Dieta wegańska

Dieta wegańska to droga, którą wybrali wszyscy przeciwnicy produktów pochodzenia odzwierzęcego. Weganie uważają, że dieta roślinna jest najbardziej słuszna, a np. mleko powinno służyć krowie tylko i wyłącznie do karmienia młodych. Na weganizm można przejść ze względu na ideologię niekrzywdzenia zwierząt lub po prostu z powodu niechęci do spożywania mięs, nabiału oraz jajek.
Dieta wegańska

Dieta wegańska – jak zacząć i co jeść?

Dieta wegańska jest jedną z najtrudniejszych diet świata, ponieważ jest bardzo eliminacyjna. Na diecie wegańskiej nie spożywa się żadnych produktów, które pochodzą od zwierząt. Z założenia na diecie wegańskiej nie wolno jeść mięsa, wędlin, ryb, serów, nabiału oraz jajek. Według zwolenników tej diety odpowiednią ilość protein można sobie dostarczyć z roślin strączkowych, niektórych warzyw oraz wegańskich odżywek białkowych. Bardzo wielu sportowców decyduje się w ostatnim czasie na odrzucenie produktów odzwierzęcych, ponieważ dieta wegańska może poprawić osiągi sportowe. Sam Arnold Schwarzenegger stał się jedną z twarzy diet wegańskich, po tym, jak były kulturysta oficjalnie odrzucił mięso ze swojego jadłospisu, co wcześniej wydawało się niemożliwe. Naukowcy wciąż mają podzielone zdania pomiędzy zbilansowanym trybem życia, w którym jemy wszystko, ale z umiarem, a rygorystycznym ograniczeniem tylko do produktów roślinnych.

Przygoda z dietą wegańską może się okazać pełna wyzwań, ponieważ dobór produktów oraz nauka nowej kuchni może przysporzyć wielu trudności. Z początku trzeba się nauczyć, które produkty są dozwolone, a na które trzeba uważać, bo mimo że, na pierwszy rzut oka są roślinne, to w rzeczywistości mogą zawierać dodatki pochodzenia zwierzęcego i wtedy taki produkt nie jest już wegański. 

Dieta wegańska bazuje głównie na pieczywie i makaronach pełnoziarnistych, roślinach strączkowe, zdrowe oleje roślinne oraz wszystkie owoce i warzywa. 

Aby ułatwić Ci zrozumienie różnicy między produktami zwierzęcymi a roślinnymi, możesz po prostu wykorzystać poniższe zamienniki:

  • masło → margaryna,oliwa z oliwek, oleje roślinne;
  • mięso → tofu, wegańskie zamienniki mięsa;
  • mleko → mleko roślinne ryżowe, migdałowe, kokosowe itp. 
  • nabiał → jogurty na bazie mleczka kokosowego;
  • ser żółty → wegański ser żółty zrobiony np. z migdałów;
  • żelatyna → agar-agar;

Na rynku jest dostępne wiele zamienników wegańskich, które z powodzeniem można wprowadzić do swojej diety.Trzeba jednak być bardzo ostrożnym podczas kupna gotowych produktów, ponieważ bardzo często tego typu produkty są naszpikowane niepotrzebną chemią. Należy wybierać produkty wyłącznie sprawdzonych producentów i czytać etykiety z uwagą, kiedy kupujemy dany produkt po raz pierwszy. 

Jakie występują niedobory na diecie wegańskiej?

Niedobory, jakie najczęściej występują podczas stosowania diety wegańskiej to niedobór witaminy B12 oraz wapnia. Dużo wapnia znajduje się w nabiale, dlatego weganie mogą mieć niedobory tego właśnie składnika. Witamina B12 znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, co też znacznie utrudnia weganom utrzymanie tej witaminy na odpowiednim poziomie. Wyjściem z tej sytuacji jest suplementacja, która pomoże nie doprowadzić do niedoborów. Jednym z mitów, które utrwaliły się w społeczeństwie, jest niedobór białka wśród wegan. Prawda jest taka, że aby doprowadzić do hipoproteinemii, trzeba się bardzo postarać. Ta przypadłość występuje niezwykle rzadko, a wbrew pozorom nie tylko mięso, jajka i nabiał posiadają w swoim składzie sporą dawkę protein. Jeśli będziesz jadł zbilansowane posiłki, to nie masz się o co martwić. 

Dieta wegańska – ile można schudnąć?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że to nie konkretna dieta decyduje o spadku wagi, lecz deficyt energetyczny, który sobie wygenerujemy. Mimo wszystko przy założeniu, że będziemy spożywać większą ilość warzyw i owoców niż mięso, to możemy zacząć gubić kilogramy, ponieważ warzywa mają znacznie mniejszą kaloryczność w 100 gramach niż mięso. To nie jest też tak, że wszystkie produkty wegańskie są zdrowe, np. płatki kukurydziane są wegańskie, ale niektóre mogą zawierać sporą ilość cukru oraz wiele chemicznych dodatków. Nie należy więc oczekiwać, że jedząc dużo tego typu produktów, nasza sylwetka będzie wyglądać jak ze światowego wybiegu. Rynek oferuje bardzo dużą ilość wegańskich słodyczy, co nie oznacza, że wszystkie są dobre i nieszkodliwe tylko dlatego, że są wegańskie. Niestety, dopóki nie sprawdzisz danego produktu, powinieneś czytać etykiety. Zdrowa utrata kilogramów to około 0,5-1% naszej obecnej wagi na tydzień. Nie jest on jednak zależny od konkretnej diety. Musisz nastawić się na cierpliwość, a nie na dietę cud. 

Nie jesteś pewien, czy dieta wegańska Ci zasmakuje? To żaden problem. Powermeal zajmuje się także dietą wegańską, dlatego wcale nie musisz ogarniać, co Ci wolno jeść, a czego nie. Dzięki diecie pudełkowej zaczniesz jeść zdrowo, regularnie i różnorodnie, dzięki czemu maksymalnie unikniesz jakiekolwiek niedoboru.

Zamów swoją dietę testową i sprawdź, jak się odnajdujesz w roślinnym świecie! Jeśli w miarę czasu uznasz, że akceptujesz także ryby, to koniecznie sprawdź – dieta wege + fish

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta 1300 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1900 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 2100 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Jak schudnąć bez ćwiczeń?
Pescowegetarianizm – zasady, zalety, dla kogo
Dieta zupowa – zasady, efekty, korzyści
Jakie badania kontrolne warto zrobić po 30 roku życia?
Głód emocjonalny – czym jest i jak go odróżnić od głodu fizycznego?
Produkty wysokobiałkowe – najbogatsze źródła białka
Witamina A – właściwości, zapotrzebowanie, źródła pokarmowe

Najnowsze wpisy

Social Media