Spis treści:
ToggleDieta na stłuszczenie wątroby
Częstym przypadkiem choroby wątroby jest jej stłuszczenie. Tę przypadłość można podzielić na niealkoholową oraz alkoholową – ze względu na przyczynę. Jeśli cierpisz na tę chorobę, lekarz specjalista na pewno poinformował Cię o planie leczenia i podjęliście już stosowne działania. Ważna jest oczywiście dieta na wątrobę i na tym skupiony jest ten artykuł – musi być ona łatwostrawna, by nie obciążać dodatkowo narządu. W przypadku stłuszczenia możesz spożywać każdą ilość białka, ale uważaj na tłuszcz – lepiej go ograniczyć. Są różne rodzaje chorób wątroby – wiele też zależy od organizmu i tego, jak reaguje, natomiast każda dieta wątrobowa polega na wykluczeniu ciężkich do strawienia posiłków oraz ograniczeniu dań wysokotłuszczowych.
Objawy chorej wątroby i trzustki
Jak rozpoznać chorobę wątroby? To musi zdiagnozować oczywiście lekarz, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Jest jednak kilka objawów, które możesz zauważyć:
- nagłe zmęczenie i podkrążone oczy,
- problemy z trawieniem pokarmów oraz brak apetytu,
- migrena,
- biegunki i zaparcia,
- problemy z cerą,
- brak nastroju i ciągłe uczucie lęku i niepokoju,
- reakcje alergiczne.
Jeśli coś z powyższych skutków, występuje u Ciebie, umów się do lekarza, a to, co możesz zrobić od razu – wprowadź codzienną zdrową dietę. Nawet jeśli nie masz ochoty, wmawiaj sobie, że odpowiednio zbilansowane posiłki powinny pomóc wrócić Ci do zdrowia. W przypadku, gdy zignorujesz sygnały organizmu i niczego nie zmienisz – możesz doprowadzić swój organizm do niedożywienia.
Niektóre z chorób, które są związane z wątrobą:
- wspomniane już wcześniej stłuszczenie (może być wynikiem innych chorób, takich jak: otyłość czy cukrzyca lub nadciśnienie. Jej początki można zaobserwować w szybkiej utracie kilogramów przez osobę otyłą),
- wirusowe zapalenie wątroby (ostre i przewlekłe, objawy to silne i częste bóle brzucha i mięśni, nudności oraz zmęczenie, czasami także swędzenie skóry),
- toksyczne uszkodzenie wątroby (wątroba odpowiedzialna jest za przemiany metaboliczne i trawi także leki, które przyjmujemy. Zatrucie którymś z leków może spowodować uszkodzenie wątroby! Jest to działanie toksyczne – w momencie trzeba odstawić leki i skontaktować się z lekarzem),
- marskość wątroby (to przewlekła choroba wątroby spowodowana dużą ilością spożywanego alkoholu, która rozwija się przez wiele lat. Początkowe objawy to chudnięcie, brak apetytu oraz nudności),
- rak wątroby (niestety objawy dają o sobie znać już w zaawansowanym stadium).
Odpowiednio dobrana dieta wątrobowa, wspomaga wątrobę w odzyskaniu pełni sił do pracy. Dobór posiłków zależy od stopnia wydolności narządu i szeregu innych składników, które bada lekarz. Niestety nie ma jednej dobrej diety wątrobowej, ale nasz catering Powermeal ma w swojej ofercie dietę Paleo, która idealnie nada się dla osób z problemami trawiennymi. Dieta lekkostrawna, bogata we wszystkie potrzebne składniki, witaminy, niezbędne aminokwasy i minerały powinny być podstawą codziennej diety wątrobowej! Przeczytaj o diecie Paleo.
Regeneracja wątroby – co jeść?
Jest kilka zasad, do których powinno się stosować produkty zalecane do spożycia. Będąc na diecie wątrobowej, powinno się spożywać od 5 do 6 małych posiłków w równych odstępach, a do tego pierwsze danie zaleca się spożywać w ciągu godzinny od przebudzenia, a ostatnie maksymalnie od 2 do 3 godzin przed zaśnięciem – to gwarantuje, że organizm przetrawi sobie na czas dostarczone składniki. Daj sobie też czas na spożycie tych posiłków – zabronione jest spożywanie w biegu!Jak w każdej zdrowej diecie liczy się picie – 2 litry wody to minimum, tego trzeba pilnować! Możesz również zacząć dzień od wypicia szklanki ciepłej wody z dodatkiem plasterka cytryny – to pobudzi wątrobę do prawidłowego działania.
Zrezygnuj ze smażonych posiłków – zaprzyjaźnij się z piekarnikiem. Odstaw olej rzepakowy i słonecznikowy – jeśli już musisz coś usmażyć to wybierz do tego olej kokosowy nierafinowany lub olej lniany (są o wiele zdrowsze i lżejsze dla organizmu). Warzywa i owoce spożywaj najlepiej przegotowane lub zmiksowane – dobrym pomysłem będą soki, przeciery i kremy.
Zdrowa dieta wątrobowa i nie tylko, to wykluczenie słodyczy, cukrów, niepotrzebnych ulepszaczy – sprawdzaj składniki wszystkich produktów na etykietach! Zrezygnuj też z picia alkoholu i palenia papierosów, ponieważ używki prowadzą do postępu choroby.
Nadmierny stres, za mało aktywności fizycznej, słaby sen – to wszystko składa się na stan Twojego zdrowia! Jeśli któryś z tych elementów wymaga u Ciebie poprawy – wprowadź w swoje życie zmiany na lepsze.
Znasz już zasady żywienia diety wątrobowej, teraz czas na listę, co można jeść! Dieta tego typu musi składać się z dań lekkich, łatwych do strawienia. Wszystko musi być naturalne, zdrowe i świeże oraz dowożone przez sprawdzonych lokalnych dostawców. Tak też jest w Powermealu – posiłki najwyższej jakości to podstawa! Owoce i warzywa muszą znaleźć się w każdym posiłku, ponieważ dostarczają one witamin D, K, E oraz C. Postaw też na te warzywa i owoce, które działają detoksykująco – zielone warzywa kapustne, winogrona (bez skórki), owoce jagodowe, maliny, marchew, buraki oraz cytrynę czy imbir. Ważny w tej diecie jest błonnik pokarmowy (warzywa i owoce zawierają właśnie ten łatwo przyswajalny rodzaj błonnika) – trzeba znaleźć złoty środek w tym, ile potrzebuje go nasze ciało. Oprócz tego, skup się na chudych rybach (nie tłuste ryby, tylko takie, które zawierają cenne kwasy tłuszczowe), mięsie oraz zdrowych tłuszczach, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Możesz wesprzeć wątrobę pijąc napary ziołowe, takie jak: mielisa, mięta, rumianek lub łopian. Polecamy pokusić się o zamianę picia kawy lub herbaty na zioła.
Kawa a dieta wątrobowa
Lubisz pić kawę? W przypadku białej kawy, najlepiej jeśli przekonasz się do mleka roślinnego – sojowego lub kokosowego czy ryżowego, ponieważ przy niektórych chorobach wątroby należy wykluczyć ze swojej diety wątrobowej nabiał. Oczywiście z kawy nie musisz rezygnować, jeśli jest to Twój codzienny rytuał, nie odbieraj sobie tej przyjemności, ale troszkę ją zmodyfikuj 😉 Zaznaczamy, że kawa jednak może też pobudzać układ trawienny, więc w momencie, gdy zmienisz dietę, a podczas picia kawy będziesz obserwować jakieś nieprzyjemne dolegliwości spróbuj ograniczyć dawkę kofeiny lub zmień ją na kawę bezkofeinową, dobra jest także kawa zbożowa.. Obserwuj siebie i swoje ciało, organizm każdego dnia komunikuje się z nami – trzeba go słuchać!
Chora wątroba – jak zmienić swój plan żywienia?
Skomponowanie diety wątrobowej zostaw profesjonalistom – zwłaszcza na początku! Tak jest szybciej i wygodniej. W Powermealu możesz skorzystać z darmowej pomocy naszego dietetyka – umów się na konsultację ze specjalistą ds. żywienia i dowiedz się, jaka dieta będzie idealna. Dobierzemy plan żywienia do Twoich upodobań, ale i stylu życia i stanu Twojego zdrowia. Pamiętaj, że każda nowa dieta przy chorej wątrobie powinna być skonsultowana również z Twoim lekarzem. Zadbaj o swoje zdrowie i zawsze stawiaj je na pierwszym miejscu! Sprawdź lekką dietę paleo, jeśli szukasz diety dobrej dla wątroby. W razie pytań lub wątpliwości, służymy pomocą!
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Produkty wysokobiałkowe, czyli dzienna zawartość białka w Twojej diecieStres oksydacyjny – co to? Objawy, skutki i jak uniknąć | Sprawdź!
Deficyt kaloryczny – czym jest i jak go obliczyć?
Dieta insulinowa – insulinoodporność – jadłospis
Dieta przy refluksie żołądkowo-przełykowym, żółciowym
Dieta IF | Intermittent Fasting | Post przerywany
Dieta Low Carb – zasady i efekty
Co jeść, żeby schudnąć
Dieta kopenhaska
Tłuszcze nasycone