Dieta na trądzik – co jeść a czego unikać przy trądziku?

Trądzik nie zawsze jest wynikiem zmian hormonalnych, zachodzących w ciele. Choć kojarzy się głównie z okresem pokwitania, tak naprawdę zdarza się także w dorosłym życiu. Jeśli mamy problemy z cerą, warto przyjrzeć się swojej diecie. Może się bowiem okazać, że to menu odpowiada za pojawianie się nowych wyprysków.
trądzik

Trądzik nie zawsze jest wynikiem zmian hormonalnych, zachodzących w ciele. Choć kojarzy się głównie z okresem pokwitania, tak naprawdę zdarza się także w dorosłym życiu. Jeśli mamy problemy z cerą, warto przyjrzeć się swojej diecie. Może się bowiem okazać, że to menu odpowiada za pojawianie się nowych wyprysków.

Dieta na trądzik – co jeść a czego unikać przy trądziku?

Czego nie jeść na trądzik – lista produktów, których powinno się unikać jest długa. Szczególnie w dzisiejszych czasach dieta trądzik powinna zostać wzięta pod lupę, ponieważ często sięgamy po dania, która potęgują stany zapalne stawów i skóry. Do ciała przedostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, przez co organizm chcąc je wydalić, próbuje dokonać tego przez skórę. Zdarza się też, że trądzik dieta oczyszczająca potrzebna jest wtedy, gdy nie dostarcza się ciału wraz z pokarmem wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Może to zaburzać pracę narządów i gospodarki hormonalnej.

Wśród produktów, to czego nie jeść przy trądziku stanowi naprawdę długą listę. Mowa tu przede wszystkim o artykułach, które najczęściej również uczulają. To m.in. nabiał oraz mleko i produkty mleczne. Unikanie tych produktów to klasyczna trądzik hormonalny dieta.

Jeśli zmagamy się z trądzikiem warto też uważać na sól i zdecydować się na maksymalne jej ograniczenie. Dieta dla osób z trądzikiem powinna więc wystrzegać się solenia, szczególnie obfitego potraw. Przez sól dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Na efekty nie trzeba długo czekać. Gdy na skórze pojawia się więcej sebum, istnieje ryzyko powstania zapalenia mieszków włosowych, co w konsekwencji doprowadza do tworzenia wyprysku.

Wpływ diety na skórę jest naprawdę duży. Powinniśmy wystrzegać się również potraw pikantnych. Być może doprowadzają one do szybszego pocenia się organizmu, w wyniku czego może dojść do pojawiania się trądziku lub zaostrzania jego stanu. Dieta przy trądziku powinna wykluczać też wszelkiego rodzaju żywność wysokoprzetworzoną. Duże ilości cukru, soli, wzmacniaczy smaku i konserwantów nie będą działać pozytywnie ani na nasz organizm, ani na skórę.

Dieta na cerę trądzikową powinna obfitować w jak najmniej przetworzoną żywność. Niech potrawy będą zdrowe, kolorowe i lekkostrawne. Powinna pomagać ona w oczyszczaniu ciała z toksyn. Dieta a trądzik to ogromna zależność. W walce z wypryskami pomagają duże ilości świeżych warzyw oraz owoców.

Dieta dla cery trądzikowej – co jeść?

Co jeść na trądzik? Radzimy, aby tłuste potrawy zamienić na te bardziej fit. Stawiajmy na chude mięso, rybyoraz jaja. Odstawmy sól, a zamiast niej sięgajmy po różnego rodzaju zioła, które dodadzą aromatów i korzystnie wpłyną na ciało. Zamiast klasycznych pszennych makaronów i pieczywa – postawmy na te pełnoziarniste.


Pamiętajmy, że dieta antytrądzikowa powinna obfitować w cynk, który znajdziemy w rybach i owocach morza, witaminy z grupy B, których rolą jest łagodzenie schorzeń (znajdziemy je w jajach, roślinach strączkowych czy orzechach), a także błonnik, który fenomenalnie wpływa na oczyszczanie ciała z toksyn (obecny jest w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych).

Postawmy na potrawy gotowane na parze lub pieczone w piekarniku. Zamiast tradycyjnego oleju, zdecydujmy się na dobrej jakości oliwę z oliwek albo olej lniany. Dieta na cerę powinna również obfitować w pomarańcze, brzoskwinie czy melony. Jeśli chodzi o konkretne warzywa, posiłkujmy się czerwoną papryką oraz brokułami. Dobra dieta trądzikowa będzie zawierać właśnie te przysmaki, które są wdzięcznym elementem naprawdę wielu dań zarówno na surowo, jak i w formie gotowanej.

Pamiętajmy o tym, że dieta na cerę trądzikową powinna opierać się przede wszystkim na dużym spożyciu wody. Mineralną warto przeplatać z dobrej jakości wodą źródlaną. Świetnie sprawdzą się też herbaty ziołowe, oczyszczające organizm. Te wszystkie zabiegi pomogą ciału wyeliminować niechciane substancje i zrównoważyć gospodarkę hormonalną. Unikajmy słodzonych i gazowanych napojów. Ograniczmy też kawę. Czysta woda lub woda z dodatkiem cytryny zaspokoi pragnienie i korzystnie wpłynie na kondycję całego ciała.

Dlaczego tak wiele osób zmaga się z trądzikiem?

Codziennie jesteśmy narażeni na kontakt z czynnikami, które mogą wywoływać trądzik. To sprawa związana z naszym stylem życia i nieustannym pędem. Bardzo ważne jest to, że nie zawsze musi być to trądzik hormonalny. Bardzo często jest to zależność dieta a cera. Ogromny wpływ na naszą cerę ma to, co znajduje się na naszych talerzach. Nierzadko jakość spożywanych przez nas potraw pozostawia wiele do życzenia. Sięgamy po produkty przetworzone, szybkie, tłuste, obfitujące w cukier. Organizm próbuje sobie jakoś z tym wszystkim radzić.

Otaczający nas świat również wpływa na trądzik. Nawet najlepsze sposoby na trądzik mogą ponieść fiasko, jeśli mamy wrażliwą na zanieczyszczenia powietrza cerę. Problem mogą wywoływać także kosmetyki, a nawet woda, której jakość nie jest najlepsza. Pielęgnację oraz elementy makijażu należy dobierać zawsze zgodnie z potrzebami skóry. Stawiajmy na te wysokiej klasy, niektóre nie wykazują działania komodogennego.

Dieta a trądzik – czy odżywianie wpływa na stan cery?

Wpływ diety na skórę jest naprawdę bardzo duży. Czasem to właśnie zaburzenia gospodarki hormonalnej wynikają z nieprawidłowego menu. Warto obserwować swoje ciało. Może się bowiem okazać, że pojawienie się trądziku ma ścisły związek z tym, co trafia na nasz talerz. Zanim zdiagnozujemy u siebie trądzik hormonalny, warto przyjrzeć się diecie.

Jak walczyć z trądzikiem? Przede wszystkim dietą oczyszczającą. Dieta na trądzik będzie zawierać dużo warzyw, owoców, chudego mięsa oraz przede wszystkim – wody. Czasem niezbędna jest też farmakoterapia, która pomaga w walce ze stanem zapalnym skóry. Cynk na trądzik, witamina A na trądzik czy witamina E na trądzik to sojusznicy w walce z problemem. Stawiajmy więc na produkty, które są bogate w wymienione składniki.

Dieta przy trądziku – najważniejsze zasady

Co jest dobre na trądzik? Przede wszystkim konsekwencja i systematyczność. Kierując się kilkoma krokami, możemy pozbyć się dolegliwości lub ją w znacznym stopniu ograniczyć.

  • Zadbajmy o zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce oraz chude mięso, jaja i dobroczynne oleje.
  • Unikajmy dań tłustych, pikantnych, bogatych w cukier.
  • Zamiast smażenia, wybieramy gotowanie na parze lub pieczenie.
  • Pijmy duże ilości wody i herbat ziołowych. Warto mieć przy sobie zawsze butelkę z wodą lub termos.
  • Odwiedzajmy saunę, jeśli pozwala nam na to zdrowie. Seanse w saunie pomagają w pozbyciu się toksyn z organizmu.
  • Dbajmy o suplementację cynku, witaminy A, B oraz E.
  • Nie zaniedbujmy higieny, regularnie myjmy twarz i osuszajmy ją czystym ręcznikiem lub jednorazowymi wacikami.
  • Przeprowadzajmy peelingi (2-3 razy w tygodniu) lub zabiegi złuszczające.
  • Jak szybko wyleczyć trądzik? Bądźmy pod kontrolą lekarza dermatologa, który będzie sprawdzać postęp zmian.
  • Dobierzmy odpowiednią pielęgnację dla naszej cery.

Niski indeks glikemiczny – podstawa diety na trądzik

Wiele osób, zapytanych: „jak pozbyłam się trądziku” – odpowiadają: „Dieta z niskim indeksem glikemicznym!”. Nic dziwnego, ponieważ tego typu jadłospis świetnie wpływa na całe ciało. Poza szeregiem pozytywnych właściwości prozdrowotnych, korzystnie oddziałuje również na cerę. Co dobre na trądzik – to niska zawartość cukru, węglowodanów, łagodny smak potraw, unikanie soli, smażeniny oraz koncentracja na dobrych tłuszczach.

Dieta o niskim IG opiera się na spożywaniu produktów, które mają niski ładunek glikemiczny, czyli nie powodują nagłego i dużego wyrzutu insuliny do naszego organizmu. Jadłospis taki wspiera oczyszczanie ciała z toksyn, a także świetnie wpływa na cerę. W dodatku nie jest trudny do samodzielnego wprowadzenia. Bez problemu znajdziemy tabele, określające wartość IG danego produktu.

Czy dieta na trądzik może zawierać mleko?

Badania mówią, że spożywanie produktów mlecznych zwiększa poziom IGF-1. Jest to insulinopodobny hormon wzrostu, który powoduje wzmożoną produkcję sebum. Nie u każdego jednak produkty mleczne będą wywoływać trądzik. Jeśli podejrzewamy, że za stan naszej cery może odpowiadać nabiał warto odstawić go na jakiś czas i obserwować reakcje organizmu. Może okazać się, że to właśnie ten czynnik odpowiedzialny jest za powstawanie niedoskonałości.

Dieta w trądziku – czego unikać przy trądziku?

Jak wyleczyć trądzik? To przede wszystkim odpowiednia dieta. Zdrowie zaczyna się w naszych lodówkach i na naszych talerzach. Warto więc unikać niektórych produktów, które mogą przyczyniać się do powstawania wyprysków. Jeśli jesteśmy właścicielami problematycznej cery, unikajmy przede wszystkim:

  • Produktów wysokoprzetworzonych,
  • Smażonych i tłustych dań,
  • Fast foodów,
  • Cukru,
  • Potraw ostrych,
  • Chipsów,
  • Słodyczy,
  • Słodzonych napojów gazowanych i niegazowanych,
  • Słonych przekąsek,
  • Soli,
  • Nadmiaru białka oraz mleka i produktów mlecznych.

Dlaczego dieta na trądzik powinna obfitować w kwasy tłuszczowe omega-3?

Kwasy tłuszczowe omega-3  wykazują działania przeciwzapalne. Dzięki temu zmniejszają stan zapalny, odpowiedzialny za powstawanie trądziku. Stymulują produkcję prostaglandyn E1 i E3, leukotrienów B5, a także działają obniżająco na poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu (który dostarczany jest do organizmu m.in. wraz z mlekiem i jego produktami). To właśnie hormon IGF-1 jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie trądziku. Co jest dobre na trądzik? Jeśli chodzi o kwasy omega-3, sięgajmy po dobrej jakości tłuste ryby morskie oraz owoce morza, które są ich świetnym źródłem, a także po siemię lniane, orzechy, nasiona chia, olej lniany czy oliwę z oliwek.

Jedzenie na trądzik – przykładowy jadłospis

Najlepszy sposób na trądzik to przyjrzenie się własnemu talerzowi. Dlatego przedstawiamy przykładowy jadłospis, który może pomóc w rozpoczęciu walki o piękną i zdrową skórę.

  • Śniadanie – omlet z trzech jajek, zapiekany w piekarniku z pieczarkami, papryką i szpinakiem. Do tego można podać kromkę lub dwie pieczywa żytniego.
  • Lunch – sałatka z młodych listków, z dodatkiem grillowanego kurczaka, ciecierzycy, czerwonej papryki, pomidorów, kiełków, z dodatkiem oliwy z oliwek.
  • Obiad – łosoś duszony w szpinaku z dodatkiem brokułów gotowanych na parze oraz z kaszą gryczaną.
  • Deser – pomarańcza.
  • Kolacja – kanapki z razowego pieczywa z dodatkiem hummusu, kiełków, rzodkiewki oraz czerwonej papryki.

Problemy z trądzikiem mogą zostać opanowane. Trzeba być jednak skrupulatnym i konsekwentnym. W kuchni sięgajmy przede wszystkim po składniki wysokiej jakości, nieprzetworzone. Wybierajmy smaki, które sprawiają nam przyjemność, aby stosowanie diety nie było męczarnią. Bawmy się gotowaniem i poznawajmy nowe smaki. 

Trądzik a codzienna pielęgnacja skóry

Wiele osób zastanawia się co stosować na trądzik. W przypadku cery problematycznej, bardzo ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyków i ich regularne stosowanie. Jak wyleczyć trądzik wskazówki może przekazać nam lekarz. Powinien obejrzeć naszą cerę i zadecydować o ewentualnym wdrożeniu profesjonalnych kremów i maści.

Poza tym powinna ulec zmianie nasza codzienna pielęgnacja. Cynk na trądzik jest świetnym rozwiązaniem, a ten składnik, jak i witaminy na cerę trądzikową zawierają różne kremy, które możemy dostać w aptekach. Dodatkowo zainwestujmy w dobry preparat do oczyszczania cery. Może być to delikatne mydło z oliwą z oliwek. Możemy postawić na myjące pianki i musy. Pamiętajmy o tonizowaniu skóry po jej umyciu, przy użyciu toników i jednorazowych płatków higienicznych. Warto postawić również na właśnie krem dobrany do naszego rodzaju cery – inny na noc oraz inny na dzień.

Niezwykle istotne jest to, aby kosmetyki do makijażu również wspierały naszą walkę z trądzikiem. Powinien być on ograniczony do minimum. Stawiajmy na produkty wysokiej jakości, które nie wykazują działania komodogennego. Dbajmy o przyrządy do makijażu – myjmy i dezynfekujmy gąbki oraz pędzle po każdym użyciu.

Najnowsze wpisy

Social Media