Informujemy, że paczki zamówione na 16.08 (piątek) będą dostarczane razem z zamówieniem na dzień 15.08 (czwartek).
Zmiany w panelu klienta dot. dostawy na piątek można dokonać najpóźniej do wtorku do godziny 10:00.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Od wielu lat wiadomo, że aby schudnąć, musimy jeść mniej. A dokładniej mniej kalorii. Żeby wiedzieć ile powinniśmy spożywać kalorii, aby schudnąć, najpierw musimy się dowiedzieć ile energii potrzebujemy do utrzymania naszej wagi. Sposobów na wyznaczenie zapotrzebowania kalorycznego jest kilka. Można w tym celu udać się do dietetyka, skorzystać z gotowych kalkulatorów kalorii, bądź też samodzielnie je wyliczyć z odpowiednich wzorów. U nas znajdziesz kalkulator kalorii, dzięki któremu samodzielnie i w łatwy sposób będziesz mógł dowiedzieć się, ile energii z pożywienia, powienieneś dostarczać każdego dnia. Na dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wpływa wiele czynników, w tym poziom aktywności fizycznej oraz rodzaj wykonywanej pracy. Kalkulator kaloryczny ma zadanie podać przybliżone wartości, jakie są nam potrzebne do pozbycia się tkanki tłuszczowej, utrzymania wagi lub przybrania masy. W przypadku kobiet zapotrzebowanie na kalorie może się wahać w zależności od cyklu miesiączkowego. Kalkulator kalorii uwzględnia takie parametry, jak wzrost (cm), waga (kg), wiek, rodzaj wykonywanej pracy, dzienna aktywność itp.
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Kalkulator kaloryczny – Wylicz swoje dziennie zapotrzebowanie na kalorie (energię w ciągu dnia)

Na początku wyjaśnijmy, co to znaczy zapotrzebowanie kaloryczne. Całkowite zapotrzebowanie kaloryczne, to nic innego jak ilość energii, (kalorii) która jest nam potrzebna do utrzymania podstawowych procesów życiowych naszego organizmu, pomnożona przez naszą codzienną aktywność fizyczną w ciągu dnia. Jeżeli będziemy spożywać codziennie swoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne, to nasza waga nie powinna się zmieniać. 

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny. Codziennie robimy różną ilość kroków, gestów oraz innych aktywności fizycznych. Kalkulator kalorii pomoże Ci w wyliczeniu Całkowitej Przemiany Materii, co z pewności nakreśli Ci, ile kcal powinieneś spożywać, aby uzyskać upragniony cel, np. schudnięcie. Należy także pamiętać o ważnym czynniku, jakim jest podstawowa przemiana materii, która determinuje minimalną ilość kalorii, której nie należy przekraczać, aby zachować podstawowe funkcje narządów w naszym ciele.

zapotrzebowanie kaloryczne

Wyliczenie całkowitego zapotrzebowania kalorycznego jest bardzo pomocne, jeżeli naszym celem jest zbudowanie masy, redukcja tkanki tłuszczowej lub utrzymanie ocenej masy ciała. Pamiętaj, aby nie zawyżysz swojej aktywności fizycznej w ciągu dnia, ponieważ może, to zburzyć wynik. Dzieci, dorośli, a także kobiety w ciąży, mają inne dzienne zapotrzebowanie kalorii, dzieje się tak m.in. ze względu na wiek, wzrost, płeć oraz wagę. Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego oblicza jedynie przybliżone dzienne zapotrzebowanie, ale jest to wartość, do której można odnieść nasze założenia dietetyczne.

Zapotrzebowanie kaloryczne zależy od:
– Poziom aktywności fizycznej,
– Stanu zdrowia,
– Masa ciała i jego składu,,
– Wzrostu,
– Wieku,
– Płci,
– Przyjmowanych leków,
– Czynników środowiskowych,
– Laktacji,
– Ilości snu.

Aktywność fizyczna potrzebna do wzoru:
– 1,2 – 1,3 osoba leżąca w łóżku, z ograniczoną aktywnością
– 1,4 niska aktywność fizyczna
– 1,6 umiarkowana aktywność fizyczna, czyli uprawianie sportu
– 1,75 aktywny tryb życia
– 2 bardzo aktywny tryb życia
– 2,2-2,4 wyczynowe uprawianie sportu

Sprawdź swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie

Podstawowa przemiana materii – ilość kalorii potrzebna do przeżycia

Aby móc obliczyć naszą PPM, czyli Podstawową Przemianę Materii, należy dodać do kalkulatora kalorii swoje aktualne dane, które powinny być mierzone z rana na czczo. Nasz kalkulator BMR (inaczej PPM), to kalkulator zapotrzebowania kalorycznego organizmu, które jest potrzebne, aby podtrzymać podstawowe funkcje życiowe zachodzące w układzie nerwowym, wątrobie, nerkach, sercu i pozostałych narządach ciała. Informacje na temat masy ciała (waga kg), wzrostu (cm), wieku oraz płci są niezbędne do uzyskania wyniku Podstawowej Przemiany Materii. Zaś Całkowita Przemiana Materii, to nic innego jak PPM pomnożona przez współczynnik aktywności fizycznej.  Ilość przyjmowanych kalorii dziennie powinna być równa ilości wydatkowanej w ciągu dnia energii, a więc zapotrzebowaniu kalorycznemu wyznaczonemu z wzorów. Zapewnia to utrzymanie stałej masy ciała. Dostarczanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi zapotrzebowanie kaloryczne wiąże się ze spadkiem naszej masy ciała, z kolei podaż większej ilości kalorii powoduje systematyczny wzrost masy ciała, a dodatkowa aktywność, np. dzięki treningom oporowym, pozwoli na zbudowanie atletycznej sylwetki bogatej w masę mięśniową. Kalkulator kalorii pomoże osiągnąć zamierzone cele szybciej, niż się spodziewasz.

Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne – Kalkulator Kalorii Online

Odpowiednia ilość spożywanych kalorii, to klucz do wymarzonej sylwetki. Jeżeli naszym celem jest redukcja masy ciała, powinniśmy odjąć odpowiednią ilość dostarczanych kalorii z pożywienia oraz postawić do posiłki w dużej objętości, ale niskokaloryczne, aby nie odczuwać głodu. Jednak jeśli naszym celem jest budowanie masy mięśniowej, to kalorii musimy dostarczyć więcej, ale też nie za dużo, abyśmy mogli budować mięśnie, a nie tłuszcz. Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego jest bardzo pomocnym narzędziem, od którego powinniśmy zacząć, chcąc dokonać jakichkolwiek zmian w naszej sylwetce. Kalkulator kalorii pomoże dokonać zmian skutecznie, a nie działać „na oko”.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta redukcyjna – jakie są jej zasady? Co jeść? Sprawdź!
Dieta Paleo – na czym polega? jak zacząć?
Dieta GAPS – przepisy, etapy. Zespół psychologiczno-jelitowy
Detoks organizmu – detoksykacja (oczyszczanie) organizmu z toksyn
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, co jeść
Dieta trzustkowa – zasady i produkty dozwolone
Dieta wątrobowa – co można jeść i zasady
Dieta wegetariańska (bez mięsa) – co jeść?
Niskokaloryczne jedzenie – 23 pomysły, które Ci pomogą
Piramida zdrowego żywienia – czym jest? Sprawdź na blogu!

Najnowsze wpisy

Social Media