Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@powermeal.pl

Dieta na pamięć i koncentrację

W czasach natłoku informacji od naszej pamięci wymaga się coraz więcej. Codziennie w pracy czy na uczelni musimy się wykazywać doskonałą pamięcią i wysokim stopniem koncentracji. To niełatwe, zwłaszcza że ciągły pośpiech, stres i jedzenie w pośpiechu, nie sprzyjają zachowaniu dobrej formy umysłowej. Chcąc, wykorzystać pełnię naszych możliwości intelektualnych, musimy, przyjrzeć się naszym codziennym nawykom i skorygować je tak, aby czuć się i funkcjonować jak najlepiej. Oprócz odpowiedniej ilości snu, aktywności fizycznej i nauczenia się, jak rozładowywać stres, powinniśmy się również przyjrzeć naszej diecie.
Dieta na pamięć i koncentrację

Tylko dobrze odżywiony mózg pracuje sprawnie. Łatwo zauważyć, że kiedy jesteśmy głodni lub mocno przejedzeni, wolniej myślimy, trudno nam się skoncentrować na wykonywanym zadaniu, czujemy się znużeni, nie mamy energii i częściej o czymś zapominamy. Fatalny wpływ na stan naszego mózgu mają wysoko przetworzona żywność, słodzone gazowane napoje oraz używki takie jak alkohol czy papierosy. Jeżeli, więc chcesz poprawić pamięć i zwiększyć stopień koncentracji, przyjrzyj się uważnie temu, co jesz i pijesz każdego dnia. Warto wprowadzić pewne zmiany do jadłospisu, aby być w jak najlepszej formie, zarówno fizycznej, jak i umysłowej.

Dieta na pamięć i koncentrację – nie zapomnij o glukozie i leucynie

Podstawowym paliwem dla mózgu jest glukoza. Jest ona niezbędna do przewodzenia impulsów nerwowych pomiędzy komórkami. Jeśli więc chcesz cieszyć się bystrością umysłu na co dzień, podstawą Twojej diety powinny być węglowodany złożone. Powinny się one znaleźć w każdym posiłku. Sięgaj po płatki zbożowe, pełnoziarniste pieczywo, kasze, brązowy ryż, razowy makaron. Produkty te zapewnią stały zrównoważony dopływ niezbędnych naszemu umysłowi cukrów.

Bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego mózgu odgrywa też lecytyna. Jest ona jednym z najważniejszych fosfolipidów wchodzących w skład błony komórkowej każdej żywej komórki. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego, chroni bowiem osłonki mielinowe komórek nerwowych. Najlepszym źródłem lecytyny jest żółtko jaja kurzego. Występuje ona również w rybach morskich, słoneczniku, soi i rzepaku. Warto włączyć te produkty do codziennej diety. W okresach wzmożonego wysiłku umysłowego możesz, sięgnąć również po apteczne preparaty z lecytyną. Dowiedziono naukowo, że są one bardzo skuteczne.

Kwasy tłuszczowe w diecie na pamięć i koncentrację

Spożywanie potraw bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6 znacznie poprawia funkcjonowanie mózgu. Naukowcy stwierdzili też, że pomagają one panować nad stresem, są pomocne w leczeniu depresji, a nawet poważnie obniżają ryzyko demencji starczej oraz choroby Alzheimera. Doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6 są ryby oraz oleje roślinne. Najwięcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zawierają makrela, śledź, dorsz i łosoś. Z kolei wśród olejów najkorzystniejsze dla naszej pamięci są olej lniany, oliwa z oliwek oraz olej rzepakowy. Ryby powinniśmy jadać co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Można je również zastąpić tranem w kapsułkach. Oleje natomiast dodawaj codziennie do sałatek, zup, past do pieczywa czy twarogu.

Dieta na pamięć i koncentrację – Magnez

Ważną rolę w utrzymaniu doskonałej pamięci odgrywa magnez. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy dostarczamy w diecie odpowiednią ilość tego ważnego minerału, ulega on bowiem łatwo wypłukaniu z organizmu na skutek stresu, czy dużego wysiłku. Znajdziemy go w większych ilościach w takich produktach ja: zielone warzywa liściaste (sałata, jarmuż, szpinak), brokuły, orzechy (zwłaszcza migdały), kakao (w formie napoju lub gorzkiej czekolady). Magnez poprawia pamięć i koncentrację oraz działa antystresowo.
Gdy czeka Cię bardzo intensywny wysiłek umysłowy, sesja egzaminacyjna, trudny okres w pracy, odpowiednio zbilansowana dieta może bardzo pomóc. Twój mózg ma wręcz nieskończenie wielkie możliwości. Wykorzysta je więc swój potencjał w jak największym stopniu i jedz to, co służy mu najlepiej.

Permanentny stres to wróg pamięci. Naucz się z nim walczyć. Pomogą sport i techniki relaksacyjne. Nie wszyscy wiedzą, że niebagatelną rolę w radzeniu sobie ze stresem odgrywa dieta, zacznij ją stosować jak najszybciej!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta 1300 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1900 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 2100 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Jak schudnąć bez ćwiczeń?
Pescowegetarianizm – zasady, zalety, dla kogo
Dieta zupowa – zasady, efekty, korzyści
Jakie badania kontrolne warto zrobić po 30 roku życia?
Głód emocjonalny – czym jest i jak go odróżnić od głodu fizycznego?
Produkty wysokobiałkowe – najbogatsze źródła białka
Witamina A – właściwości, zapotrzebowanie, źródła pokarmowe