Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@powermeal.pl

Dieta Paleo a Samuraj

Jeżeli zastanawiasz się, który sposób żywienia jest dla Ciebie odpowiedni, oraz która dieta pozwoli Ci uzyskać wymarzoną sylwetkę – zapraszamy do przeczytania artykułu!
Dieta Paleo a Samuraj

Różnica między dietą Paleo a dietą Samuraja

Oba systemy żywienia ciężko nazwać dietą, ponieważ w obecnych czasach słowo „dieta” przyjęło bardzo negatywny wydźwięk i określa raczej chwilową zmianę sposobu odżywiania niż przyjęcie dobrych nawyków żywieniowych. Zarówno paleo oraz dieta samuraja to bardziej filozofia oparta na wyborze wyłącznie zdrowych składników do naszego codziennego jadłospisu.

Na czym polega dieta Paleo?

Dieta Paleo to inaczej zwana dieta człowieka pierwotnego. Jej kluczowym założeniem to wybór takich produktów, które przypuszczalnie występowały u naszych przodków z okresu paleolitu.

Nie chodzi o to, aby ją dosłownie odwzorować, lecz aby wykluczyć z niej produkty, których w tym czasie nie pożywano. Zasady są proste – na diecie paleo wybieramy jedzenie jak najmniej przetworzone tzw. raw food.

Jakich produktów spożywczych NIE znajdziemy w diecie Paleo?

Dieta paleo całkowicie odrzuca jedzenie:

  • Zbóż zawierających gluten: pszenicę, żyto, jęczmień i owies.
  • Kasze: gryczaną, jaglaną, amarantus, komosę ryżową oraz ryż.
  • Mleko i produkty mleczne: mleko zwierzęce, jogurt, śmietana, maślanka, sery twarogowe.
  • Warzywa strączkowe: fasola, soczewica, ciecierzyca, soja oraz groch.
  • Warzywa strączkowe: fasola, soczewica, ciecierzyca, soja oraz groch.
  • Przetworzone produkty mięsne: mięso zawierające jakiekolwiek ulepszacze i konserwanty.
  • Oleje roślinne: rzepakowy, słonecznikowy, sezamowy, kukurydziany itp.
  • Cukier: biały, brązowy, syrop glukozowy, glukozowo-fruktozowy oraz wszelkie słodziki.

Będąc na diecie Paleo źródłem węglowodanów będą takie produkty jak: miód, mąka kokosowa, daktyle, kasztany jadalne, banany, bataty, mango, burak, marchew, dynia oraz wszelkie inne owoce.

Zalety diety Paleo

Korzyści płynące z powrotu do korzeni, to świadomy wybór produktów naturalnych, nieprzetworzonych i łatwiej przyswajalnych dla naszego organizmu. Coraz więcej osób ma problemy z przyswajaniem glutenu i laktozy. Eliminując nabiał oraz zboża zawierające gluten odciążamy w spory sposób jelita, poprawia się nasza cera, zanikają wzdęcia, reguluje się poziom hormonów, wzmacniają się stawy. Skutkiem ubocznym wdrożenia nowych nawyków żywieniowych jest znaczna utrata wagi. Podczas stosowania wszystkich zasad diety Paleo pierwszym efektem, który zauważymy to utratę zalegającej wody w organizmie, a później nawet spadek wagi 1 kg na tydzień.

Dieta Samuraja

Zalety diety Samuraja

Dieta Samuraja to wzbogacona wersja diety Paleo o neolityczne skrobie do jadłospisu oraz o bezpieczną i przebadaną suplementację pomagające w kształtowaniu sylwetki. Dieta Samuraja została stworzona dla osób o zwiększonej aktywności fizycznej, które potrzebują więcej energii, które dostarczymy właśnie z węglowodanów niezawierających glutenu. Dzięki temu kompromisowi osoby aktywnie fizycznie są w stanie zbudować tkankę mięśniową i uzyskiwać sukcesy w  sporcie.

Dieta Samuraja nie ma aż tak restrykcyjnego podejścia do zdrowia, jak dieta Paleo. System żywieniowy opracowany przez Nate Miyaki kładzie nacisk na to, żeby układać swój sposób żywienia według własnego organizmu. Brać pod uwagę choroby, geny, które mają spory wpływ na nasz metabolizm oraz to, że możemy być podatni na insulinooporność lub choroby tarczycy itp.

Dieta Samuraja – dozwolone węglowodany:

• Bulwy – ziemniaki, topinambur, bataty
• Ryż – wyłącznie biały i basmati
• Pseudozboża – chia, amarantus, quinoa, gryka i kasza gryczana
• Zboża – kasza jaglana

W diecie Samuraja wystarczającą ilość węglowodanów dostarczymy jedząc bulwy, owoce i ryż. Ważne, aby unikać przetworzonych pokarmów! W tym systemie ważna jest również pora posiłków oraz fakt, aby węgle spożywać po południu.

Przy każdej diecie ważne jest to, aby była ona zgodna z naszym organizmem. Należy obserwować jak nasze ciało, reaguje na zmiany w nawykach żywieniowych i na bieżąco modyfikować dietę, tak aby spełniała ona swoją funkcję – czyli dbała o nasze zdrowie.

Stosując dietę Paleo lub dietę Samuraja należy pamiętać o ich założeniach i efektach, jakie możemy uzyskać oraz o tym, że każda z tych diet może nie być akurat odpowiednia dla Ciebie. Nie należy kurczowo trzymać się założeń danej diety, jeżeli niesie za sobą ryzyko pogorszenia naszego stanu zdrowia. Należy szukać do skutku złotego środka.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta wikinga – co jedli wikingowie? Dieta wikinga – menu
Dieta 1200 kcal – zasady, przykładowy jadłospis
Redukcyjna dieta 1600 kcal
Dieta 1800 kcal – zasady – efekty
Dieta 2000 kcal – zasady – efekty
Dieta 2500 kcal – zasady – efekty
Dieta wysokobiałkowa – co jeść, jadłospis, jak wpływa na organizm
Co jeść w ciąży – co wolno jeść, a czego unikać
Dieta Dukana – co jeść, przykładowy jadłospis, korzyści zdrowotne
Jedzenie do pracy – 13 propozycji na szybkie jedzenie do pracy