Jak pobudzić metabolizm?

Twoja koleżanka je dwa obiady i deser, a ma dużo lepszą figurę od Ciebie, mimo że Ty tyjesz od samego patrzenia na tabliczkę czekolady? Natura bywa niesprawiedliwa i już doskonale o tym wiemy. Czy jednak musimy to akceptować? Absolutnie nie! Poznaj sposoby na przyspieszenie metabolizmu. Ciesz się smukłą sylwetką i jedz wszystko, co chcesz!
Jak pobudzić metabolizm?

Co to jest metabolizm?

Metabolizm jest to nic innego jak tempo przemiany materii. Mówiąc prościej, jest to ilość przerobionego i przetrawionego jedzenia w jednostce czasu. Im szybciej i sprawniej nasz organizm rozprawi się z posiłkiem, tym korzystniej dla naszej przemiany materii. Przeciętny organizm pobiera minimum połowę energii na czynności życiowe, tzn. jest ona dostarczana do narządów, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Reszta energii jest spalana przez aktywności, które wykonujemy w ciągu dnia. Można do niej zaliczyć chodzenie, machanie rękoma, przeżuwanie jedzenia, treningi, dojście do samochodu, wyjście po schodach, przygotowanie posiłków itd. 

Każdy z nas ma inny rytm dnia, inną pracę oraz spożywamy różne posiłki. Dużo więcej kalorii będzie potrzebował mężczyzna, który pracuje fizycznie przez kilkanaście godzin na dobę, a inne zapotrzebowanie ma sekretarka, która pracuje 8 godzin za biurkiem i wykonuje niewielką ilość aktywności spontanicznej po pracy. Całodzienny bilans tego, co spalimy, definiuje liczbę kalorii, jaką możemy spożywać, aby nie przytyć. 

Co powoduje, że nasz metabolizm zwalnia?

Jesteś amatorem mocnych trunków i każdy Twój weekend jest mocno zakrapiany? Twój metabolizm nie jest szczęśliwy z tego powodu. Patrząc z jego punktu widzenia, alkohol jest trucizną, którą ciężko mu zmetabolizować i usunąć z organizmu. Podczas gdy Ty się świetnie bawisz, on wykonuje kawał roboty, chcąc doprowadzić Cię do stanu trzeźwości. Cały proces zajmuje mu dużo czasu, dlatego mówi się, że alkohol spowalnia metabolizm. 

Kolejną przyczyną, że nie możesz jeść tyle, co Twoja szczupła koleżanka, jest jakość jedzenia, które spożywasz. Twój organizm nie będzie pracował na najwyższych obrotach, jeśli cały czas go trujesz przetworzoną żywnością, fast foodami i słodyczami. Pomijając wszelkie aspekty zdrowotne, Twojemu organizmowi dużo dłużej zajmuje przetwarzanie produktów, które są dla niego nienaturalne. 

Brak ruchu i spontaniczności jest Twoim wrogiem. Im więcej się ruszasz w ciągu dnia, tym więcej kalorii spalasz, co sprawia, że możesz sobie pozwolić na większą ilość jedzenia w ciągu dnia czy tygodnia. Nie jest tutaj mowa o codziennych katorżniczych treningach, które wysysają resztki energii. Ważnym elementem są codzienne czynności domowe, być może jakiś spacer. Nie oznacza to, że codziennie masz biegać z mopem i myć okna. Lepiej poddać się obowiązkom niż spędzać wieczór bezczynnie na kanapie. Spalisz dzięki temu dodatkowe kalorie. 

Chcesz jeszcze powiedzieć, że się nie wysypiasz i Twoje hormony szaleją? Dopóki nie unormujesz swojego cyklu dobowego, to nie masz co liczyć, że Twój metabolizm przyspieszy. Brak odpowiedniej ilości snu wiąże się z licznymi zaburzeniami w Twoim organizmie, w tym problemy z przemianą materii. 

Jak podkręcić metabolizm na maxa?

Tyle ile ludzi na świecie, tyle opinii dotyczących odchudzania i podkręcania metabolizmu. Na szczęście udało się ustalić kilka skutecznych sposobów oraz produktów, które pomogą Ci jeść więcej i cieszyć się przy tym idealną sylwetką. 

Jedz, śpij i trenuj!

Spożywanie zbyt małej ilości kalorii, zbyt duża ilość treningów może doprowadzić do skrajnego wyczerpania organizmu. Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Najważniejsze jest zdrowe podejście. Aby mieć podkręcony metabolizm, musisz zdrowo się odżywiać, wysypiać się i umiarkowanie trenować. 

Polub się z przyprawami.

Wiele przypraw ma działanie termogenne, czyli podkręca temperaturę Twojego organizmu, a za tym idzie szybsze spalanie kalorii. Do takich przypraw zalicza się cynamon, kurkumę, imbir, chilli oraz pieprz. One naprawdę potrafią rozgrzać! Możesz dodawać je do posiłków, a cynamon idealnie się sprawdzi jako dodatek do owsianki lub omleta na słodko. 

Tłuste ryby to Twoi sprzymierzeńcy.

Tak, tak, dobrze czytasz. Ryby takie jak halibut, łosoś, sardynki, tuńczyk i śledź dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega 3,6 i 9, które pomagają w odchudzaniu. Zostało to udowodnione w badaniach, ponieważ wpływają one na enzymy rozkładające złogi tłuszczu. Nienasycone kwasy tłuszczowe występują także w awokado i siemieniu lnianym. 

Zwiększ ilość białka w diecie.

Nie zrozum tego podpunktu źle. Nie masz teraz biec do sklepu z odżywkami dla sportowców i ładować do każdego posiłku po miarce odżywki białkowej. Po prostu zwróć uwagę na zwiększenie objętości białka w każdym posiłku. Białko nie dość, że podkręca metabolizm, to jeszcze sprawia, że czujemy się syci długi czas po posiłku. 

Nawadniaj się.

Niepicie płynów nie sprawi, że Twój brzuch będzie wyglądał płasko. Sprawi, że możesz się nabawić poważnych problemów i odwodnić organizm. Musisz postępować dokładnie przeciwnie. Powinieneś wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie, aby Twój organizm cały czas się filtrował i wyrzucał niepotrzebne złogi toksyn.

Stosowanie się do tych zasad powinno pomóc Ci podkręcić metabolizm. Zmiany są zauważalne już zaledwie po kilku dniach.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta wikinga – co jedli wikingowie? Dieta wikinga – menu
Dieta 1200 kcal – zasady, przykładowy jadłospis
Redukcyjna dieta 1600 kcal
Dieta 1800 kcal – zasady – efekty
Dieta 2000 kcal – zasady – efekty
Dieta 2500 kcal – zasady – efekty
Dieta wysokobiałkowa – co jeść, jadłospis, jak wpływa na organizm
Co jeść w ciąży – co wolno jeść, a czego unikać
Dieta Dukana – co jeść, przykładowy jadłospis, korzyści zdrowotne
Jedzenie do pracy – 13 propozycji na szybkie jedzenie do pracy

Najnowsze wpisy

Social Media