Spis treści:
ToggleCzym jest zakwaszenie organizmu?
Zakwaszenie organizmu to termin potoczny — naukowo określa się ten stan jako „kwasica”. Jest to choroba, która występuje w dwóch wariantach, o których przeczytasz w dalszej części. Zakwaszenie organizmu polega na zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej, czyli kumulowania się głównie kwaśnych składników. Trzeba nieustannie uważać na to, co się je i zwracać uwagę na to, by codzienna dieta była zdrowa, a przede wszystkim pełnowartościowa. Trzeba też pamiętać o wystarczającej ilości produktów zakwaszających (powinny stanowić jedynie 20% spożywanych posiłków w ciągu dnia).
Produkty powodujące zakwaszenie organizmu
Produkty spożywcze o charakterze kwasowym — przedstawiamy listę, której trzeba unikać, a raczej dozować sobie w codziennej diecie. Jak wiadomo, wszystko można jeść, ale z umiarem. Jeśli przesadzimy z produktami zakwaszającymi — konieczny będzie detoks. Produkty zbożowe, ryby i owoce morza, a także mięso i produkty mleczne to składniki, które mają w sobie pierwiastki zasadotwórcze i ich nadmiar może zaszkodzić organizmowi.
Objawy przy zakwaszeniu organizmu
Istnieje kilka sygnałów, na które trzeba uważać. Jeśli zaobserwowałeś je u siebie, to znak, że powinieneś pomyśleć o detoksie. Jednak każdą dietę powinno się skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, który wyrazi zgodę i potwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wprowadzenia takiego sposobu odżywiania przez jakiś czas. Do najczęstszych objawów w tym przypadku należą: brak energii, bóle głowy, bóle mięśni, uczucie ciężkości. Może występować też: trudności w zrzuceniu zbędnych kilogramów, zgaga, problemy z potencją, senność i ogólne zmęczenie w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że takie problemy można zauważyć również przy innych dolegliwościach, dlatego, jeśli którykolwiek z symptomów zauważysz u siebie — najlepiej pierwsze udać się do lekarza i skonsultować problem ze specjalistą jak najszybciej.
Problemy skórne
Niedoskonałości, suchość skóry — ogólnie problemy z cerą oraz osłabienie kondycji włosów i paznokci to znak, by pomyśleć o odkwaszeniu organizmu. Wypryski i inne zmiany najczęściej widoczne są na twarzy i głowie.
Kwasica oddechowa i metaboliczna
Długotrwałe zakwaszenie organizmu może prowadzić do chorób cywilizacyjnych i nowotworów. Chorobą, którą kojarzyć można z zakwaszeniem organizmu, jest kwasica, która występuje w dwóch wariantach:
- kwasica oddechowa — powstaje w wyniku niedostatecznego wydalania dwutlenku węgla w przebiegu chorób płuc lub podczas narkozy,
- kwasica metaboliczna — może być skutkiem cukrzycy, niedotlenienia organizmu bądź chorób nerek.
Kwasicy nie można wywołać samemu! Spokojnie, więc jeśli po wykonanym badaniu moczu wyjdzie Ci za wysokie PH. Wystarczy, że delikatnie zmienisz dietę i uwzględnisz w niej świeże warzywa i owoce! Kwasica jednak nie ma nic wspólnego z zakwaszeniem organizmu. Odkwaszanie organizmu w łatwy i szybki sposób wykonasz sam. Kwasica natomiast to poważne zaburzenie w organizmie, któremu często zagraża życiu, a występuje wtedy, gdy w organizmie gromadzi się za dużo substancji kwaśnych, a nie zasadowych.
Jak zapobiegać zakwaszeniu organizmu?
Przede wszystkim pij dużo wody — trzeba wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie! Możesz pić także napary ziołowe. Dobrym wyborem będzie także zielona herbata. Do tego stosuj lekkostrawną, ale i różnorodną dietę bogatą w owoce i warzywa. Zrezygnuj z częstego picia alkoholu i palenia papierosów, a także jedzenia słodyczy! Po prostu zdrowe odżywianie jest kluczem do stylu życia, który zapobiega zakwaszeniu.
Sposoby na odkwaszenie organizmu
Jak odkwasić organizm? Czy są sposoby na odkwaszenie organizmu? Oczywiście! Należy przede wszystkim diametralnie zmienić swoją codzienną dietę na zdrowszą i wprowadzić w swoje życie więcej ruchu. Produkty zasadotwórcze powinny stanowić 80% wszystkich spożywanych produktów, a kwasowe jedynie 20%! W takim przypadku na organizm dobrze wpływają: kasza jaglana i kasza gryczana, kawa zbożowa oraz orzechy i nasiona, które zawierają naturalny olej roślinny. Można spożywać także oliwę z oliwek lub olej rzepakowy tłoczony na zimno, ponieważ oleje pochodzenia roślinnego są neutralne dla organizmu.
Jakie produkty powinny być wyeliminowane podczas diety odkwaszającej? Produkty zakwaszające, a są nimi między innymi: kawa, czekolada, ser żółty, mięso wieprzowe, ryż i białe pieczywo.
Osoby stosujące dietę na odkwaszenie organizmu mówią, że to przykład diety alkalicznej, która jest typowa dla diety zasadowej. Przede wszystkim liczy się częste picie wody, odpowiednie jedzenie (w tym soki z warzyw i owoców, a także napary ziołowe) oraz aktywność fizyczna, a także sen. Po kilku dniach takiego detoksu objawy zakwaszenia organizmu — problemy skórne i inne niepokojące sygnały powinny powoli ustawać.
Catering – dieta odkwaszająca
Aby szybko wrócić do równowagi kwasowo zasadowej, możesz wybrać komfortowe rozwiązanie — catering dietetyczny, a dokładniej dietę detoksykującą. Przykładem takiej diety jest terapia sokowa. W Power Mealu możesz zamówić dietę sokową! Taka dieta to 4 soki i jedna zupa krem, które skutecznie oczyszczą Twój organizm z toksyn i odkwaszą go! Produkty o charakterze zasadowym, zawierające pierwiastki zasadotwórcze to: warzywa, owoce, grzyby. Takie produkty zasadowe zawierają nasze koktajle. Soki warzywne i owocowe to najlepszy sposób na odkwaszenie organizmu, jednak pamiętaj, że taki detoks nie powinien trwać dłużej niż kilka dni! Po tym czasie należy wrócić do normalnej, zdrowej diety opartej na 5 posiłkach. W ramach cateringu dietetycznego możesz skorzystać także z bezpłatnej porady dietetyka — specjalisty ds. żywienia, który doradzi, na jaką dietę Twój organizm zareaguje najlepiej. Chcesz szybko odkwasić organizm? Zamów dietę detoksykującą. Taka dieta szybko oczyści organizm z toksyn! O diecie oczyszczającej przeczytaj więcej tutaj.
Czas na zmianę na lepsze! Zadbaj o swoje zdrowie
Nie lekceważ znaków, jakie daje Ci Twoje ciało! Zadbaj o swoje zdrowie, póki nie jest za późno i kontroluj to, co jesz. Połącz zdrową dietę z aktywnością fizyczną i regularnym snem — to gwarantuje Ci sukces. Trzymamy za Ciebie kciuki, a w razie pytań bądź wątpliwości, czy detoks będzie dla Ciebie bezpieczny — zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy naszego dietetyka.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Produkty wysokobiałkowe, czyli dzienna zawartość białka w Twojej diecieStres oksydacyjny – co to? Objawy, skutki i jak uniknąć | Sprawdź!
Deficyt kaloryczny – czym jest i jak go obliczyć?
Dieta insulinowa – insulinoodporność – jadłospis
Dieta przy refluksie żołądkowo-przełykowym, żółciowym
Dieta IF | Intermittent Fasting | Post przerywany
Dieta Low Carb – zasady i efekty
Co jeść, żeby schudnąć
Dieta kopenhaska
Tłuszcze nasycone