Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@powermeal.pl

Dieta Paleo

Pewnie nieraz słyszałeś o powrocie do korzeni pod względem zachowań, ubioru, świątecznych dań tradycyjnych, ale czy naprawdę kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak odżywiał się człowiek prehistoryczny? Czy nasi przodkowie żyliby zdecydowanie dłużej, odżywiając się ówczesnymi plonami natury, żyjąc w naszych obecnych warunkach sanitarnych? Dieta paleo to żadna nowoczesna teoria ani odkrycie. Cofnij się do czasów, kiedy ludzie nie mieli pojęcia o przetwarzaniu żywności.
Dieta Paleo

Istnieje wiele teorii, które kwestionują założenia diety paleo, argumentując, że jest to dieta eliminacyjna, a człowiek pierwotny wcale nie miał długiego cyklu życia. Owszem, jest to prawda, lecz długość życia ludzi w okresie pelolitycznym nie warunkowało jedzenie, lecz brak odpowiedniej higieny. To głównie choroby oraz niewielka wiedza w kwestii obróbki produktów surowych były odpowiedzialne za niedługi żywot pierwotnych osad. Przyjrzyjmy się bliżej założeniom tej diety. Dieta paleo eliminuje zboża lub znacznie ogranicza ilość produktów zbożowych, ponieważ w tamtym okresie nie spożywało się ich. Podobne podejście wykazuje się również względem roślin strączkowych.

Dieta paleo zasady

Skrót paleo pochodzi od słowa paleolityczny lub paleolityczna. Cała idea tej diety nawiązuje właśnie do tego okresu. Głównym założeniem jest niewystępowanie tych produktów lub dań, do których człowiek paleolitu nie miał dostępu. Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie żywności przetworzonej. Prehistoryczny człowiek nie miał pojęcia, czym jest olej palmowy, tłuszcze utwardzone oraz cukier przemysłowy. W tamtym okresie nie były znane produkty zbożowe i mleczne. Idąc tym tropem, z diety zostały wyeliminowane także rośliny strączkowe, co jest dobrą wiadomością dla osób zmagających się z problemami żołądkowymi po spożyciu tego typu białka. Korzystając z cateringu dietetycznego, zwykle otrzymamy 4-5 zbilansowanych posiłków paleo. Dieta paleolityczna stawia zbilansowanie kwasów omega 6, 3 i 9. Jeśli spróbujesz, to szybko zaczniesz czerpać korzyści z tego stylu życia

Dieta paleo – co jeść?

Produkty, jakie są stosowane w diecie paleo, to głównie owoce, warzywa (bez strączków), ryby, mięso, jaja, owoce morza, orzechy oraz oleje nierafinowane. Już na pierwszy rzut oka można dostrzec, że są to produkty, które ofiarowała nam matka natura i nie mają za wiele wspólnego z przetwarzaniem. Posiłki warto sobie rozplanować według naszego indywidualnego rytmu dnia. W przypadku osób, które dużo trenują, zaleca się skorzystanie z diety samuraja, która pozwoli na szybszą regenerację po odbytych treningach dzięki większej zawartości węglowodanów. Na szczęście warzywa i owoce były już w tamtym okresie znane ;).

Czego nie jeść?

Na diecie paleo należy się wystrzegać wszystkiego, co przetworzone. Wykluczeniem są wszelkiego rodzaju fast foody, słodycze, twarogi, pieczywo sklepowe, wypieki cukiernicze oraz lody przemysłowe wykonane na mleku lub jogurcie. Należy także unikać napojów wysoko skokowych, które nie są polecane w żadnej diecie, mającej na celu poprawę zdrowia. Wszelkiego rodzaju używki również nie przyczynią się do poprawy wyników zdrowotnych. Pułapką, na którą musimy uważać, są mięsa i wędliny kupowane w supermarketach. Bardzo często zawierają dużą ilość wypełniaczy, konserwantów oraz ulepszaczy smakowych. 

Śniadanie paleo

Mimo że mamy różne podejście do śniadań, to w diecie paleo zaleca się ich spożywanie w niedługim czasie po przebudzeniu. W najczęstszym menu śniadaniowym znajdą się jaja w różnej postaci, mięso lub ryba, a także bogata ilość warzyw. Jaja mogą przybrać różną formę – jajecznica, jaja na twardo lub na miękko, a także sadzone. Zdrowa wersja szakszuki również jest alternatywą. Innym ciekawym połączeniem smakowym jest dodanie awokado do posiłku z jajkiem. Ważne jest, aby produkty pochodziły z pewnego źródła, np. od lokalnego rolnika. Z czasem każdy, kto jest na diecie paleo, zacznie odczuwać sytość po spożytych posiłkach. Zobacz, jak zmniejszyć apetyt. Przejdź na dietę paleo i zapomnij o uczuciu głodu.

Przykładowe śniadanie paleo – omlet z mięsem i szpinakiem

Weźmy pod lupę szpinak, który niekoniecznie jest ulubieńcem każdego człowieka, ale jest bogaty w witaminę B3, jest źródłem cynku, a także dostarcza do naszego organizmu błonnik wraz z witaminą A, C, E i K. O mięsie oraz jajkach nie trzeba wspominać, ponieważ one obronią się same ;).

  • pokrój czosnek i podsmaż go na oliwie z oliwek,
  • dodaj np. wołowinę lub kurczaka w plastrach i smaż do momentu, aż mięso będzie gotowe,
  • dorzuć trochę i szpinaku i smaż tylko 2 minutki,
  • dodaj wcześniej wymieszane jajka i zalej patelnię,
  • przykryj całość pokrywkę, zmniejsz ogień na najmniejszy i poczekaj do momentu ścięcia jajek.

Twoje paleo śniadanie jest już gotowe. Całość możesz doprawić solą i pieprzem według własnych preferencji smakowych. Takie śniadanie możesz sobie serwować tak często, jak masz na to ochotę.

Dlaczego dieta paleo wyklucza zboża?

Spożywanie zbóż pojawiło się dopiero w epoce następnej, czyli neolicie. Człowiek paleolityczny nie znał zboża jako produktu spożywczego, dlatego też dieta paleo nie zakłada, że takowe produkty powinny się znaleźć w jej menu. Zapotrzebowanie na węglowodany zapewniają owoce i warzywa, których nie brakuje w diecie paleo.

dieta paleo

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nietolerancja laktozy – objawy, przyczyny, leczenie
Zdrowe przekąski – do pracy, na imprezę
Dieta 4500 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1000 kcal — ogólne zasady, przykładowe menu
Dieta 3000 kcal – zasady – efekty
Dieta 4200 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 3500 kcal – dieta pudełkowa, catering dietetyczny
Dieta 4000 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 4100 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1400 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis