sobie energii? Pomóc mogą kwasy tłuszczowe omega – 3
Na brak energii świetnie sprawdzają się kwasy omega-3. Badania naukowe potwierdzają, że ich niski poziom sprzyja rozwojowi przewlekłego zmęczenia.
Aby zapewnić odpowiedni poziom kwasów omega-3, dobrze jest sięgać po dwie porcje ryb tygodniowo. Warto zdecydować się na spożywanie śledzia atlantyckiego, dzikiego łososia, sardynek, makreli czy pstrąga tęczowego.
Innym rozwiązaniem jest olej z wątroby dorsza.
Odwodnienie – dlaczego warto zadbać nie tylko o jedzenie, ważne minerały i dostarczanie cennych dla zdrowia antyoksydantów?
Odwodnienie jest kolejnym problemem, a uzupełnienie płynów może dodać nam energii.
Badania wykazują, że brak nawodnienia utrudnia prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Osoby, które są odwodnione, dużo częściej odczuwają zmęczenie, niepokój, obniżony nastrój czy senność. Dlatego warto mieć zawsze coś do picia pod ręką.
Jak sprawdzić poziom nawodnienia?
Poziom nawodnienia można sprawdzić poprzez obserwację własnego moczu. Możemy wyróżnić kilka jego kolorów (przeźroczysty, słomkowy, jasnożółty, ciemnożółty, ciemnopomarańczowy).
Pierwszy (przezroczysty) oznacza zbyt dużą ilość wypijanych płynów. Następne (bardzo jasny żółty i kolor jasnego piwa) sugerują nawodnienie na dobrym poziomie. Ciemnożółty z kolei to dla nas sygnał ostrzegawczy, że powinniśmy więcej pić. Ciemnopomarańczowy natomiast stanowi klasyczny objaw odwodnienia. W takim przypadku powinniśmy koniecznie pilnować ilości wypijanych płynów.
Co wydaje się, że dodaje energii?
Kofeina oraz cukier mogą częściowo zwiększać poziom energii. Jednak jest to tylko część prawdy, ponieważ działanie tych produktów dość szybko mija, po czym ciężko utrzymać stały poziom energii w ciągu dnia. Ponadto, cukier w nadmiarze może przynieść sporo konsekwencji zdrowotnych dla naszego ciała.
Dieta na energię: co jeść, aby mieć więcej energii?
Spośród produktów, które mogą pomóc w dodaniu sobie energii, możemy wymienić:
Awokado – zdrowe tłuszcze w diecie na zmęczenie i brak energii
Awokado należy do produktów dostarczających organizmowi zdrowe tłuszcze. Owoc ten jest bogaty w witaminy z grupy B i jest także świetnym źródłem błonnika, który pomaga zwiększyć niski poziom energii.
Jak mieć więcej energii i jak może pomóc w tym szpinak?
W diecie na energię i witalność nie może zabraknąć szpinaku. To warzywo jest bogactwem wapnia, żelaza, witaminy A, E oraz B6. Ponadto, pomaga zwiększyć masę mięśniową oraz uelastycznia organizm.
Dieta dodająca energii i spożywanie jabłek
Jak się okazuje, energii mogą dodać także jabłka. Dlatego nie powinno ich zabraknąć w jadłospisie. To głównie za sprawą pektyny zawartej w ich składzie, która dodatkowo reguluje pracę jelit.
Dieta na energię – dlaczego warto sięgać po migdały?
Migdały to świetna przekąska, która powinna znaleźć się w zdrowej diecie. Orzechy te są bogactwem m.in. błonnika, wapnia, magnezu, potasu, cynku i witaminy E.
Banany, czyli źródło węglowodanów idealnych na dietę dającą energii
Banany to owoce, po które warto sięgnąć, kiedy brakuje Ci energii. Zawierają one tryptofan, aminokwas, który odpowiada za produkcję serotoniny, określanej jako hormon szczęścia, oraz melatoniny, odpowiedzialnej za dobry sen.
Płatki owsiane – dlaczego warto dodać do jadłospisu?
Płatki owsiane to produkty, które zapewniają uczucie sytości. Ponadto wspomagają trawienie oraz obniżają poziom cholesterolu. Świetnie sprawdzają się w utrzymaniu energii, gdyż ich powolne trawienie przez organizm dostarcza jej stały zastrzyk.
Dieta na energię i witalność – gorzka czekolada
Gorzka czekolada należy do produktów bogatych w spore ilości magnezu oraz żelaza. Do jej licznych zalet należy to, że usprawnia pracę układu krwionośnego.
Ponadto, często sięgają po nią sportowcy oraz osoby dbające o aktywność fizyczną, gdyż dodaje energii.
Masło orzechowe – zwiększa energię do działania?
Jak się okazuje, do podniesienia poziomu energii może przyczynić się masło orzechowe. Oczywiście, powinniśmy kupować te z naturalnym i prostym składem. Orzechy są w stanie ponadto poprawić koncentrację, a za sprawą błonnika wspomóc również proces odchudzania.
Ryż w zdrowej diecie na energię
Pełnoziarnisty, nieprzetworzony ryż to bardzo dobre źródło zdrowej energii, dlatego warto go włączyć do diety. Ten produkt to bogactwo witaminy B6, fosforu i magnezu. Ponadto, w swoim składzie zawiera mangan, który dzięki swoim właściwościom może chronić organizm przed nowotworami oraz cukrzycą typu drugiego.
Sposoby na przewlekłe zmęczenie – co jeszcze może pomóc?
Do skutecznych sposobów na zwalczenie zmęczenia należy ograniczenie cukru. Składnik ten hamuje uwalnianie oreksyny, czyli neuroprzekaźnika, który wprowadza nas w stan czujności. Kiedy jest go mało, dochodzi do spadku energii i senności.
Ciągłe uczucie zmęczenia oraz brak sił witalnych może być związany z brakiem snu lub zbyt niską jego jakością.
Zmęczenie i senność mogą być także objawami różnych problemów zdrowotnych. Poza anemią i insulinoopornością można wymienić niedoczynność i nadczynność tarczycy, bezdech senny, przewlekłą chorobę nerek oraz nadwagę i otyłość. W tym przypadku bardzo ważne będzie zwrócenie się do dietetyka lub specjalisty.
Przewlekłe zmęczenie może również świadczyć o celiakii, ponieważ jest to jedno z głównych jej objawów. Dlatego warto pod tym kątem także wykonać badania.
Masz problem z przewlekłym zmęczeniem? Zgłoś się do dietetyka lub specjalisty!
Jeśli w dalszym ciągu odczuwasz zmęczenie i nie masz pojęcia, co może być jego przyczyną, warto wykonać podstawowe badania i zwrócić się po pomoc do dietetyka lub specjalisty, który pomoże znaleźć rozwiązanie i dobrać odpowiednie leczenie.