Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@powermeal.pl

Endomorfik, ektomorfik, mezomorfik – jaki jest Twój typ budowy ciała?

Różnimy się między sobą pod wieloma względami. Mamy odmienny kościec, kolor oczu, budowę ciała, poziom masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Różnic można się dopatrywać w wielu aspektach. Naukowcy od wielu lat zajmują się badaniami różnic pojawiającymi się w ciele i wyglądzie człowieka.
Endomorfik, ektomorfik, mezomorfik – jaki jest Twój typ budowy ciała?

Pewien amerykański naukowiec William Herbert Sheldon na podstawie wieloletnich analiz oraz fotografii stworzył rodzaje trzech podstawowych typów sylwetki. Do tych głównych typów zalicza się:

  • endomorfik,
  • ektomorfik,
  • mezomorfik.

Te wyżej wymienione budowy sylwetki nazywają się somatypami i każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami. W każdym somatypie dostrzegalne są różnice w budowie ciała, odżywianiu oraz aktywności fizycznej. Niestety nie posiadamy wyboru rodzaju sylwetki. Najczęściej jest on przekazywany w genach. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce. Dowiedz się, jakim jesteś somatypem.

Wygląd, dieta i trening endomorfika

Endomorficy z wyglądu są postawni. Mają krótką silną i krótką szyję. Cechuje ich niski lub średni wzrost. Solidna klatka piersiowa, szerokie barki, niski lub średni wzrost to tylko niektóre atrybuty endomorfików. Zaokrąglona głowa, barki szerokości bioder oraz zazwyczaj większa masa ciała to kolejny typowy opis osób z tego typu budową. Niestety w budowie endomorficznej charakterystyczna jest tendencja do odkładania się tkanki tłuszczowej oraz niezbyt widoczne mięśnie. Obserwuje się także wzmożone uczucie senności, szybkie męczenie się, problemy z motywacją do działania.

Problem endomorfika to droga do wymarzonej sylwetki oraz upragnionej masy ciała. Proces redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, barków, ramion, bioder i ud jest utrudniony z powodu wolniejszych przemian metabolicznych. Często towarzyszy im także niska wrażliwość na insulinę oraz zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Ten typ budowy ciała wymaga odpowiedniej diety i treningów, aby móc cieszyć się zdrowiem i utrzymywać odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej.

Jak powinien odżywiać się endomorfik?

Bilans energetyczny jest bardzo ważny w tym typie sylwetki. Dzienna wartość kalorycznie nie powinna przekraczać CPM ze względu na tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej. Ważnym dodatkiem są warzywa, które mają niewiele kalorii, lecz dużo błonnika. Błonnik sprawia, że czujemy dłuższą sytość po posiłku. Dobrym rozwiązaniem będzie również spożywanie kilku posiłków dziennie.

Co z treningiem u endomorfików?

Trening u endomorfika powinien być nastawiony przede wszystkim na zwiększoną ilość powtórzeń, która dostarczy mięśniom odpowiednich bodźców. Warto także zwrócić uwagę na trening aerobowy, który świetnie się sprawdza u endomorfików. Trening nie powinien jednak być wykonywany częściej niż 4 razy w tygodniu.

endomorfik

Kim jest i jak rozpoznać ektomorfika?

Ektomorficy są szczęściarzami, ponieważ niski poziom tkanki tłuszczowej nie wymaga większego wysiłku z ich strony. Ta budowa ciała jest najłatwiejsza do rozpoznania, ponieważ sylwetka jest drobna, szczupła, a masa mięśniowa niewielka. Zazwyczaj waga jest niższa. W następnej kolejności dostrzegalne są wystające obojczyki, długa szyja, wysokie czoło oraz wydłużona twarz. Kobiety charakteryzuje niewielki biust, a mężczyźni zazwyczaj mają słabo rozwinięte mięśnie na klatce piersiowej. Kończyny są długie, szczupłe i często słabo umięśnione. Raczej nie zdarza się, żeby ektomorfik cierpiał z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jeśli już to odkłada się ona najczęściej w okolicy brzucha. Szybka przemiana materii to zdecydowany plus u ektomorfików, na co niestety nie może liczyć przeciętny endomorfik.

Jak powinien jeść i trenować ektomorfik?

Posiadacze tego typu budowy ciała zazwyczaj nie mają problemów z usuwaniem z organizmu toksyn oraz innych szkodliwych substancji. Z reguły rozpiera ich energia, ale z drugiej strony przybranie chociaż odrobinę masy mięśniowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Niski poziom tkanki tłuszczowej ma z pewnością więcej zalet niż wad, w tym mniejsze ryzyko pojawienia się stanów zapalnych. Ektomorficy mogą spożywać nawet dodatkowe 1000 kcal. Mimo wszystko nie zaleca się pobierać nadwyżki kalorycznej z produktów przetworzonych oraz fast foodów. W praktyce osoby ektomorficzne spożywają nawet 6-7 posiłków dziennie, co znacznie wpływa na komfort ich życia. Osoby budujące masę mięśniową mogą się wspomóc tzw. gainerami, czyli gotowymi wysokokalorycznymi koktajlami węglowodanowymi.

Trening ektomorfika powinien wyglądać zupełnie inaczej niż u endomorfika. Jedna sesja nie powinna trwać dłużej niż godzinę. W czasie tych 60 minut należy zwrócić uwagę na dość spory ciężar i niewielką ilość powtórzeń. Aeroby nie są w tym wypadku konieczne. Po zakończonym treningu trzeba skoncentrować się na regeneracji. Czas snu powinien trwać nie krócej niż 8 godzin. Można rozważyć wprowadzenie suplementacji np. kreatyną oraz probiotykami.

mezomorfik

Czym się charakteryzuje mezomorfik?

Bez dwóch zdań ten typ budowy sylwetki jest najbardziej pożądany w społeczeństwie. Ten somatyp najłatwiej utrzymuje nie tylko odpowiedni poziom tłuszczu, ale także masy mięśniowej. Można stwierdzić, że jest to typ ektomorfik-endomorfik, czyli połączenie tych dwóch somatypów. Osoby o tym typie budowy mają atletyczne ciała. Nie mają także problemu z zatrzymywaniem się wody w organizmie. Cechy charakterystyczne to wąska talia, rozbudowane ramiona oraz delikatnie umięśniona klatka piersiowa.

Tak samo, jak endomorfik , mezomorfik powinien wykonywać aeroby. W treningu siłowym najlepiej sprawdzi się średnie obciążenie z około 12-15 powtórzeniami w serii. Z powodu dość szybkiego rozwoju mięśni w diecie nie powinno zabraknąć źródeł białka, takich jak mięso, jajka, ryby oraz nabiał. W większości przypadków preferowane jest spożywanie 5-6 posiłków dziennie.

W jaki sposób określić swój typ budowy ciała?

Typy budowy ciała są różne. Jeśli na podstawie powyższych cech nie udało Ci się dopasować swojego somatypu, to nic straconego. Możesz skorzystać z kalkulatora WHR. Narzędzie ma za zadanie obliczyć stosunek talii i bioder. Pozwala to na określenie stopnia i ewentualnej otyłości brzusznej. Oczywiście specjalista może również określić pomieszanie Twojej budowy ciała.

Niestety nie masz na to wpływu, jakim typem sylwetki się urodzisz. Duży wpływ mają warunki genetyczne w rodzinie. Nie można jednoznacznie określić, że endomorfik to najgorsza opcja. Nikt z nas przecież nie lubi liczyć kalorii. Każdy chciałby jeść tyle, co ektomorfik i nie mieć problemów z sylwetką jak mezomorfik. Niestety natura nie jest sprawiedliwa. Dzięki odpowiednim działaniom możesz osiągnąć swoje cele sylwetkowe bez względu na rodzaj budowy ciała. Wyrzeźbione ciało wymaga ciężkiej pracy i cierpliwości. Jeśli masz pytania dotyczące diety, możesz skonsultować się z naszym dietetykiem. Pamiętaj, że odpowiednia dieta to 70% sukcesu!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta wikinga – co jedli wikingowie? Dieta wikinga – menu
Dieta 1200 kcal – zasady, przykładowy jadłospis
Redukcyjna dieta 1600 kcal
Dieta 1800 kcal – zasady – efekty
Dieta 2000 kcal – zasady – efekty
Dieta 2500 kcal – zasady – efekty
Dieta wysokobiałkowa – co jeść, jadłospis, jak wpływa na organizm
Co jeść w ciąży – co wolno jeść, a czego unikać
Dieta Dukana – co jeść, przykładowy jadłospis, korzyści zdrowotne
Jedzenie do pracy – 13 propozycji na szybkie jedzenie do pracy