Dieta wysokotłuszczowa

Mówi się, że jesteś tym co jesz. Czyli jedząc tłusto powinniśmy być grubi. Ale czy tak faktycznie jest? Coraz więcej danych wskazuje na to, że dieta wysokotłuszczowa, może być skutecznym rozwiązaniem jeśli chcemy zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę. Termin „dieta wysokotłuszczowa” jest bardzo szeroki i obejmuje kilka różnych rodzajów diet. Dietą wysokotłuszczową jest bowiem dieta ketogeniczna, dieta optymalna czy dieta doktora Kwaśniewskiego.
Dieta wysokotłuszczowa

Spośród tych wszystkich diet dieta ketogeniczna wydaje się być remedium na zdrowotne i dietetyczne problemy tego świata. W wyniku tej diety zmieniają się szlaki metaboliczne i nasz organizm wykorzystuje jako źródło energii nie cukier pochodzący z węglowodanów, a ketony pochodzące z rozkładu tłuszczów. Przed długi czas uważano ketony za objaw, że w organizmie dzieje się coś niedobrego, okazuje się jednak, że nie musi tak być. Coraz więcej osób zgłasza, że dieta ketogeniczna powoduje u nich znaczący spadek wagi oraz poprawę stanu zdrowia w tym zatrzymanie lub nawet cofnięcie się licznych chorób cywilizacyjnych. Przestawienie organizmu na ketony połączone z wyższym i stabilniejszym poziomem sytości związanym z wyższą podażą tłuszczów, powoduje spadek apetytu, zmniejszenie skłonności do podjadania czy epizodów niekontrolowanego obżerania się, co w rezultacie skutkuje spadkiem masy ciała. U wielu osób cofają się objawy chorób tarczycy, chorób skórnych czy metabolicznych.

Oczywiście każda dieta wysokotłuszczowa, w tym i dieta ketogeniczna może być szkodliwa jeśli jest źle prowadzona. Należy więc uważać. Wszystko jednak wskazuje, że być może stoimy przed wielkim przełomem zarówno w dietetyce, jak i w medycynie, który zdecydowanie zmieni nasze podejście do tego jak jeść oraz jak leczyć.

Dieta wysokotłuszczowa wspomaga leczenie insulinooporoności

Należy pamiętać o tym, że dieta ketogeniczna może być stosowana przez krótki okres czasu (do trzech tygodni czasu) i jedynie pod okiem lekarza. Przedłużone stosowanie tej diety nic nam nie daje i nie leczy insulinooporności a może wręcz doprowadzić do niedoborów, a także przeciążyć wątrobę oraz nerki. Ogólnie warto powiedzieć, że wiele osób z nadmierną masą ciała poszukuje różnorakich diet, aby szybciej osiągnąć cel jakim jest utrata części masy ciała. A jedną z takich diet jest właśnie ketogeniczna. A jeśli chodzi o medycynę to znajduje ona zastosowanie w niefarmakologicznym leczeniu epilepsji oraz w celu polepszenia stanu zdrowia osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, jakimi są Alzhaimer czy Parkinson. Do najbardziej popularnych diet keto nalezą:

a). dieta Kwaśniewskiego
b). dieta Atkinsa
c). dieta Plaż Południowych

Opierają się one przede wszystkim na tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, przy jednoczesnej zawyżonej podaży białka, co odbiega od systemu tradycyjnej diety niskowęglowodanowej. Należy wiedzieć, że węglowodany w diecie występują w liczbie nie przekraczającej 50 g na okres 24 godzin czasu. Więc dlatego ich źródłem są przeważnie warzywa niskoskrobiowe. Zmniejszeniu ulega jedzenie takich warzyw jak na przykład: kalafior, marchewka, brokuły, buraki, dynia, pomidory oraz kapusta. Są one źródłem witamin oraz błonnika. Wszystkie produkty spożywcze, które zawierają swoim składzie cukier są zakazane. Wysokie spożycie tłuszczu przy ograniczeniu węglowodanów prowadzi do procesu zablokowania utlenienia kwasów tłuszczowych a przez to powstania ciał ketonowych. Taki proces powoduje to, że organizm wchodzi w stan ketozy, pomniejszony zostaje zapał do głodu, zachodzą też zmiany w gospodarce węglowodanowej, następuje zmniejszenie wykorzystania glukozy jako tworzywa energetycznego dla naszych mięśni. Powoduje to poprawienie dostępności glukozy dla krwinek czerwonych oraz komórek nerwowych.

Dieta wysokotłuszczowa w Power Meal

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, wprowadziliśmy do menu naszego cateringu dietetycznego dietę ketogeniczną, która w prosty sposób pomoże sprawdzić jak na znacznie większą ilość tłuszczu zareaguje nasz organizm.

Nasz dietetyk każdego dnia dba, by dostarczane posiłki spełniały rygorystyczne wymagania diety ketogenicznej.

Zamów i przetestuj ją teraz!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta 1300 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 1900 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Dieta 2100 kcal – zasady, efekty, przykładowy jadłospis
Jak schudnąć bez ćwiczeń?
Pescowegetarianizm – zasady, zalety, dla kogo
Dieta zupowa – zasady, efekty, korzyści
Jakie badania kontrolne warto zrobić po 30 roku życia?
Głód emocjonalny – czym jest i jak go odróżnić od głodu fizycznego?
Produkty wysokobiałkowe – najbogatsze źródła białka
Witamina A – właściwości, zapotrzebowanie, źródła pokarmowe

Najnowsze wpisy

Social Media