Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@powermeal.pl

Jak odkwasić organizm?

Szybkie tempo życia oraz stres to zmora każdego z nas. Niestety, taki tryb życia nie pozostaje obojętny dla naszego organizmu. Coraz częściej dochodzi do zakwaszenia organizmu, czyli zaburzenia równowagi kwasowo zasadowej. W tym artykule wyjaśnimy jak zapobiegać i co robić, gdy rozpoznamy objawy zakwaszenia organizmu. Nie powinniśmy lekceważyć żadnych znaków, ponieważ każde zaburzenie równowagi w dłuższej perspektywie odbije się na naszym stanie zdrowia.
Jak odkwasić organizm?

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Co zakwasza nasz organizm? Nie ma jednego produktu, który najbardziej przyczynia się do zaburzenia równowagi w naszym organizmie. Często jest to suma nieprzemyślanych decyzji żywieniowych i złych nawyków wynikających z pośpiechu. Z reguły nie wiemy, które z produktów o odczynie kwasowym nam zaszkodziły. Warto zacząć od podstaw, czyli np. picie zbyt dużej ilości kawy, herbaty czy co najgorsze – palenie papierosów. Niewiele osób wie, że podobnie działają źle dobrane diety odchudzające z dużą ilością produktów zakwaszających. Zamiast czuć się coraz lepiej i gubić zbędne kilogramy to robimy krok w tył. Dlaczego? Niektóre z nich bez picia odpowiedniej ilości wody, prowadzą do odwodnienia organizmu i przyśpieszonych przemian metabolicznych, zmienia się ph krwi. Jeżeli zależy Ci na szybkich efektach, lepiej przeczytaj ile można schudnąć w miesiąc. Dwa litry wody dziennie to absolutne minimum! Picie szklanki ciepłej wody zaraz po wstaniu z łóżka to nawyk, który musimy wprowadzić do naszego życia. Czasem mimo stosowania odpowiedniej diety i picia wody może dojść do zakwaszenia przez nadmiar aktywności fizycznej. Bóle mięśni po intensywnych treningach to chleb powszedni każdego sportowca. Popularne „zakwasy” (mikrouszkodzenia włókien mięśniowych) to nic innego jak objaw odkładania się kwasu w mięśniach w wyniku różnych procesów. Kolejną przyczyną zakwaszenia organizmu jest stres ponieważ wytarzamy kortyzol (hormon przygotowujący nas do wyboru walki lub ucieczki). Dodatkowo zła dieta uboga w warzywa i owoce i brak aktywności fizycznej.

Objawy zaburzenia równowagi kwasowo zasadowej

Nasz organizm to inteligenta maszyna, która z pewnością wyśle nam sygnały, że jej równowaga została zaburzona. Do najpopularniejszych należą:

  • Brak energii – jeżeli stan utrzymuje się dłużej niż 1. 5 tygodnia
  • Bóle głowy – aby ulżyć sobie w cierpieniu, bierzemy leki przeciwbólowe, które tylko pogarszają stan zakwaszenia
  • Uczucie ciężkości – nawet po zjedeniu lekkiego posiłku
  • Problemy skórne (wypryski, niedoskonałości) i cienie pod oczami

Osoby, u których stwierdzono zakwaszenie organizmu, często skarżyły się na biegunki o różnym natężeniu. To bardzo niebezpieczny objaw, ponieważ powoduje odwodnienie i osłabienie organizmu. Jeżeli stan utrzymuje się dłużej niż 4 dni – wybierzemy się do lekarza po receptę na odpowiednie elektrolity. Kolejnym sygnałem jest ciągłe uczucie zmęczenia i senności, które jak domino przekłada się na brak energii, a w następstwie ograniczamy ruch. Brak aktywności fizycznej skutkuje problemami z krążeniem. Wszystkie objawy zakwaszenia są ze sobą powiązane, dlatego nie możemy lekceważyć nawet najmniejszych objawów. Wypadające włosy i kruchliwe paznokcie to kolejny sygnał, że musimy znaleźć sposób na zakwaszenie organizmu.

Jak odkwasić organizm? Sposoby na odkwaszanie organizmu

Odkwaszenie organizmu to długotrwały proces, musimy być cierpliwi i wytrwali. Pierwszy krok to zmiana nawyków żywieniowych.

Zatem jak odkwasić organizm dietą?

Jeżeli nie wiemy co jeść, które produkty skutkowały u nas zakwaszeniem organizmu lepiej wybrać się do dietetyka, który rozpisze dla nas plan. Dieta odkwaszająca czy stosowanie diety alkalicznej to podstawa. Na czym polega? W takiej diecie znajdziemy więcej produktów o odczynie zasadowym lub obojętnym – ok. 80%. Oczywiście mile widziane są kiełki jarmuż, napary ziołowe i soki warzywne z dodatkiem pestek dyni. Odpowiednia ilość warzyw i owoców szybko poprawi nasz stan zdrowia. Wciąż absolutną podstawą, aby przywrócić równowagę kwasowo zasadową, jest woda źródlana. Bez wody spożywanie produktów sprzyjających odkwaszaniu organizmu mija się z celem. Podczas stosowania diety odkwaszającej organizm, musimy wyeliminować z diety produkty zakwaszające czyli czekolada, białe pieczywo, kawa, słodkie napoje. Na jakiś czas musimy również zrezygnować z jedzenia na mieście, barów szybkiej obsługi i gotowych produktów. Bez obaw! Kiedyś wrócimy do tego typu jedzenia (w mniejszej ilości), jednak teraz najważniejsze jest zdrowie i przywrócenie odpowiedniego ph krwi.

Jakie produkty pomagają odkwasić organizm? To musisz mieć w swojej lodówce!

Naturalne produkty spożywcze – nie jest tajemnicą, że im produkt jest mniej przetworzony, tym lepiej dla nas. Warto stopniowo rezygnować z produktów, aby organizm przyzwyczaił się do zmian i nie doznał „szoku”. Zdrowe tłuszcze to również nasz sprzymierzeniec, szczególnie oliwa z oliwek lub olej kokosowy. Owoce i warzywa powinny stanowić bazę prawie każdego posiłku. Dieta powinna składać się nie tylko z surowych warzyw – mile widziane są też te gotowane na parze. Owoce zawierające dużo potasu jak banany lub różne cytrusy. Spróbuj na stałe wprowadzić kilka produktów jak kapusta kiszona, sok z buraków, rzodkiewki i ogórki kiszone. Choć wiele z produktów ma wyraźny smak, możesz eksperymentować z kombinacjami, smakiem dań. Dobrym sposobem na uniknięcie „nudy” jest stosowanie przypraw np. zioła, mięta, świeża bazylia, pieprz i skąpe ilości soli morskiej. Dorzuć orzechy, nasiona, migdały. Wszystkie dodatki poprawią smak dań, a dieta szybciej zredukuje zakwaszenie organizmu.

Odkwaszanie organizmu

Sposobem na odkwaszenie organizmu jest redukcja stresu i zwiększenie aktywności fizycznej!

Stres osłabia cały nasz organizm, kortyzol sprawia, że jesteśmy w ciągłej gotowości do walki. Jeżeli chcemy odkwasić organizm, musimy nauczyć się redukować napięcie. Pomocna jest aktywność fizyczna, dzięki której produkowane są endorfiny inaczej „hormony szczęścia”. Regularne treningi redukują napięcie, wprawiają w dobry nastrój i samopoczucie. Choć początki mogą być ciężkie, nasz organizm szybko uzależni się od endorfin, i każdy kolejny trening stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Na początek przy zakwaszeniu organizmu postarajmy się zwiększyć ilość spacerów lub ćwiczeń. Nie musimy ćwiczyć codziennie i do utraty tchu, wystarczy umiarkowana aktywność.

Sen i regeneracja

Sen ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Nie bez powodu mówi się, że „sen jest jak lekarstwo”. Jego brak z pewnością odczujemy również na zdrowiu psychicznym- będziemy rozdrażnieni, zdenerwowani. Odpowiednia ilość snu poprawi naszą regenerację, wydajność w ciągu dnia i odporność na stres. Odkwaszenie organizmu najlepiej przebiega, gdy jesteśmy w pełni sił.

Pamiętaj, aby nie lekceważyć żadnych objawów i wykonać wszystkie niezbędne badania. Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli nie wiesz jak odkwasić organizm.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nietolerancja laktozy – objawy, przyczyny, leczenie
Zdrowe przekąski – do pracy, na imprezę
Dieta 4500 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1000 kcal — ogólne zasady, przykładowe menu
Dieta 3000 kcal – zasady – efekty
Dieta 4200 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 3500 kcal – dieta pudełkowa, catering dietetyczny
Dieta 4000 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 4100 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1400 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis

Najnowsze wpisy

Social Media