Spis treści:
ToggleCo to stres oksydacyjny
Do stresu oksydacyjnego dochodzi w momencie, kiedy w naszym organizmie poziom wolnych rodników (utleniaczy) nie odpowiada poziomowi antyoksydantów (przekracza poziom przeciwutleniaczy). Wolne rodniki atakują zdrowe komórki i uszkadzają błony komórkowe, powodując ich obumieranie, z kolei antyoksydanty hamują rozwój wolnych rodników.
Jak powstaje stres oksydacyjny
Wolne rodniki powstają w procesie oddychania, kiedy organizm przetwarza dostarczany tlen w energię. Część tego tlenu zamienia się w szkodliwe cząsteczki, które uszkadzają komórki odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, np. DNA komórek organizmu.
Do walki z wolnymi rodnikami niezbędne są przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty spowalniające utlenianie oraz chroniące przed szkodliwym działaniem oksydantów. Co to oznacza? Utleniacze „wyłapują” nadmiar wolnych rodników w organizmie i pomagają w pozbyciu z krwiobiegu substancji toksycznych.
Mówić prościej – stres oksydacyjny powstaje w momencie, kiedy nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy niezbędnych do zwalczania szkodliwego działania oksydantów. Przez to nasz organizm słabnie i staje się bardziej podatny na różnego rodzaju choroby.
Stres oksydacyjny przyczyny
Stres oksydacyjny zdobył miano choroby cywilizacyjnej, ponieważ prowadzi do niego niezdrowy tryb życia i szereg warunków środowiskowych. W kontekście stresu oksydacyjnego przywołuje się najczęściej następujące przyczyny:
- niezdrowy styl życia,
- nieodpowiednia dieta bogata w utlenione tłuszcze, cukry, oraz związki chemiczne,
- spożywanie wysokoprzetworzonej żywności,
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów,
- brak odpowiedniej ilości snu,
- długotrwały stres,
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny,
- zanieczyszczenia powietrza,
- zanieczyszczone środowisko życia i pracy,
- długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
To jednak nie wszystkie przyczyny stresu oksydacyjnego. Do zaburzenia równowagi oksydacyjnej dochodzi te z na skutek zażywania niektórych leków, np. antykoncepcyjnych, antydepresyjnych czy sterydów. Istotną przyczyną stresu oksydacyjnego jest też wiek. Wraz z upływem lat mechanizmy obronne organizmu przed nadmiarem wolnych rodników znacznie słabną.
Skoro nadmierna aktywność może powodować stres oksydacyjny, to oznacza to, że musimy zrezygnować z regularnego wysiłku fizycznego? Oczywiście, że nie. Niewskazany jest tylko nadmierny wysiłek fizyczny. Lekkie ćwiczenia i aktywność fizyczna w ciągu dnia są wręcz zalecane.
Skutki stresu oksydacyjnego
Stres oksydacyjny prowadzi do zanieczyszczenia organizmu i uszkodzenia DNA komórek i uszkodzenia cząstek białka. To z kolei powoduje spadek odporności organizmu, co w konsekwencji przyczynia się do rozwoju chorób płuc, chorób układu oddechowego, zaburzeń pracy nerek i chorób układu moczowego, zaburzeń hormonalnych. Stres oksydacyjny może także sprzyjać rozwojowi nowotworów.
Stres oksydacyjny może powodować także udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, oraz choroby neurodegeneracyjne (Alzhaimer, Parkinson).
Stres oksydacyjny – objawy
Objawy stresu oksydacyjnego są niejasne i niejednoznaczne. Bardzo łatwo można je przypisać wielu różnym chorobom i infekcjom. Jakie objawy najczęściej wiążą się ze stresem oksydacyjnym?
- przewlekły ból głowy,
- migreny,
- senność,
- ogólne osłabienie,
- bóle mięśni i stawów,
- stany zapalne,
- problemy z trawieniem,
- wysypka.
Stres oksydacyjny – leczenie
Walka ze stresem oksydacyjnym polega na wykluczeniu czynników, które szkodzą naszemu organizmowi. Aby wyeliminować wolne rodniki i nie dopuścić do dalszego uszkodzenia komórek zaleca się zrezygnować z używek, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz pamiętać o umiarkowanej aktywności fizycznej. Kluczem do sukcesu jest również nauczenie się radzenia sobie ze stresem. W stresie oksydacyjnym główną rolę odgrywa też dieta bogata antyoksydanty.
Stres oksydacyjny – profilaktyka
Na czym polega profilaktyka stresu oksydacyjny? Aby zabezpieczyć się przed działaniem wolnych rodników, zadbaj o prawidłową dietę i zdrowy styl życia. Czego zatem powinno się unikać?
- wysoko przetworzonej żywności,
- pryskanych i sztucznie nawożonych owoców i warzyw,
- spleśniałych warzyw i owoców (także odkrawania spleśniałych i obitych fragmentów),
- wędzonych produktów (szkodliwe węglowodory aromatyczne powstają podczas wędzenia),
- smażonych i przypalonych dań (szkodliwe dla zdrowia związki aminowe powstają podczas smażenia i obecne są także w produktach przypalonych),
- peklowanego mięsa (ze względu na obecne w nim szkodliwe związki nitrozoaminowe).
Jakie produkty są szczególnie mile widziane w naszej diecie?
- świeże warzywa i owoce,
- kakao,
- nasiona chia,
- zielona herbata.
O czym warto pamiętać? Warzywa i owoce nie powinny być poddawane długiej obróbce termicznej, ponieważ wysoka temperatura zabija antyoksydanty.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Dieta redukcyjna – jakie są jej zasady? Co jeść? Sprawdź!Dieta Paleo – na czym polega? jak zacząć?
Dieta GAPS – przepisy, etapy. Zespół psychologiczno-jelitowy
Detoks organizmu – detoksykacja (oczyszczanie) organizmu z toksyn
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, co jeść
Dieta trzustkowa – zasady i produkty dozwolone
Dieta wątrobowa – co można jeść i zasady
Dieta wegetariańska (bez mięsa) – co jeść?
Niskokaloryczne jedzenie – 23 pomysły, które Ci pomogą
Piramida zdrowego żywienia – czym jest? Sprawdź na blogu!