Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@powermeal.pl

Dlaczego nie mogę schudnąć? Poznaj najczęstsze przyczyny!

Dlaczego nie mogę schudnąć? Poznaj najczęstsze przyczyny!

Stwierdzenie ,,nie chudnę” należy do bardzo popularnych zdań, które wypowiadają osoby próbujące zgubić zbędną tkankę tłuszczową bez skutków, przynajmniej kilka razy. Czy rzeczywiście da się jeść mało i nie chudnąć?

Powiązany wpis: Jak schudnąć bez ćwiczeń

Kontrola masy ciała – od czego zależy odchudzanie? (utrata wagi)

Kontrola masy ciała zależy od równowagi energetycznej. Aby schudnąć, kluczowy jest deficyt kaloryczny, czyli przyjmowanie mniej kalorii, niż potrzebuje nasz organizm. Natomiast czynników, które wpływają na odchudzanie, jest znacznie więcej, takich jak poziom kortyzolu czy aktywność fizyczna.

Dlaczego nie mogę schudnąć mimo diety i ćwiczeń? (trudności w odchudzaniu i brak chudnięcia mimo diety)

Proces odchudzania warto zacząć od budowania świadomości. Sporo osób mówi, że się odchudza, jest na diecie, a mimo tego waga nie spada.

Bardzo często jest to nie do końca prawdziwa informacja, która wynika z braku świadomości. Prawdopodobnie osoby, które tak twierdzą, nie są na deficycie kalorycznym, zatem nie spożywają mniej kalorii, niż rzeczywiście potrzebuje ich organizm.

Przyczyn tego działania może być sporo. Pierwszą z nich jest brak odpowiedniego wyliczenia zapotrzebowania kalorycznego, a kolejną brak świadomości na temat tego, ile dane artykuły spożywcze mają kalorii.

Brak motywacji - najczęstsze powody

Brak motywacji – najczęstsze powody

Częstym problemem w podejściu do odchudzania jest przeświadczenie, że ten proces ma trwać do momentu osiągnięcia określonej liczby na wadze, a potem można wrócić do stylu życia sprzed rozpoczęcia diety.

Tymczasem decyzja związana z redukcją tkanki tłuszczowej powinna być równoznaczna z chęcią zmiany swojego stylu życia na stałe i budowania zdrowych nawyków żywieniowych.

Najczęstsze przyczyny braku efektów w odchudzaniu

Na brak efektów w odchudzaniu ma wpływ kilka czynników.

Dlaczego nie możesz schudnąć: brak świadomości spożywanych kcal (najczęstsze przyczyny)

Pierwszą przyczyną jest brak świadomości na temat spożywanych kalorii i kaloryczności diety. Można jeść mało objętościowo, natomiast w rzeczywistości przekraczać zapotrzebowanie kaloryczne.

Tym samym, nieświadomie można spożyć znacznie więcej, niż potrzebuje nasz organizm.

Wiele produktów może mieć nawet od 0 do 900 kalorii w 100 gramach. Świetnym przykładem jest chociażby oliwa z oliwek, która mimo wielu wartości odżywczych jest bardzo kalorycznym artykułem spożywczym, a nie trudno jest dodać jej za dużo do sałatki czy podczas smażenia.

Nieodpowiednie liczenie kalorii

Przyczyna 2 Nieodpowiednie liczenie kalorii (jeden z najczęstszych powodów braku chudnięcia)

Wiele osób ma tendencję do niedoszacowania kalorii, które spożywają. Często nie zwracają uwagi na wartość odżywczą pojedynczych produktów oraz tę, która jest zawarta na przykład w napojach czy przekąskach, takich jak orzechy. Takie artykuły spożywcze mogą znacznie zwiększać bilans kaloryczny, co utrudnia osiągnięcie deficytu, który jest niezbędny do zgubienia wagi.

Przyczyna 3 Źle oszacowane zapotrzebowanie kaloryczne = problem w schudnięciu

Źle oszacowane zapotrzebowanie energetyczne to kolejny problem w osiągnięciu estetycznej sylwetki. Nie jest to, wbrew pozorom, tak łatwe, jak się może wydawać.

Dostępne w internecie kalkulatory nie zawsze są w stanie stuprocentowo dobrze odzwierciedlić rzeczywistość. Codziennie wydatkujemy inne wartości energii. Ponadto bardzo często również przeszacowujemy naszą aktywność w ciągu dnia.

Badania Willbonda, przeprowadzone w 2010 roku są tego najlepszym przykładem. ,Wzięło w nich udział 16 aktywnych uczestników. Ich zadaniem było wykonanie biegu o średniej intensywności. Cały wysiłek trwał 28 i 44 minuty, a wydatek energetyczny wynosił około 200 do 300 kalorii.

Po zakończonej sesji zapytano badanych, aby oszacowali ilość spalonych kalorii. Jak się okazało, większość podała od trzech do czterech razy wyższe wyniki.

Wniosek jest taki, że z racji tego, że trening jest dość ciężkim wysiłkiem dla organizmu, wydaje się nam, że spalamy znacznie więcej kalorii niż ma to miejsce w rzeczywistości. Natomiast nawet zjedzenie małego batona po treningu może dostarczyć te kalorie, które spaliliśmy, a niekiedy nawet z nadwyżką, co może finalnie skutkować brakiem deficytu kalorycznego i w efekcie utrudniać odchudzanie.

Cheat meal - jak może utrudniać proces odchudzania?

Przyczyna 4 cheat meal – jak może utrudniać proces odchudzania?

Cheat meal, czyli tak zwany oszukany posiłek, może zniweczyć całą pracę, jeżeli stosujemy go zbyt często. Głównym powodem jest to, że jeden taki posiłek może dostarczyć bardzo dużo kalorii, co w ogólnym bilansie kalorycznym może spowodować, że przestaniemy być na deficycie. W konsekwencji, nie będziemy chudnąć.

Przyczyna 5 Brak cierpliwości (może utrudniać odchudzanie)

Proces odchudzania wymaga czasu, a w całym procesie trzeba się nastawić na cierpliwość. Warto wytłumaczyć sobie to w taki sposób, że kilka tygodni nie sprawiło, że przybraliśmy dużo na wadze, i podobnie kilka tygodni nie sprawi, że w zdrowy sposób tę wagę zrzucimy. Warto także doceniać się za małe sukcesy i decyzje podejmowane każdego dnia w kierunku zdrowia.

Przyczyna 6 Złe podejście do słowa ,,dieta” 

Sporym blokerem w odchudzaniu jest również złe podejście do samego słowa ,,dieta„. Wielu osobom kojarzy się ona z leczeniem kogoś chorego albo z czymś, co ma określony czas i jest tylko ograniczeniem.

Przez tego typu rozumienie zmiany nawyków żywieniowych osoby odchudzające się wyczekują końca wspomnianej diety. To z kolei może powodować frustrację, a z czasem zmniejszać motywację do dbania o siebie.

Stres przeszkadza w odchudzaniu

Przyczyna 7 Stres

Żyjemy w czasach, w których stres jest nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania. Zmiany w pracy, choroby, nieplanowane sytuacje — te wszystkie aspekty prowadzą do stresu, krótkotrwałego lub przewlekłego, który może trwać miesiącami.

Bez względu na przyczynę, stres wpływa na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Długotrwały często powoduje zmianę nawyków żywieniowych, na przykład poprzez porzucenie regularnych treningów, jedzenie większych porcji, mniejszą liczbę godzin snu itd. To w konsekwencji może powodować wzrost wagi.

Dlatego warto regularnie zadawać sobie pytanie, co w ciągu dnia nas stresuje i jak możemy sobie z tym poradzić.

Jesteś na diecie? Co może Ci pomóc?

Będąc na diecie, oczywiście bardzo ważne jest odpowiednie wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego i dobranie odpowiedniego deficytu — w tym może pomóc dietetyk. Bardzo istotne jest także to, aby posiłki były dopasowane indywidualnie do nas, ponieważ chodzi o to, aby jedzenie nam smakowało. Wtedy zwiększamy drastycznie prawdopodobieństwo, że wytrwamy w zdrowych nawykach żywieniowych.

Najnowsze wpisy

Social Media