Wysokie spożycie tłuszczów nasyconych, cukrów prostych i soli sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, która przyczynia się do obniżenia płodności u mężczyzn. Szczególnie szkodliwe w kontekście płodności jest częste sięganie po produkty bogate w węglowodany i tłuszcze trans, które mogą powodować obniżenie ruchliwości plemników i zbyt małą ilość nasienia. Co powinni jeść panowie, którzy planują poczęcie dziecka? Jak powinna wyglądać dieta na płodność mężczyzny? Dowiedz się, jak komponować jadłospis i jakie składniki odżywcze włączyć do menu, by zwiększyć swoje szanse na zostanie ojcem.
Spis treści:
ToggleWpływ diety na płodność – czy nieprawidłowe odżywianie może przyczyniać się do obniżenia jakości nasienia i problemów z poczęciem dziecka?
Zaburzenia płodności to coraz powszechniejsze zjawisko wśród mężczyzn. Ich przyczyną często jest zakłócenie równowagi hormonalnej. Można ona zostać zaburzona przez niewłaściwe odżywianie, przewlekły stres, niewystarczającą ilość snu, częste sięganie po używki. Typowo męskim problemem jest m.in. niedobór testosteronu, który manifestuje się spadkiem libido, zaburzeniami erekcji oraz niemożnością uzyskania wzwodu. Dodatkowo zbyt niskie stężenie tego hormonu często wiąże się z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej, która utrudnia zapłodnienie. W celu poprawy parametrów nasienia warto zadbać o odpowiednie żywienie. Najnowsze badania wskazują, że dieta a płodność mają ze sobą ścisły związek. O tym, co jeść, by wspomóc produkcję testosteronu, dowiesz się z dalszej części tekstu.
Czy nieprawidłowa waga może powodować niepłodność u mężczyzn? Ile powinien wynosić optymalny dla płodności wskaźnik masy ciała?
Liczne badania wskazują, że zarówno niedowaga, jak i otyłość mają niekorzystny wpływ na płodność u kobiet i mężczyzn. Szczególnie niebezpieczna jest nadmiernie nagromadzona ilość tkanki tłuszczowej, która zakłóca prawidłowe funkcjonowanie hormonów płciowych (w tym testosteronu), prowadzi do zaburzeń procesu wytwarzania plemników oraz przyczynia się do obniżenia szans zarodka na przetrwanie. Dlatego mężczyźni planujący potomstwo powinni zwrócić szczególną uwagę na sposób odżywiania i budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, które ułatwiają utrzymanie właściwej wagi i zwiększają szanse na zajście w ciążę.
W jaki sposób poprawić płodność u mężczyzny? Jakie witaminy i minerały warto włączyć do jadłospisu?
Sposób odżywiania jest jednym z istotniejszych czynników w kontekście utrzymania prawidłowo funkcjonującego układu rozrodczego. W codziennym menu mężczyzny starającego się o potomstwo nie powinno brakować m.in. kwasu askorbinowego, żelaza, miedzi, selenu, cynku i kwasu foliowego.
Kwas foliowy
Kwas foliowy większości osób kojarzy się z kobietami planującymi potomstwo. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że składnik ten ma istotne znaczenie także w diecie mężczyzn starających się o powiększenie rodziny. Liczne badania wskazują, że związek ten nie tylko odgrywa istotną rolę w syntezie DNA, ale może też mieć znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesu spermatogenezy.
Witamina E
Ten wyjątkowo silny antyoksydant ma działanie ochronne i minimalizuje ryzyko wystąpienia niepłodności związanej ze stresem oksydacyjnym. Ponadto poprawia jakość nasienia poprzez zwiększenie ruchliwości plemników. Naturalnymi źródłami tego składnika są: migdały, kukurydza, szpinak, papaja, pestki dyni, zarodki pszenicy, oleje roślinne.
Witamina C
Kwas askorbinowy dzięki właściwościom antyoksydacyjnym redukuje wolne rodniki, które negatywnie wpływają na komórkowe struktury DNA i obniżają jakość materiału genetycznego. Związek ten dodatkowo bierze udział w syntezie hormonów steroidowych oraz poprawia objętość spermy. By zwiększyć swoje szanse na spłodzenie dziecka, do menu warto włączyć jagody, truskawki, czerwone porzeczki, ananasy, brokuły, pomarańcze, kiwi, cytryny.
Witamina D
Niedobór witaminy D3 w diecie przyszłego taty może wiązać się z osłabioną ruchliwością plemników oraz ze zbyt małą ilością spermy. Do źródeł pokarmowych bogatych w cholekalcyferol należą jaja, tłuste ryby, nabiał i olej z wątroby dorsza. W przypadku niedoborów tego związku warto rozważyć suplementację.
Żelazo
W jadłospisie przyszłego taty nie może też zabraknąć pokarmów zawierających żelazo. W przypadku mężczyzn minerał ten ma istotne znaczenie, gdyż sprzyja poprawie parametrów nasienia i korzystnie wpływa na proces dojrzewania plemników. Najwięcej żelaza znajduje się w mięsie, produktach zbożowych, orzechach, nasionach i ziarnach.
Miedź
Do pierwiastków, które mają wpływ na jakość nasienia, należy również miedź. Ten często niedoceniany mikroelement wchodzi w skład białek, jest niezbędny do prawidłowej pracy glutationu i uczestniczy w procesie przyswajania żelaza. W pożywieniu jest obecny m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, nasionach roślin strączkowych, migdałach, płatkach owsianych oraz w owocach morza.
Cynk i selen
Pierwiastki te biorą udział w powstawaniu i podtrzymaniu żywotności plemników. Ich niewystarczający poziom w organizmie mężczyzny może prowadzić do stanu, w którym jądra nie funkcjonują prawidłowo. Dodatkowo mikroelementy te podtrzymują strukturę DNA i zwiększają zdolność do zapłodnienia. Zapotrzebowanie na cynk i selen wzrasta wraz z aktywnością seksualną. Męski ejakulat zawiera ok. 5 mg cynku, dlatego przy regularnym współżyciu trzeba pamiętać o jego uzupełnianiu. Źródłami tych minerałów są: skorupiaki, jaja, ryby, szparagi, kiełki zbóż, jagnięcina, wołowina. W przypadku deficytu tych składników można rozważyć sięgnięcie po suplementy diety.
O czym jeszcze powinni pamiętać panowie starający się o dziecko? Jak powinna wyglądać dieta płodności?
Jeśli razem z partnerką planujesz dziecko, postaraj się, aby Twoje posiłki były odpowiednio zbilansowane i zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Poza wyżej omówionymi makro i mikroelementami do codziennego menu możesz włączyć l-karnitynę, N-acetylocysteinę, resweratrol. Do składników pozytywnie wpływających na płodność należy też koenzym Q10. Liczne badania wskazują, że suplementacja tym związkiem zwiększa liczbę plemników oraz poprawia ich morfologię. Głównym źródłem tej substancji są skorupiaki oraz mięso. Korzystnie na poprawę parametrów ejakulatu wpływają też nienasycone kwasy tłuszczowe Omega. W pożywieniu są obecne w tłustych rybach morskich, orzechach włoskich, awokado, oliwie z oliwek, oleju lnianym oraz w oleju rzepakowym.
Czego nie powinien jeść przyszły tata podczas starań o dziecko? Jakie produkty szkodzą męskiej rozrodczości?
Podczas starań o dziecko z menu należy wyeliminować przede wszystkim żywność wysokoprzetworzoną. Poza dużą ilością cukru, soli i konserwantów znajdują się w niej nasycone kwasy tłuszczowe, które spożywane w nadmiarze przyczyniają się do otyłości i zwiększają ryzyko niepłodności. Szczególnie niekorzystne jest częste sięganie po dania typu fast food, słodycze, chipsy, słone przekąski, białe pieczywo, kolorowe napoje gazowane. Ważne jest również, aby ograniczyć alkohol i papierosy. Używki przyczyniają się do zmniejszenia liczby i jakości komórek rozrodczych oraz do zaburzeń hormonalnych.
Planujesz dziecko? Postaw na zdrowy styl życia i racjonalną dietę, by zwiększyć szansę na poczęcie!
Zdrowa dieta wspomagająca płodność mężczyzny powinna bazować na jak najmniej przetworzonej żywności. Najkorzystniejszy wpływ na zdrowie reprodukcyjne kobiet i mężczyzn ma spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, nabiału, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz nasion roślin strączkowych. Dzięki odpowiedniemu żywieniu można utrzymać prawidłową masę ciała, uregulować pracę układu hormonalnego i wspomóc produkcję hormonów płciowych. By zwiększyć swoje szanse na zostanie tatą, możesz skorzystać z diety pudełkowej wspomagającej męski organizm i układ rozrodczy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku panów, którzy nie mają na co dzień czasu na prowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety.