Dieta śródziemnomorska

Liczne badania wykazują, że dieta śródziemnomorska wpływa korzystnie na organizm człowieka. Osoby, które stosują tę dietę, cieszą się godnym pozazdroszczenia zdrowiem oraz długim życiem! W czym tkwi zagadka? Jak zmienić swoje życie według zasad, którymi kieruje się populacja basenu Morza Śródziemnego? Sprawdź!
Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska — ogólne

Dieta śródziemnomorska dziś uznawana jest za jedną z najzdrowszych sposobów odżywiania się! Co więc jeść na takiej diecie? Przede wszystkim taka dieta to sposób życia, do którego należy się przyzwyczaić i by przynosił oczekiwane długotrwałe efekty, lepiej polubić się z takim jadłospisem!

Podstawa takiego stylu życia to regularna aktywność fizyczna, rodzinne i długie spożywanie dań, wybieranie tylko tradycyjnych, lokalnych produktów, które są eco oraz picie dużej ilości wody (minimum 5 szklanek), ewentualnie herbaty lub ziół. Oprócz tego do obiadu czy kolacji można wypić wino, natomiast w umiarkowanych ilościach. To przyzwyczajenia ludzi z krajów śródziemnomorskich, do których mieszkańcy innych części świata muszą się przyzwyczaić. Posiłki, które podaje się w rodzinie, która stosuje dietę śródziemnomorską, są małe i lekkostrawne.

Efekty diety śródziemnomorskiej

Zalet diety śródziemnomorskiej jest dużo, natomiast jej fenomen polega na tym, że osoby, które mieszkają w basenie Morza Śródziemnego, żyją dłużej niż ludzie z innych rejonów globu. Stosowanie takiej diety zmniejsza także zachorowalność na choroby serca i nowotwory u tych ludzi.

Dieta śródziemnomorska pomaga także utrzymać prawidłową masę ciała.  By osiągnąć wymarzone i szybkie efekty, zdrowe nawyki należy połączyć z aktywnością fizyczną i regularnym snem.

dieta śródziemnomorska

Piramida diety śródziemnomorskiej — co jeść na takiej diecie, a czego unikać?

Dieta śródziemnomorska należy do lekkich diet. Kluczowe jest tutaj jedzenie z umiarem oraz spożywanie tylko zdrowych produktów, najlepiej lokalnych. Na diecie śródziemnomorskiej poleca się pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, orzechy, warzywa i owoce, ryby, a także owoce morza i oliwę z oliwek lub inne naturalne oleje i orzechy. Dieta śródziemnomorska to bardzo aromatyczny sposób żywienia — dużą rolę odgrywają więc przyprawy i zioła, która dodają smaku potrawom. Z umiarem powinno spożywać się drób, produkty mleczne oraz jaja, a tylko okazjonalnie wybierać na obiad czerwone mięso. Powinno się całkowicie wykluczyć cukier, natomiast w swój jadłospis możesz dopisać zdrowe słodycze, na przykład na podwieczorek lub śniadanie.

Jak zacząć przygodę z dietą śródziemnomorską?

Dieta śródziemnomorska to specjalny sposób odżywiania, do którego trzeba się przyzwyczaić, znając kilka głównych zasad. Wdrożenie diety śródziemnomorskiej nie jest trudne, natomiast trzeba uważać na kupowane produkty. Najlepiej zwykły supermarket zamienić na lokalny warzywniak, gdzie nabędziemy świeże i często nasze rodzime produkty z okolicznych pól. W takim sklepie mamy pewność, że warzywa i owoce są ze sprawdzonego źródła.

Szybkie efekty

Zmieniając nawyki żywieniowe, zazwyczaj chcemy zaobserwować szybkie efekty, które sobie zaplanowaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem diety. Tutaj pomocny może okazać się catering dietetyczny — przygotuje za Ciebie zdrowe i odpowiednio zbilansowane posiłki na cały dzień! Dieta pudełkowa pomaga także w samodyscyplinie — nie będziesz podjadać i tym samym szybciej zauważysz zmiany w swoim wyglądzie, ale i samopoczuciu. Power Meal dowozi swoje diety do większości miast w Polsce — sprawdź, czy również do Ciebie i wybierz jadłospis dopasowany do Twoich potrzeb!

Konsultacja z dietetykiem w cenie

Catering dietetyczny Power Meal ma w swojej ofercie bezpłatną rozmowę z dietetykiem. Specjalista ds. żywienia doradzi Ci, jaka kaloryczność diety będzie dla Ciebie odpowiednia oraz czy wybór konkretnego sposobu odżywiania będzie korzystny dla Ciebie i Twojego zdrowia.

Różnorodność posiłków

Codziennie otrzymasz zdrowe i różnorodne dania przygotowane przez najlepszych kucharzy. Gwarantujemy, że trafimy w Twoje gusta, bo zależy nam na tym, by zadowolić nawet najbardziej wymagającego Klienta! Możesz liczyć nawet na słodkości — czasami na podwieczorek lub II śniadanie dodajemy zdrowe desery. Jadłospis opracowywany jest przez naszego dietetyka, więc możesz być pewny, że będzie uwzględniał wszystkie produkty z danej diety.

Oszczędność czasu

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudno pogodzić pracę zawodową z obowiązkami domowymi. Catering dietetyczny przyniesie Ci ulgę i odciąży Cię od codziennego stania w kuchni, by przygotować zdrowy posiłek. Odpadają Ci także chwile poświęcone na zakupy… Zaoszczędzony czas możesz poświęcić, na przykład na chwile z bliskimi lub rozwijanie swoich pasji.

dieta śródziemnomorska

Zmień swoje życie i postaw na zdrowe odżywianie!

Wprowadź w swój codzienny jadłospis zdrowe lokalne produkty i zmień swój sposób żywienia na dobre! Osoby, które stosują się do zasad diety śródziemnomorskiej, są zdrowsi, bo mają bardziej bogatą mikroflorę!

Dobra wiadomość jest taka, że oferowana przez nas dieta PALEO oraz dieta WEGE+FISH wpisują się także w zasady diety śródziemnomorskiej! Co więcej, dieta śródziemnomorska niewiele różni się od paleolitycznej oraz wegetariańskiej! Dieta z amazońskich lasów to sposób żywienia na wzór naszych przodków, którzy byli łowcami i żywili się tym, co napotkali na swojej drodze. W menu można więc wliczyć: warzywa, nasiona, orzechy, owoce, mięso, jaja. Warto uwzględnić również spożywanie ryb i owoców morza — zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Dieta wege natomiast to spożywanie żywności pochodzenia roślinnego, u nas dodajemy też ryby. Nie musisz więc ograniczać się do diety śródziemnomorskiej, a wybrać naszą paleo i wege+fish — wszystkie trzy diety opierają się na dostarczaniu organizmowi świeżych i lokalnych produktów oraz zdrowych tłuszczów (z ryb czy też oliwy z oliwek — w Polsce wybrać można olej rzepakowy tłoczony na zimno!). Spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa jest wykluczone w każdej z tych diet!

Pamiętaj, że każdą dietę przed rozpoczęciem powinno się skonsultować z lekarzem lub przynajmniej dietetykiem. Wszystko dla zdrowia!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Produkty wysokobiałkowe, czyli dzienna zawartość białka w Twojej diecie
Stres oksydacyjny – co to? Objawy, skutki i jak uniknąć | Sprawdź!
Deficyt kaloryczny – czym jest i jak go obliczyć?
Dieta insulinowa – insulinoodporność – jadłospis
Dieta przy refluksie żołądkowo-przełykowym, żółciowym
Dieta IF | Intermittent Fasting | Post przerywany
Dieta Low Carb – zasady i efekty
Co jeść, żeby schudnąć
Dieta kopenhaska
Tłuszcze nasycone

Najnowsze wpisy

Social Media