Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@powermeal.pl

Dieta przy nadczynności tarczycy

Wszyscy ludzie dookoła Ci zazdroszczą, że możesz jeść dużo i nie tyjesz? Denerwują Cię takie uwagi, bo nie wiesz, co się dzieje z Twoim organizmem i stale odczuwasz niepokój?
Dieta przy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy może być tak samo dokuczliwą chorobą jak niedoczynność tarczycy. Zwiększona podaż kaloryczna jest raczej jedynym atutem, jaki można przypisać nadczynności tarczycy. Dieta powinna nie tylko być wzbogacona o kalorie, ale także o podaż białka. 

Na czym polega nadczynność tarczycy?

O nadczynności tarczycy mówimy, kiedy ten gruczoł produkuje zbyt dużą ilość hormonów. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy leczy się farmakologicznie, ale istnieje także bardziej naturalne sposoby, które wspomagają proces leczenia. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy jak:

  • znaczny spadek wagi,
  • uczucie apatii,
  • nadpobudliwość i zwiększona nerwowość,
  • skłonność do biegunek,

to powinieneś skonsultować je z lekarzem, który może zlecić badania tarczycy. 

W jaki sposób możesz sobie pomóc w nadczynności tarczycy? 

Przede wszystkim wraz z lekarzem powinniście podnieść kaloryczność diety w granicach 300-500 kcal w zależności od trybu życia, jaki prowadzisz. Ma to na celu zapobiec utracie kilogramów oraz ogólnemu osłabieniu organizmu. Wspomóc możesz swój organizm poprzez właściwe odżywianie oraz dostarczanie odpowiednich składników odżywczych, aby organizm miał siłę na walkę z chorobą. Twoja jadłospis powinien zawierać produkty ze wszystkich trzech grup odżywczych – białek, tłuszczy i węglowodanów. Są jednak takie elementy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. 

Postaw na białko

Zwiększ podaż białka w swojej diecie, ponieważ jest to składnik zwany budulcem mięśniowym oraz pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Dobrej jakości źródła białka to mięso drobiowe, jajka, ryby oraz wołowina.Pełnowartościowe białko znajdziemy także w produktach pochodzenia roślinnego, tj. fasola, soja, soczewica.

Uwaga! Nie jedz morskich ryb zbyt często, ponieważ zawierają dużą ilość jodu, a jod może nasilać dolegliwości związane z nadczynnością tarczycy. 

Pamiętaj o antyoksydantach!

Najbardziej powinna Cię interesować witamina A, C oraz E .Musisz więc wziąć pod uwagę codziennie spożywanie warzyw i owoców, takich jak marchew, pomidor, winogrona, morele, czarna porzeczka i czerwona papryka. 

Oleje roślinne to Twoi sprzymierzeńcy.

Oliwa z oliwek, olej lniany, olej z wiesiołka, awokado są doskonałym źródłem omega 3. Dlaczego kwasy omega 3 są tak ważne? Zapobiegają one stanom zapalnym w organizmie, co jest szczególnie ważne przy walce z chorobą.

Zwróć uwagę na wapń

Podaż wapnia jest istotna, ponieważ przy chorobie nadczynności tarczycy występuje zjawisko zaburzenia gospodarki wapniowej, dlatego należy dbać o jego odpowiednie spożycie. Wapń jest odpowiedzialny za wiele funkcji w organizmie, dlatego nie doprowadź do jego niedoboru!

Potas i magnez

Niestety przy nadczynności tarczycy bardzo często występuje biegunka, która wypłukuje potas z organizmu. Magnez z kolei działa korzystnie na układ nerwowy, dlatego warto rozważyć jego suplementację, zmagając się z nadczynnością tarczycy.

Czego unikać z nadczynnością tarczycy?

Przede wszystkim musisz unikać wszelakich produktów, które działają pobudzająco na organizm. Trzymaj się z daleka od napojów energetyzujących, kawy, herbaty. Wypicie któregoś z tych napojów może skutkować szybszym biciem serca, drżeniem rąk oraz kłopotów z zasypianiem.

Niewskazane są także sytuacje stresowe, czyli takie, które podnoszą poziom adrenaliny. Staraj się unikać niepotrzebnego stresu. Dbaj o odpowiednią ilość snu oraz właściwą regenerację. Pomimo zwiększonej dobowej podaży kalorii staraj się nie rekompensować jej w barach szybkiej obsługi. Twoje hormony nie lubią przetworzonego jedzenia i na pewno w ten sposób nie pomożesz swojej tarczycy.

Unikaj potraw smażonych na głębokim tłuszczu. W tym przypadku lepsze będzie lekkostrawne jedzenie gotowane na parze lub na wolnym ogniu. Unikaj dań ciężkostrawnych. 

Nadczynność tarczycy może pojawić się u każdego niezależnie od płci i wieku. Duże znaczenie ma także występowanie nadczynności tarczycy w rodzinie. Uważa się, że aspekt genetyczny odgrywa w tym przypadku dużą rolę. Zbawienna może się okazać dieta bez glutenu i laktozy.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta wikinga – co jedli wikingowie? Dieta wikinga – menu
Dieta 1200 kcal – zasady, przykładowy jadłospis
Redukcyjna dieta 1600 kcal
Dieta 1800 kcal – zasady – efekty
Dieta 2000 kcal – zasady – efekty
Dieta 2500 kcal – zasady – efekty
Dieta wysokobiałkowa – co jeść, jadłospis, jak wpływa na organizm
Co jeść w ciąży – co wolno jeść, a czego unikać
Dieta Dukana – co jeść, przykładowy jadłospis, korzyści zdrowotne
Jedzenie do pracy – 13 propozycji na szybkie jedzenie do pracy

Najnowsze wpisy

Social Media