Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@powermeal.pl

Niskokaloryczne jedzenie

Niskokaloryczne jedzenie kojarzy Ci się z restrykcyjną dietą odchudzającą, małymi porcjami oraz samodyscypliną? Przekonaj się, że niskokaloryczne jedzenie nie oznacza nudnej diety oraz braku możliwości przygotowania ciekawych i sycących dań! Sprawdź jak skomponować niskokaloryczną dietę i czy takie odżywianie jest dobre dla zdrowia!
Niskokaloryczne jedzenie

Deficyt kaloryczny

Na początku planowania jakiejkolwiek diety wymaga się obliczenia indywidualnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. U każdego człowieka będzie wyglądać to nieco inaczej. Wynik zależy od wagi wyjściowej, wieku, stylu życia oraz częstotliwości wykonywania dowolnej aktywności fizycznej. Organizm przecież potrzebuje niezbędnych wartości i składników odżywczych! Nie wiesz, ile wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie? Możesz to sprawdzić bardzo szybko za pomocą naszego kalkulatora kaloryczności. Kliknij i dowiedz się, ile powinien wynosić Twój deficyt kaloryczny!

Co jeść na diecie odchudzającej?

Będąc na diecie odchudzającej, należy uważać na kaloryczność posiłków, ale także wartości odżywcze, które powinna dostarczać. Jest to istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wbrew pozorom istnieje zdrowa dieta odchudzająca! Proces odchudzania nie musi oznaczać wyrzeczeń i głodówek… Sprawdź, w jaki sposób skomponować zdrową dietę odchudzającą i wprowadź nowe lepsze nawyki żywieniowe do swojego życia.

Produkty mleczne

Czy wiesz, że mleko i inne przetwory mleczne wspomagają odchudzanie? Postaw na chude produkty mleczne: jogurt naturalny, kefir, maślanka, chudy twaróg. Zrezygnuj natomiast z żółtych rodzajów sera.

Chude mięso i ryby

Jeśli nie chcesz zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego, najlepiej dostarczaj organizmowi białego mięsa (kurczak, indyk). Zaleca się także spożywanie co najmniej dwa razy w tygodniu mięsa ryb, ponieważ zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu i wspomagają pracę mózgu.

Produkty zbożowe

Niskokaloryczne i zdrowe mogą być produkty z pełnego ziarna. Wybieraj więc pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze, płatki zbożowe i ryż. Produkty zbożowe zawierają dużą ilość błonnika, który wspomaga trawienie.

Zdrowe tłuszcze

W prawidłowo skomponowanej diecie ważna jest także obecność zdrowych tłuszczów, które wspomagają wchłanianie witamin A, D, E, K. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają pozytywnie na organizm, a zwłaszcza układ krążenia oraz regulują poziom cholesterolu. Zdrowe tłuszcze to: olej lniany, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej kokosowy. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz także w orzechach, nasionach oraz warzywach, między innymi w awokado.

Niskokaloryczne produkty

Przyjmuje się, iż niskokaloryczne produkty zawierają nie więcej niż 40 kcal w 100 g w żywności stałej i nie więcej niż 20 kcal w 100 ml w produkcie płynnym. Produkty o wysokiej zawartości wody są najmniej kaloryczne.

Nawodnienie

Oprócz odpowiedniego jedzenia nie zapominaj także o nawadnianiu swojego organizmu! Minimum to 2 litry wody dziennie. Możesz nadrabiać także herbatą, wodą z dodatkiem świeżych owoców czy też naparami z ziół — na przykład mięty czy pokrzywy. Na upały świetnie sprawdzą się również schłodzone soki i koktajle owocowo-warzywne!

Niskokaloryczne przekąski

W formie przekąski idealnie sprawdzą się chipsy warzywne — z buraka, selera czy marchewki. Jak je przygotować? Wystarczy przez chwilę podsuszyć je w piekarniku z odrobiną oliwy z oliwek lub innego roślinnego oleju. Innym sposobem na ekspresową i pyszną przekąskę są świeże owoce. Jeśli masz problem z podjadaniem w ciągu dnia lub wieczorami przed telewizorem, przygotuj takie zdrowe przekąski i zajadaj bez wyrzutów sumienia! Zaspokoi to chęć na słodkie.

Jakie produkty mają najmniej kalorii?

W każdej grupie artykułów spożywczych znajdziesz produkty, które są niskokaloryczne! Poniżej znajdziesz listę warzyw, owoców i zdrowych przekąsek, które należą do niskokalorycznych produktów.

Niskokaloryczne warzywa

Powiększanie posiłków o warzywa przyspieszy przemianę materii, dzięki zawartemu w nich błonnikowi. Warzywa, które zapewniają uczucie sytości, a równocześnie mają w sobie mało kalorii:

  • szpinak,
  • seler naciowy,
  • zielony ogórek,
  • rabarbar,
  • cukinia.

Niskokaloryczne owoce

Na owoce trzeba uważać. Sporo z nich naturalnie jest bardzo słodkich i ma dużo kalorii. Jakie owoce zaliczają się do tych niskokalorycznych? Poniższe owoce możesz jeść bez obaw:

  • arbuz,
  • cytryna,
  • truskawki,
  • poziomki.

Niskokaloryczne dania

Proste, zdrowe, szybkie w wykonaniu, sycące ale niskokaloryczne – takie posiłki każdy z nas chciałby umieć komponować. Przy spożywaniu 5 posiłków dziennie, obiad dostarcza ok 30-35% kalorii na dany dzień. Przy diecie 1500 kcal, obiad to około 450-525 kcal. Dania light w diecie pudełkowej opierają się głównie na dużej ilości warzyw, ale także w ich skład wchodzą niskokaloryczne makarony, gruboziarnista kasza, dobrej jakości chude mięso gotowane na parze. Białko, które zapewnia uczucie sytości powinno zajmować 1/4 naszego talerza.

niskokaloryczne jedzenie

Najbardziej sycące artykuły spożywcze o niskiej kaloryczności

Oto lista produktów spożywczych, które najbardziej sycą, a zawierają minimalną ilość kalorii:

  • pieczone ziemniaki – sycą na długi czas i zawierają dużo skrobi i węglowodanów. Przygotuj je bez dodatku żadnego oleju ani śmietany czy masła. Piecz w piekarniku lub ugotuj w mundurkach — to najlepszy sposób na niskokaloryczne danie,
  • zupa z fasoli – krem fasolowy może być niskokaloryczny, jeśli nie dodasz do niego śmietany ani kiełbasy,
  • jabłka – w dużej mierze składa się z wody. Zawiera także specjalne związki, które usprawniają trawienie,
  • płatki owsiane – znana jest nawet dieta owsiankowa! Płatki możesz przygotować na wiele różnych sposobów, zrobić na mleku, wodzie, dodać ulubione owoce czy orzechy. Jest niskokaloryczna i nasyci na długo!
  • jogurt grecki – czy wiesz, że jogurt grecki ma w sobie więcej białka niż jogurt naturalny? Warto dodać go to posiłku lub zjeść jako przekąskę z ulubionymi owocami czy warzywami,
  • arbuz – niemalże w 100% składa się z wody! Jeśli nie lubisz pić zwykłej wody, jest to świetny sposób na nawodnienie w czasie upałów,
  • awokado – zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe, a na dodatek jest bardzo sycące! Możesz spożywać je na różne sposoby — surowe na kanapce, jako pasta czy też dodatek do koktajlu. Polecamy!

W jaki sposób dostarczać organizmowi wszystkich cennych składników odżywczych?

Boisz się, że nie dasz rady skomponować diety bazującej na produktach niskokalorycznych? A może nie masz czasu gotować i sprawdzać, które artykuły należą do produktów niskokalorycznych? Zaufaj diecie pudełkowej! Catering dietetyczny Power Meal, dzięki współpracy z dietetykiem ma w swojej ofercie różne propozycje posiłków! Smaczne dania, których kaloryczność możesz ustalić, codziennie znajdą się pod Twoimi drzwiami! Zmień swoje nawyki żywieniowe już dziś i razem z nami osiągnij swój wymarzony cel sylwetkowy.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta redukcyjna – jakie są jej zasady? Co jeść? Sprawdź!
Dieta Paleo – na czym polega? jak zacząć?
Dieta GAPS – przepisy, etapy. Zespół psychologiczno-jelitowy
Detoks organizmu – detoksykacja (oczyszczanie) organizmu z toksyn
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, co jeść
Dieta trzustkowa – zasady i produkty dozwolone
Dieta wątrobowa – co można jeść i zasady
Dieta wegetariańska (bez mięsa) – co jeść?
Niskokaloryczne jedzenie – 23 pomysły, które Ci pomogą
Piramida zdrowego żywienia – czym jest? Sprawdź na blogu!