Jakie badania kontrolne warto zrobić po 30 roku życia?

Kontrola zdrowia to bardzo ważna tematyka, którą powinno się stale rozprzestrzeniać. Szczególnie ważne jest to wraz z upływającym wiekiem.
Jakie badania kontrolne warto zrobić po 30 roku życia?

Kontrola zdrowia to bardzo ważna tematyka, którą powinno się stale rozprzestrzeniać. Niestety często zdarza się, że do lekarza udają się osoby, które dopiero co zauważyły jakąś nieścisłość w swoim ciele bądź skarżą się na gorsze samopoczucie. O wiele lepszym zachowaniem byłoby badanie profilaktyczne gdyż dzięki niemu o niektórych schorzeniach można dowiedzieć się o wiele szybciej. To natomiast daje o wiele więcej czasu na leczenie, a tym samym mniejszą ilość powikłań. Szczególnie ważne jest to wraz z upływającym wiekiem. Nie bez powodu mówi się, że organizm odmawia posłuszeństwa po 30 roku życia. Faktycznie jest to czas, w którym dobrze jest zadbać o stan swojego zdrowia.

Badania dla mężczyzn są o wiele częściej poddawane dyskusji i jest to całkowicie zrozumiałe. Przede wszystkim mężczyźni niechętnie mówią o swoich dolegliwościach, a także bardzo trudno namówić ich na wizytę u lekarza. To właśnie w tej grupie tak ważne jest szerzenie korzystnych aspektów płynących z regularnego badania się. Są to zarówno badania profilaktyczne dla mężczyzn o charakterze ogólnym ale także bardziej specjalistyczne. Płeć męska charakteryzuje się bowiem o wiele większym narażeniem na występowanie choroby wieńcowej, nadciśnienie czy rak płuc. Dochodzą do tego badania związane bezpośrednio z narządami męskimi czy badania raka jądra czy prostaty.

Jakie badania kontrolne warto zrobić po 30 roku życia?

Podstawowe badania profilaktyczne to niezbędnik na liście badań jakie powinien wykonać każdy mężczyzna po ukończeniu 30 roku życia. W ich skład wchodzi morfologia, badanie ogólne moczu. Oczywiście taki zestaw powinien być realizowany przez każdego w odstępnie przynajmniej 3 lat. Mężczyzna po 30 powinien posiadać przebadany profil lipidowy. Do bardziej wymagających badań przez jakie warto przejść będzie badanie dna oka, jąder, prześwietlenie płuc ale także warto jest zadbać o stan swojego uzębienia.

Najlepszym sposobem na to aby pamiętać o przeprowadzeniu badań jest ustawienie przypomnienia w swoim kalendarzu. Mając listę wytycznych co do tego jak często powinno się wykonywać dane badanie z pewnością się o tym nie zapomni. Dobrą praktyką, która to najczęściej utrzymywana jest w przypadku badań stomatologicznych jest zapisywanie się na kolejną wizytę kończąc ostatnią. Wówczas nie trzeba się specjalnie motywować po upływie określonej ilości czasu. Otrzymuje się powiadomienie aby stawić się na wizycie. Jest to wygodne i nie pozwala na jakiekolwiek wymówki.

Jakie korzyści niosą za sobą systematyczne badania?

Kompleksowe badania dla mężczyzn są bardzo często zmorą dla panów. Są to osoby, które szczególnie nie przepadają za odwiedzaniem lekarzy. Tutaj bardzo istotne jest stwierdzenie, że jest to właśnie ważne aby odwiedzać ich jak najrzadziej. Jest ku temu możliwość właśnie dzięki przeprowadzanym regularnie badaniom. Będąc w ich posiadaniu ma się świadomość na temat tego w jakim stanie jest zdrowie oraz jakie ewentualne zmiany należy wprowadzić. Niestety coraz częściej słyszy się o tym jak nawet młodzi ludzie chorują na poważne dolegliwości. Jest to rak, który wykryty we wczesnym stadium może być pokonany. Aby tak się jednak stało niezbędna jest profilaktyka badania.

Wśród korzyści wykonywania badań kontrolnych zaliczyć można również oszczędność. Jest to głównie związane z leczeniem chorób uzębienia ale nie tylko. Istnieje szereg jednostek chorobowych, w których brak adekwatnej reakcji w odpowiednim momencie może jedynie pogorszyć problem. Tak dzieje się jeśli nie odwiedzimy dentysty na czas i nasza dziura się powiększy bądź gdy będziemy zwlekać z usunięciem osadu nazębnego. Zdrowy mężczyzna to taki, który ma pod kontrolą to co dzieje się z jego organizmem i jest w stanie odpowiadać na jego potrzeby i o niego dbać.

Analizując korzyści płynące z badania się nie należy pomijać również spokoju ze strony najbliższych. Kobiety, mamy czy dzieci mające świadomość, że ich mężczyzna jest zdrowy mogą spać spokojnie. Podstawowe badania krwi dla mężczyzn mogą pomóc we wczesnym wykryciu raka, które obecnie plasuje się na wysokim miejscu jeśli chodzi o śmiertelność. Coraz więcej klinik wychodząc na przeciw oczekiwaniom umożliwia przeprowadzanie badań w domu. Jest to bardzo duże udogodnienie, dzięki któremu nawet nie trzeba opuszczać swoich czterech ścian. Oznacza to, że nie ma wymówek na badania.

Samobadanie jąder – badania kontrolne po 30 r.ż dla mężczyzn

Nie wszystkie badania są zawsze realizowane u lekarzy. Część z nich, a na pewno jedno można regularnie wykonywać w domu. Jest to samobadanie jąder, które ma na celu określenie czy w kształcie, budowie czy wielkości jąder nic się nie zmieniło. Oczywiście nie każda zmiana powinna budzić przerażenie. Wykonywanie tego badania regularnie, w odstępstwach około miesiąca bardzo łatwo będzie można zauważyć zmianę. Chłopak 30 lat ale także młodszy powinien wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie, ponieważ około 70% zachorowań na raka jądra jest wykrywanych u mężczyzn poniżej 39 rokiem życia.

Nie ma lepszego narzędzia do badania niż ręce i powinno się z nich korzystać. Szczególnie jeśli chodzi o zdrowie. To właśnie dlatego warto poświęcić około 5 minut co miesiąc i sprawdzić czy w jądrach nie dzieje się nic niepokojącego. Wszelkie zmiany, które będą budzić zastanowienie można zawsze skonsultować z urologiem.

Wielu mężczyzn krępuje się bądź nie wie w jaki sposób przeprowadzać tego typu badanie. Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od kąpieli bądź ciepłego prysznica. Jest to metoda, dzięki której mięśnie jąder się rozluźnią, co z pewnością uczyni badanie znacznie łatwiejszym. Dobrym polem do obserwacji jest lustro. Można przed nim stanąć i w pierwszej kolejności skontrolować czy na mosznie nie ma żadnych obrzęków. Następnie ważne jest aby zbadać każde jądro osobno w celu wykrycia ewentualnych guzków.

Podczas przeprowadzania badania należy pamiętać, że jądra powinny być gładkie i jednocześnie twarde w dotyku. Gdy wykryjemy u siebie jakiś guzek bądź zgrubienie nie oznacza to od razu, że jest to rak. Ważne jest jednak aby każdorazowo skonsultować taką zmianę z urologiem, gdyż nawet jeśli zmiana nie jest niebezpieczna może wywoływać uczucie dyskomfortu bądź wpływać w późniejszym czasie na możliwość spłodzenia dziecka. Jeśli chodzi o często występujące przyczyny pojawiania się guzków to są to torbiele, urazy, infekcje bądź żylaki.

Najważniejsze badania kontrolne po 30 roku życia dla mężczyzn

Ukończenie 30 roku życia dla każdego mężczyzny może być ważnym momentem w życiu. Należy podchodzić do tego w sposób odpowiedzialny i zadbać aby wykonane były badania krwi dla mężczyzn ale także inne badania uznawane za profilaktykę. Poniżej znaleźć można listę najważniejszych badań jakie powinny być wykonywane regularnie:

  • Badanie masy ciała oraz zbieranie wymiarów –kontrolowanie masy swojego ciała ale także zbieranie wymiarów jest bardzo istotna z punktu widzenia kontrolowania swojego BMI. Wszelkie odchylenia zarówno w jedną jak i drugą stronę mogą być wówczas motywatorem do wprowadzania zmian w swojej diecie. Należy również pamiętać o tym, że utrata wagi jest częstym znakiem, że w organizmie toczy się choroba. Nadwaga i otyłość to natomiast dolegliwości, które niosą za sobą szereg komplikacji i wówczas wyspecjalizowany dietetyk jest w stanie wesprzeć podczas tworzenia diety odchudzającej
  • Pomiar ciśnienia krwi – mimo, iż sprzęt służący do pomiaru ciśnienia krwi jest dość powszechnie dostępny w aptekach to nie jest to badanie wykonywane w oczekiwanych odstępstwach czasu. Niestety w obecnych czasach około połowa ludzi cierpiących na problemy z ciśnieniem nie zdaje sobie z tego sprawy. Brak odpowiedniego leczenia nadciśnienia może być niebezpieczne. Szybka reakcja pozwala chorym na powrót do sprawności.
  • USG jamy brzusznej – kompleksowe badania dla mężczyzn powinny również zawierać USG jamy brzusznej, ponieważ pozwala ono na sprawdzenie czy narządy takie jak wątroba, nerki czy trzustka są prawidłowych rozmiarów. Taka profilaktyka pozwoli na wczesne wykrycie kamicy czy stłuszczenia ale także jest sposobem na wykrywanie raka.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nietolerancja laktozy – objawy, przyczyny, leczenie
Zdrowe przekąski – do pracy, na imprezę
Dieta 4500 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1000 kcal — ogólne zasady, przykładowe menu
Dieta 3000 kcal – zasady – efekty
Dieta 4200 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 3500 kcal – dieta pudełkowa, catering dietetyczny
Dieta 4000 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 4100 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1400 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis

Najnowsze wpisy

Social Media