Ze względu na awarię infolinii, prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@powermeal.pl

Co jeść po treningu?

Dieta to kluczowy element zdrowego odżywiania, jeśli dana osoba, ma konkretny cel do zrealizowania — na przykład zrzucenie zbędnych kilogramów lub wręcz przeciwnie, zbudowanie masy mięśniowej. Nawet najcięższe i najdłuższe treningi nie dadzą wymarzonego efektu, jeśli nie połączymy ich z odpowiednio zbilansowaną dietą. Sprawdź, jakie są zalecane produkty i jak powinien wyglądać posiłek potreningowy!
Co jeść po treningu?

Posiłek po wysiłku fizycznym — znaczenie

Osoby, które zaczynają swoją przygodę ze sportem, często zastanawiają się nad tym, jak powinien wyglądać ich jadłospis na cały dzień, a zwłaszcza co jeść po treningu! Dobrze, że nasuwają się takie przemyślenia, ponieważ odpowiednio zbilansowana dieta to gwarancja dobrych i szybkich efektów. Prawidłowo skomponowany posiłek po treningu wspiera odbudowę mięśni i przywraca zdolność wysiłkową organizmu osób trenujących. Zależnie od tego, jaki trening wykonujesz, trzeba dostosować do niego właściwe menu. Efekty ćwiczeń w połączeniu z dobrą dietą pozwolą na regenerację mięśni, a dzięki prawidłowej regeneracji będziesz mógł cieszyć się efektami szybciej, niż myślisz! Spożywanie produktów bogatych w niezbędne składniki odżywcze minimalizuje także ryzyko wystąpienia kontuzji! Wszystko dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia!

Musisz pamiętać, że oprócz posiłku potreningowego, ważne są także regularne dania w innych porach dnia, niezależnych od aktywności fizycznej! Powinieneś jadać 5 posiłków dziennie — śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację — najlepiej w równych odstępach.

Ćwiczenia cardio, a dieta

Czym są ćwiczenia cardio? To trening wydolnościowy, na który składać się może wiele aktywności sportowych. Aktywność aerobowa to jazda na rowerze lub rolkach, a nawet nartach, bieg, pływanie, ćwiczenia aerobowe, skoki na skakance, a nawet szybki marsz — zapowiada się przyjemnie, prawda? Regularne ćwiczenia cardio przynoszą niebywałe efekty!

Jednak co jeść po treningu? W przypadku treningów tlenowych należy zjeść dobrze zbilansowany posiłek potreningowy, by uzupełnić niedobory składników odżywczych, powstałe podczas aktywności fizycznej. Ćwiczenia cardio zazwyczaj wykonujemy w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Powinno się więc zadbać o odpowiedni deficyt kaloryczny dopasowany do wymagań organizmu. Unikaj produktów przetworzonych, a także słodyczy czy też fast foodów oraz napojów gazowanych, które są źródłem cukru. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu ciała! Przed treningiem możesz spożyć produkty bogate w węglowodany, natomiast po powinieneś dostarczyć białko, które przyspiesza regenerację. Sugeruje się, że posiłek po treningu cardio powinno się spożyć w ciągu pół godziny od zakończenia aktywności fizycznej.

co jeść po treningu

Najważniejsze składniki w posiłku potreningowym — to musisz wiedzieć!

Aktywność fizyczna wyczerpuje i po niej należy Ci się solidny pełnowartościowy posiłek, który postawi Cię na nogi i doda energii na resztę dnia! Mięśnie muszą przecież się zregenerować, a Ty naładować wewnętrzne „akumulatory”. Pamiętaj jednak, że zdrowy styl życia nie powinien objawiać się tylko w trakcie posiłku potreningowego, ale również w diecie na co dzień — w innych daniach!

Prosta zasada — jeśli Twój cel to zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, przede wszystkim musisz pamiętać o tym, by spożywać 200-400 kalorii mniej niż jesteś w stanie spalić w ciągu całej doby. Wszystko zależy od Twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Idealnie zbilansowany posiłek potreningowy zawiera produkty bogate w niezbędne składniki odżywcze, a także witaminy! Powinny to być składniki od sprawdzonego dostawcy, a podstawą takiej diety są węglowodany i białko. Zadbaj również o posiłki potreningowe o wysokim indeksie glikemicznym, które skutecznie zapobiegać będą utracie masy mięśniowej po wykonanej aktywności.

Węglowodany

Węglowodany są budulcem energii w organizmie! Obok tłuszczów są drugim najważniejszym źródłem energetycznym. Dzielą się na sacharydy i mogą to być, przykładowo owoce i słodycze. Węglowodanów prostych, a także produktów przetworzonych staraj się unikać lub przynajmniej znacznie je ograniczyć w swojej codziennej diecie. Druga grupa tych związków to węglowodany złożone — znajdziesz je w różnych produktach zbożowych. Zbilansowany posiłek złożony z węglowodanów przyczynia się do utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała, przez co organy wewnętrzne pracują prawidłowo. Natomiast niedobór składników bogatych w te związki sprawia, że człowiek jest rozdrażniony, senny, a także ma problemy z koncentracją na co dzień oraz zapamiętywaniem.

Białko

Białka umożliwiają odbudowę mięśni, a spożycie białka będzie skutecznie hamować utratę tkanki mięśniowej. Szybkim posiłkiem, który możesz przygotować wcześniej na porę po wysiłku fizycznym, może być koktajl owocowy z dodatkiem białka. Białko wymiennie określa się jako „proteiny”, które razem z węglowodanami stanowią najważniejsze składniki zdrowej diety. Białko pomoże Ci się uporać z nadprogramowymi kilogramami — zapewni Ci uczucie sytości na dłuższy czas.

Oprócz tego proteiny mają wiele innych korzyści:

  • wspierają utrzymanie prawidłowej wagi,
  • tworzą beztłuszczowe mięśnie i pomagają w ich wzroście,
  • regenerują organizm po ćwiczeniach.

Chude mięso (na przykład pierś z kurczaka bez skóry), ryby (przykładowo filety z łososia), jaja, produkty mleczne, ale również chleb pełnoziarnisty, pestki dyni, migdały. Osoby, które nie spożywają produktów odzwierzęcych mogą sięgać po hummus, tofu, orzechy czy komosę ryżową.

Zbilansowana dieta — produkty

Oprócz powyżej wymienionych produktów pamiętaj, że odpowiednio zaplanowana dieta powinna być bogata w owoce (suszone owoce mogą być świetną przekąską), warzywa i nasiona roślin strączkowych. Nie zapomnij także o prawidłowym nawodnieniu — picie wody mineralnej jest kluczowe w zdrowym stylu życia! Dodatkowo możesz także w swojej zdrowej diecie, wziąć pod uwagę naturalne i lekkostrawne tłuszcze — olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej tłoczony na zimno, awokado, orzechy.

Poza wymienionymi już produktami równie ważne w jadłospisie są ryby i owoce morza, a także drób. Wszystkie powyższe produkty warto wpisać na stałe do swojego menu, tak by zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze!

co jeść po treningu

Jak powinien wyglądać posiłek potreningowy? Czy pora dnia ma znaczenie?

Co jeść po treningu? Czy prosty koktajl z odżywki białkowej wystarczy na posiłek po treningu i pozwoli na regenerację organizmu? Czy od razu po wyjściu z siłowni musisz dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych? Kiedy jeść po treningu?

Ile czasu po treningu zjeść posiłek?

Czy szczególnie ważne jest spożywanie dania o określonej godzinie? Niekoniecznie. Pora posiłku potreningowego może być nieco późniejsza — bez obaw! Możliwości budowy tkanki mięśniowej po treningu mogą trwać nawet do 24 godzin! Dobrym momentem, kiedy powinniśmy pomyśleć o posiłku jest pora, kiedy będziemy głodni. Zdrowa dieta to nie męczarnia ani głodówka! Organizm powiadomi Cię, kiedy jest czas na przerwę, by coś zjeść.

Co jeść po treningu wieczorem?

Co, gdy trening odbywa się w późnych godzinach wieczornych? Na taką aktywność fizyczną decyduje się coraz więcej osób. Wtedy wystarczy, że posiłki po treningu będą lekkostrawne, ale i pełnowartościowe. Dobrym pomysłem na zjedzenie czegoś pożywnego wieczorem jest ryż, twaróg, banan z masłem orzechowym. To musi być coś, co da Ci siłę i uzupełni niedobory, powstałe w trakcie treningu, a jednocześnie pozwoli mięśniom na odpoczynek, a także ich regenerację!

Skomponowanie idealnej diety

Dobrze opracowana dieta to nie lada wyczyn! Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników jak zapotrzebowanie kaloryczne, wymarzony cel i czas jego osiągnięcia, wykonywana aktywność fizyczna czy upodobania smakowe. By dietę idealnie dopasować do Twoich wymagań, wybierz catering dietetyczny Power Meal, który w ofercie ma również pomoc dietetyka! Ustalicie wspólnie co powinieneś jeść, a gotowe posiłki każdego dnia znajdą się pod Twoimi drzwiami! Postaw na zdrowe odżywianie i już dziś zmień swoje życie na lepsze! Sprawdź ofertę diet od Power Meal’a, czekamy na Ciebie!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ile można schudnąć w miesiąc? Nie czuj, że jesteś na diecie!
Dieta cukrzycowa – co jeść przy cukrzycy? | Dieta dla diabetyka
Zdrowy styl życia – na czym polega i jak zdrowo żyć?
Dieta na stłuszczenie wątroby – jak odwrócić stłuszczenie wątroby?
Topinambur – właściwości, zastosowanie
Jaki alkohol ma najmniej kalorii – Alkohole, a odchudzanie
Niedobór potasu – objawy – Przyczyny niedoboru, w czym jest potas
Dieta fodmap – co jeść? Przepisy i zasady diety fodmap!
Dieta 1500 kcal – zasady – efekty
Dieta 1700 kcal – zasady, efekty i przykładowy jadłospis