7 powodów, dla których warto przejść na wegetarianizm

7 powodów, dla których warto przejść na wegetarianizm

Zdrowe ciało

Naukowo udowodniono, że prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska przyczynia się do wydłużenia życia, ograniczając jednocześnie ryzyko wystąpienia chorób serca, raka jelita grubego, czy raka prostaty. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mięso czerwone oraz mięso przetworzone, z którego produkowane są parówki i wędliny, mają właściwości kancerogenne, a więc przyczyniają się do powstawania nowotworów. Zatem wyeliminowanie ich z diety to wyeliminowanie niepotrzebnego ryzyka. Ponadto średnie BMI osób na diecie wegetariańskiej jest niższe niż średnie BMI osób spożywających mięso. Otyłość dotyczy wegetarian w znacznie mniejszym stopniu, często zmianie diety na bezmięsną towarzyszy spadek wagi.

Zdrowy umysł

Dieta wegetariańska jest lekkostrawna, dzięki czemu po posiłku nie mamy poczucia ciężkości, które skutkuje spadkiem poziomu koncentracji i jasności umysłu. Wykluczenie mięsa z diety wymaga w zamian wprowadzenia do jadłospisu produktów, których wcześniej nie mieliśmy w zwyczaju jadać, np. rośliny strączkowe, świeże warzywa, ziarna słonecznika, pestki dyni, orzechy, awokado. Są one bogate w witaminy i minerały, które odżywiają umysł i pozwalają nam wykorzystać pełnię jego potencjału.

Zmniejszenie głodu na świecie

Mimo że może tego nie dostrzegamy na co dzień, głód jest niestety nadal zjawiskiem powszechnym na świecie. Obecnie w światowym rolnictwie 1/3 gruntów ornych, 90% upraw soi oraz 60% upraw kukurydzy i jęczmienia służy wykarmieniu zwierząt hodowlanych. Gdyby więcej osób przeszło na wegetarianizm, większa część z tych dóbr mogłaby zostać przeznaczona na wyżywienie głodujących ludzi.

Ochrona lasów

Pod obszary przeznaczone do hodowli zwierząt i zakładania ferm, wycina się znaczne zasoby leśne. Co więcej, wszystkie zwierzęta trzeba wyżywić, dlatego lasy – często tropikalne, które mają dla ludzkości kluczowe znaczenie – wycinane są również pod pastwiska i pola uprawne. Wylesienie powoduje nie tylko erozję gleb, ale i zaburzenia gospodarki wodnej. Wycięcie drzew przy rzekach może zaskutkować przekształceniem terenu na pustynny. Mniejsza ilość drzewostanu ma również destruktywny wpływ na klimat.

Ograniczenie zużycia wody

Co siódma osób na świecie nie ma dostępu do wody pitnej. Liczba ludności wzrasta, więc zapotrzebowanie na wodę będzie stopniowo rosło, a jej zasoby na świecie się kurczą. Tymczasem chów zwierząt gospodarskich pochłania ogromne ilości wody. Zgodnie z raportem Worldwatch Institute możemy obliczyć, że wyprodukowanie kilograma wołowiny to zużycie 15000 litrów wody, podczas gdy produkcja kilograma warzyw to zużycie wynoszące około 320 litrów.

Korzystny wpływ na planetę

Według szacunków, obecnie hodowanych i zabijanych jest 50 miliardów zwierząt rocznie. Wszystkie te zwierzęta pod wpływem procesów trawiennych wytwarzają metan, będący gazem cieplarnianym. Jednocześnie pod zwierzęce hodowle, pastwiska i uprawy rolne wycinane są ogromne połacie lasów tropikalnych, które mają zdolność pochłaniania dwutlenku węgla i tym samym ratowania nas przed ociepleniem klimatu. Dodatkowo, produkty odpadowe przemysłu mięsnego zanieczyszczają wody gruntowe w większym stopniu niż pozostałe gałęzie przemysłu spożywczego.

7. Zmniejszenie cierpienia

Przemysł mięsny opiera się na masowej hodowli i uboju zwierząt, który często odbywa się w sposób niehumanitarny. Ale czy jakiekolwiek zabijanie dla własnej przyjemności jedzenia można nazwać humanitarnym? Ciasne klatki, w których nie można się nawet obrócić, dzioby obcinane kurom, czy bycie ślepym na nękające zwierzęta bolesne schorzenia, to tylko niektóre z aspektów codzienności przemysłu mięsnego. Według naukowców, zwierzęta wbrew powszechnej opinii, są świadome swojej sytuacji, a więc i tego, że zaraz mają zostać zabite. Zmniejszenie popytu na mięso poprzez przejście na dietę wegetariańską, umożliwia ograniczenie cierpienia wielu zwierząt.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta 1300 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1900 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 2100 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Jak schudnąć bez ćwiczeń?
Pescowegetarianizm – zasady, zalety, dla kogo
Dieta zupowa – zasady, efekty, korzyści
Jakie badania kontrolne warto zrobić po 30 roku życia?
Głód emocjonalny – czym jest i jak go odróżnić od głodu fizycznego?
Produkty wysokobiałkowe – najbogatsze źródła białka
Witamina A – właściwości, zapotrzebowanie, źródła pokarmowe

Najnowsze wpisy

Social Media