Jaki alkohol ma najmniej kalorii

Alkohol nieraz towarzyszy nam podczas spotkań towarzyskich, dużych imprez, czy na bardziej kameralnych przyjęciach. Kiedy wypijamy kieliszek za kieliszkiem, dostarczamy naszemu organizmowi sporą liczbę kalorii. Spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach nie powinno nam nie zaszkodzić i nie sprawi, że po jednym wieczorze nagle przybierzemy na wadze. Jednak kiedy jesteśmy na diecie, warto wybierać takie drinki i napoje, których kaloryczność jest najmniejsza. Który alkohol ma najmniej kalorii i co najlepiej wybierać przy różnych spotkaniach?
Jaki alkohol ma najmniej kalorii

Najmniej kaloryczny alkohol – jaki alkohol na diecie?

Będąc na diecie redukcyjnej, w sytuacji gdy liczymy kalorie, raz na pewien czas, można wyjść sięgnąć po kieliszek lub dwa, nie powinno to zniweczyć wszystkich naszych planów dietetycznych. Kalorie w napojach mogą być bardzo zdradliwe, wypijemy kilka drinków i okazuje się, że połowa naszego zapotrzebowania dziennego na kalorie została dostarczona do naszego organizmu. Jeżeli jednak chcemy wybierać drinki i napoje z najmniejszą ilością kalorii, powinniśmy wiedzieć jaki alkohol ma najwięcej, a jaki najmniej kalorii.
Alkohol niestety nie jest jak woda, alkohol zawiera kalorie. Alkohol etylowy ma wartość energetyczną i wynosi ona ok. 7kcal na jeden gram. Idąc tym tropem możemy prosto wywnioskować, jakiego rodzaju trunki będą posiadały najmniej kalorii. Będą to napoje, które mają stosunkowo mało alkoholu i nie będą posiadały różnego rodzaju dodatków, cukru, barwników, słodzików, ulepszaczy smaku, itp.

Kaloryczność alkoholi

Kaloryczność alkoholi jest uzależniona od tego, w jaki sposób są one wytwarzane i jakie posiadają w sobie dodatki. Najbardziej kalorycznym trunkiem będą wszelkiego rodzaju likiery, zwłaszcza te kremowe. Zawierają one mleko, cukier i krem co znacznie wpływa na ich kaloryczność. Średnia kaloryczność likieru wynosi 326 kcal w 100 ml, dla porównania alkohol wysokoprocentowy taki jak np. wódka ma 231 kcal w 100g.
Przechodząc do sprawy drinków i koktajli. Tutaj kaloryczność już zależy od tego, co do nich wlejemy. Jeżeli chcemy, aby kaloryczność drinków była niska, powinniśmy unikać produktów takich jak soki np. sok jabłkowy, cola, itp. Jeżeli jednak chcemy spróbować bardziej dietetycznych, kolorowych drinków wystarczy, że przy barze poprosimy o lżejszy alkohol, a słodzony napój można zastąpić napojami zero lub light.
Alkohole wysokoprocentowe takie jak wódka, whisky czy gin mają około 250 kcal na 100 ml, dlatego nie są polecane do picia podczas diety redukcyjnej.

Wódka kcal

Ile kalorii znajduje się w wódce? Wódka posiada 231 kcal w 100 ml, jeden kieliszek 40ml posiada 92 kcal, dlatego wystarczy przechylenie kilku kieliszków wódki, aby dostarczyć naszemu organizmowi stosunkowo sporo pustych kalorii.

Piwo kcal

Kaloryczność piwa jest zależna od jego rodzaju. Najmniej kalorycznym piwem jest piwo bezalkoholowe, które ma 21 kcal na 100 ml, później mamy jeszcze piwo jasne z 49 kcal na 100 ml, z kolei piwo ciemne posiada 68 kcal na 100 ml.

Whisky kcal

Whisky posiada 250 kcal na 100 ml, jest to dosyć spora ilość kalorii zwłaszcza dla osób, które są na diecie. Dlatego wypicie paru drinków z whisky może dostarczyć nam sporo pustych kalorii, dlatego whisky nie jest najlepszym wyborem, będąc na diecie.

Wino kcal

Kaloryczność nie jest jednakowa dla wszystkich rodzajów win. Zależy ona od stopnia słodkości. Najmniej kalorii na 100g ma:
wino wytrawne – 68 kcal,
wino półwytrawne – 75 kcal,
wino czerwone – 85 kcal,
wino białe – 81 kcal,
wino półsłodkie – 96 kcal,
wino słodkie – 106 kcal,

Czy picie alkoholu sprawi, że nagle przytyjemy?

To zależy tak naprawdę od tego, jak często pijemy alkohol. Picie alkoholu w dużej ilości przez długi okres może mieć na nas zły wpływ. Od strony przybrania na wadze, alkohol ma kalorie, kalorie to energia, którą dostarczamy naszemu organizmowi, a niespożyta energia w naszym organizmie przetwarza się w tkankę tłuszczową. Dlatego, gdy dostarczamy organizmowi nadwyżkę kaloryczną, przybieramy na wadze. Ważne jest więc, aby znać umiar we wszystkim, co robimy.
Jeżeli liczymy kalorie i sami robimy sobie drinki, możemy sprawdzić, który alkohol ma najmniej kalorii, wykorzystać go do przyrządzenia sobie odpowiedniego napoju i dodać wyliczone kalorie do dziennego bilansu kalorycznego.
Jeżeli już masz w planach zdecydować się na spożywanie napojów alkoholowych, a zależy Ci na efektach swojej diety, to musisz wiedzieć, że należy robić to “z głową”. Wiadomo, jeżeli wypijemy 1 piwo tygodniowo, kieliszek wódki lub kieliszek wina, to nie wpłynie to znacząco na efekty naszej diety. Jednak gdy są to już większe ilości, to może to pokrzyżować Twoje plany.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dieta wegańska – poznaj zasady diety wegańskiej i się co jeść!
Ile kosztuje catering dietetyczny? Sprawdź koszt diety pudełkowej!
Dieta na pamięć i koncentrację – sprawdź zasady w Powermealu
Dieta lekkostrawna – co jeść lekkostrawnego na diecie?
Jak ograniczyć apetyt na słodycze | Sprawdź
Endomorfik, ektomorfik, mezomorfk – budowa ciała (somatyp)
Dieta na odkwaszanie organizmu
Jak zmniejszyć apetyt – 7 sposobów na zmniejszenie apetytu
Co jeść na kolację | Propozycje i proste wskazówki
Dieta DASH – zasady i efekty

Najnowsze wpisy

Social Media