Jak ograniczyć słodycze?

Któż z nas jest w stanie oprzeć się pachnącym wypiekom babci lub zostawić w spokoju tę czekoladę, która leży w szafeczce zaledwie kilka dni? Na pewno znacie tylko niewielką liczbę osób, które są w stanie oprzeć się takim pokusom. Odkąd powstały słodycze są w mniejszym lub większym stopniu elementem diety każdego z nas. Nie ma w tym nic złego, dopóki wplatamy te niewielkie pokusy sporadycznie w nasz jadłospis. Co ciekawe, coraz więcej dietetyków jest zdania, że całkowite wyeliminowanie cukru oraz substancji poprawiających walory smakowe może doprowadzić do zaburzeń odżywiania i niezdrowej relacji z jedzeniem. Oczywiście różnego rodzaju jednostki chorobowe, jak np. cukrzyca rządzą się swoimi prawami i o obecności cukru w diecie decyduje lekarz, a nie wpis na blogu ;).
Jak ograniczyć słodycze?

Dlaczego tak trudno oprzeć się słodyczom? Co musisz wiedzieć o cukrze?

Świat spożywa za dużo cukru. O tym wiemy wszyscy, ale zdecydowanie zbyt bagatelizujemy problem, myśląc że to nas nie dotyczy. Ostatnie badanie pokazują, że najgroźniejszy cukier to ten, który chowa się w napojach. Dlaczego tak jest? Ponieważ świadomość wypijanego cukru jest dużo mniejsza niż w momencie, w którym spożywamy batonika lub kawałek ciasta. Przeanalizujmy to na przykładzie.

Idziesz do sklepu i masz ochotę się czegoś napić. Sięgasz po puszkę Coca-Coli, ponieważ masz na nią ochotę. Jedna łyżeczka do herbaty mieści 5 gram cukru. W tej małej puszeczce znajduje się aż 35 gramów cukru. Czy słodzisz herbatę aż siedmioma łyżeczkami cukru? Z pewnością nie. Zaleca się nieprzekraczanie spożycia 10-12 łyżeczek na dzień. Wypijając puszkę Coca-Coli, dostarczasz sobie dawki cukru na 3 dni do przodu, nie wspominając o cukrach naturalnie występujących w jedzeniu, które spożywamy. Wyobrażasz sobie tę dawkę do przerobienia przez Twój organizm? Nie oznacza to, że już nigdy w życiu masz nie napić się Coca-Coli, ale przynajmniej teraz będziesz to robić świadomie. 

Cukier jest substancją uzależniającą. Im więcej go spożywasz, tym bardziej Ci się go chce. Mechanizm działający podobnie jak w przypadku narkotyków, który sprawia, że chcesz więcej i więcej. Wszystko, co musisz zrobić to nie dopuścić, aby to cukier panował nad Tobą. Spożywaj go świadomie i pod kontrolą, a wszystko będzie w porządku. 

Co robić kiedy cukier o sobie przypomina?

Na szczęście dzięki dużej dostępności wiedzy w Internecie, można znaleźć setki sposobów na poradzenie sobie z ochotą na słodycze. Oto kilka z nich:

  • zwiększ podaż owoców w diecie,
  • jedz regularne i zbilansowane posiłki,
  • nie dopuszczaj do napadów wilczego głodu,
  • zamień cukier na jego naturalne odpowiedniki (stewia, erytrytol) lub słodziki,
  • znajdź przepis zdrowszej wersji Twojej ulubionej słodkiej pokusy,
  • wysypiaj się,
  • zamiast kremów lodów wybieraj lody wodne,
  • możliwie unikaj dodawania cukru do potraw.

Cukier jest cichym zabójcą, który powoduje lub przyczynia się do powstawania wielu chorób cywilizacyjnych. Ciągle poszerza grono swoich podwładnych, uzależniając kolejne osoby. Poza bardzo słodkimi napojami, następnym problemem jest coraz bardziej przetworzona żywność, którą proponują nam producenci i koncerny. Bardzo wiele produktów posiada w swoim składzie wiele niepotrzebnych substancji, w tym cukier. Nie jest tajemnicą, że koncernom nie zależy na Twoim zdrowiu, lecz by ich produkty Ci smakowały. 

Wprowadź w życie kilka prostych zasad

Poza zbilansowanym i przede wszystkimi regularnym jedzeniem, możesz zastosować kilka trików, które pozwolą Ci się uwolnić od cukru. O tym, że powinieneś się wysypiać też już wiesz, ale czyha na Ciebie kilka pułapek, które starannie możesz ominąć.

Nie zamieniaj słodkich napojów na wodę smakową!

Możesz tego nie wiedzieć, ale bardzo wiele wód smakowych posiada w swoim składzie dość pokaźne ilości cukru. Oczywiście, jest to mniejsza ilość niż w przypadku wyżej wspomnianej Coca-Coli, więc w etapie przejściowym jest to dobre posunięcie. Jeśli jesteś fanem wody smakowej, to docelowo kupuj te, które w swoim składzie nie zawierają cukru. Takie opcje zaczynają powoli gościć w supermarketach. Najlepszą wodą smakową dla Ciebie będzie ta którą przygotujesz samodzielnie w domu z dodatkiem mrożonych lub świeżych owoców. 

Produkty BIO nie są bez cukru, a produkty light nie są rozwiązaniem.

Wiele osób uważa, że kupując produkty BIO załatwią cały problem, bo przecież produkty BIO są zdrowe. Zgadza się, produkty BIO są lepszym odpowiednikiem, ale to wcale nie oznacza, że w swoim składzie nie zawierają one cukru, nawet jeśli jest on trzcinowy to dalej jest cukrem. Tego typu produkty są zdrowe, lecz jeśli zależy nam na ograniczeniu cukru, to warto czytać wszystkie etykiety.

Nie bój się cukru! Całkowite jego wyeliminowanie może przyprawić o zawrót głowy, a skrupulatne wybieranie produktów sklepie zajęłoby wiele godzin! 

Osłódź sobie życie, ale z umiarem. Łyżeczka cukru lub kilka kostek czekolady nie sprawi, że za tydzień obudzisz się z cukrzycą lub inną chorobą cywilizacyjną. Ciesz się smakiem słodkich potraw, monitoruj swoje zdrowie poprzez badania i po prostu staraj się na co dzień unikać większej ilości cukru tam, gdzie jest to możliwe.

Słodkiego, miłego życia… 😉

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta wikinga – co jedli wikingowie? Dieta wikinga – menu
Dieta 1200 kcal – zasady, przykładowy jadłospis
Redukcyjna dieta 1600 kcal
Dieta 1800 kcal – zasady – efekty
Dieta 2000 kcal – zasady – efekty
Dieta 2500 kcal – zasady – efekty
Dieta wysokobiałkowa – co jeść, jadłospis, jak wpływa na organizm
Co jeść w ciąży – co wolno jeść, a czego unikać
Dieta Dukana – co jeść, przykładowy jadłospis, korzyści zdrowotne
Jedzenie do pracy – 13 propozycji na szybkie jedzenie do pracy

Najnowsze wpisy

Social Media