Spis treści:
ToggleObjawy niedoboru potasu
Objawy niedoboru potasu mogą występować pod różną postacią w zależności od stopnia jego zaawansowania. Jednym z pierwszych objawów niedoborów potasu jest osłabienie mięśni, do tego występują najczęściej bóle i skurcze. Objawy dotyczące mięśni i kończyn to nie wszystko, mogą również występować kłopoty trawienne oraz problemy z oddychaniem. Problemy ze spięciami mięśni również z tego powodu iż, zbyt małe ilości potasu nie pozwalają na szybkie odnawianie energii przez mięśnie.
Rzeczy takie jak skurcze mięśni, mrowienie, drętwienie czy osłabienie, to tylko niektóre z objawów zaniżonego poziomu potasu we krwi. Do sposobów, jakimi możemy zapobiec niedoborowi potasu w organizmie, należy właściwa suplementacja (oprócz dostarczania potasu w codziennej diecie}.
Poważniejszym objawem, jaki może wystąpić, kiedy występuje niedostateczna podaż potasu w organizmie, jest tzw. kołatanie serca. Jest to bardzo poważny objaw, którego w żadnym stopniu nie można bagatelizować.
Jeśli chodzi o serce, kolejnym objawem może być nieregularne kurczenie się mięśnia sercowego, co powoduje wydłużenie czasu jego skurczów. Najbardziej niebezpiecznym objawem jest migotanie komór. Szybka i chaotyczna praca całkowicie blokuje przepływ krwi z serca do aorty, co utrudnia jej równomierne rozprowadzenie krwi po całym organizmie.
Kiedy masz niedobór potasu, jednym z łatwo zauważalnych objawów jest opuchlizna rąk lub nóg. Ważne jest aby pamiętać, że taki problem nie zawsze oznacza brak tego pierwiastka.
Przyczyny niedoboru potasu
Odpowiedni poziom potasu w organizmie można utrzymać za pomocą odpowiednio zbilansowanej i zdrowej diety, tym samym wykluczając z niej niskowartościowe produkty. Wiąże się z tym większe spożycie odpowiednich produktów, które są bogate w witaminy, substancje odżywcze i minerały. Poprzez niedobory potasu w organizmie najbardziej cierpi nasze serce, ponieważ te mogą zaszkodzić jego kondycji, zaburzając naturalne funkcjonowanie serca.
Częstym powodem niedoboru potasu w organizmie jest nagłe i gwałtowne tracenie wody, na przykład przez biegunkę lub wymioty spowodowane zatruciem albo infekcją żołądkowo-jelitową. W przypadku odwodnienia, organizm traci nie tylko wodę, ale też ważne jony takie jak potas, sód czy chlor. Brak potasu może powodować objawy nawet po kilku dniach od wystąpienia problemów. Dobrze więc uważać na prawidłowe nawadnianie organizmu! Niestety, biegunka może być szczególnie uciążliwa dla dzieci. W takich przypadkach warto zadbać o nie w szczególny sposób i zapewnić im dodatkową opiekę.
Nadmiar potasu
Nadmiar potasu w surowicy krwi jest równie niebezpieczny, jak jego niedobór. Pod żadnym pozorem zabronione jest przyjmowanie suplementów diety, które zawierają potas, przed wykonaniem odpowiednich badań i konsultacji z lekarzem. Osoby posiadające problemy z nerkami szczególnie powinny zwracać uwagę, na poziom potasu w surowicy krwi, ponieważ ten jest dla nich szczególnie niebezpieczny. Dlaczego nadmiar potasu także niesie za sobą negatywne skutki dla naszego organizmu? Ten może prowadzić do upośledzenia pracy serca, a nawet zagrażać życiu. Nadmiar stężenia potasu w krwi jest niebezpieczny pod względem niektórych leków, może działać na nie negatywnie. Zwłaszcza tych, które są przepisywane na niewydolność serca.
Produkty bogate w potas
Warzywa:
- soja
- groch
- fasola biała
- soczewica czerwona
- chrzan
- pietruszka
Owoce:
- morele
- figi
- rodzynki
- awokado
- melon
- czarna porzeczka
Mleko i przetwory mleczne:
- mleko odtłuszczone
- mleko pełne
- mleko zagęszczone
- jogurt naturalny
- napój mleczny jogurtowy
- białko jaja kurzego
Orzechy:
- orzechy pistacjowe
- migdały
- orzechy arachidowe
- wiórki kokosowe
Produkty zbożowe:
- otręby pszenne
- musli z owocami suszonymi
- musli z rodzynkami i orzechami
- płatki żytnie
Nasiona i ziarna:
- kakao 16%
- pestki dyni
- mak niebieski
- nasiona słonecznika
Mięso:
- pierś z indyka
- łopatka z cielęciny
- pierś z kurczaka
- polędwica wołowa
- baranina, udziec
- wieprzowina, schab surowy z kością
Ryby:
- halibut biały, świeży
- sardynka w pomidorach
- makrela, świeża
- karp, świeży
- łosoś, świeży
- dorsz, świeży
Jak szybko uzupełnić potas
Decyzję o tym, czy powinniśmy uzupełniać potas oraz w jakich ilościach należy to zrobić, powinien podejmować tylko i wyłącznie lekarz. Nie powinniśmy podejmować sami tej decyzji, ponieważ może doprowadzić to do fatalnych skutków. Objawy niedoboru potasu nie są bardzo charakterystycznymi objawami, czyli mogą pojawić się w różnych innych dolegliwościach.
Jeżeli po wykonaniu badań, wyniki wskazały na niewielki niedobór potasu, wtedy dieta bogata w produkty zawierające potas będą odpowiednim rozwiązaniem. Dobrą wiadomością jest to, że przyjmowanie suplementów potasu może być przydatna dla osób z problemami kardiologicznymi, które przyjmują niektóre leki moczopędne. Badania pokazują, że może pomagać on w obniżeniu zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi u pacjentów z nadciśnieniem. Szczególnie dotyczy to tych, którzy posiadają dużo soli w swojej diecie.
Produkty, które wypłukują potas
Niedobór potasu może wystąpić u osób, których ilość poziomu potasu we krwi wynosi poniżej 3,5 mmol/L. Szczególnie narażone na to są osoby, które:
- Spożywają duże ilości kawy
Picie dużej ilości kawy prowadzi do wypłukiwania elektrolitów, w tym utraty potasu. Jeżeli spożywasz często pijesz kawę, dobrą opcją będzie zbadanie poziomu potasu. - Przyjmowanie leków moczopędnych
Wydalanie dużej ilości moczu jest równoznaczne z wydalaniem elektrolitów, w tym potasu, sodu czy magnezu. - Przyjmowanie leków nasercowych
Potas jest wypłukiwany przez leki z grupy glikozydów nasercowych. - Posiadanie alergii lub astmy
Leki na astmę, albo glikokortykosteroidy mogą powodować zmniejszenie poziomu potasu w surowicy krwi, dlatego warto, jest kontrolować jego poziom. - Biegunka i nadpotliwość
Te dolegliwości mają związek z problemami w równowadze wodno-elektrolitowej.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Dieta wegańska – poznaj zasady diety wegańskiej i się co jeść!Ile kosztuje catering dietetyczny? Sprawdź koszt diety pudełkowej!
Dieta na pamięć i koncentrację – sprawdź zasady w Powermealu
Dieta lekkostrawna – co jeść lekkostrawnego na diecie?
Jak ograniczyć apetyt na słodycze | Sprawdź
Endomorfik, ektomorfik, mezomorfk – budowa ciała (somatyp)
Dieta na odkwaszanie organizmu
Jak zmniejszyć apetyt – 7 sposobów na zmniejszenie apetytu
Co jeść na kolację | Propozycje i proste wskazówki
Dieta DASH – zasady i efekty