Diety eliminacyjne są coraz częściej stosowane, ponieważ coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe. Dieta bez laktozy i glutenu zaczęła być popularna kilka lat temu, kiedy to bardzo mocno demonizowany był gluten, jako szkodliwie modyfikowany składnik mąki. Wielu specjalistów twierdzi, że gluten w zmodyfikowanej formie uszkadza kosmki jelitowe. Nie należy takiej diety wprowadzać na własną rękę bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Oczywiście, osoby, u których stwierdzono celiakię, czyli alergię na gluten, powinny natychmiast wyeliminować wszelkiego rodzaju źródła glutenu z diety. Często bywa tak, że osoby z celiakią bardzo źle tolerują także laktozę, dlatego w tym przypadku warto zastosować dietę, która obejmuje eliminację obydwóch składników. Lekarze twierdzą, że w zależności od przypadku, można z czasem powoli zacząć wprowadzać produkty z laktozą ponownie. Laktoza jest cukrem znajdującym się w produktach mlecznych i nie jest tolerowana przez dużą część społeczeństwa. 

Gdzie znajduje się gluten?

Gluten jest białkiem, które znajduje się w pszenicy, życie i jęczmieniu. Znajdziemy go zatem we wszystkich produktach, które zawierają zboże. Do takich produktów zalicza się pieczywo, makarony, niektóre kasze i w wielu produktach spożywczych. Paradoksalnie, gluten możemy znaleźć w produktach, które wcale nie powinny tego glutenu posiadać w swoim składzie np. słone przekąski, jogurty, parówki, wędliny, musztarda, marynata, czekolada, majonez itp. W praktyce można zauważyć, że samo wyeliminowanie pieczywa nie wystarczy, aby całkowicie wyeliminować gluten z diety.

Jakie są naturalnie występujące produkty bezglutenowe? 

Wydawać by się mogło, że ludzie chorujący na celiakię lub posiadający alergię na gluten, będą mieli spory problem zrobić zakupy w normalnym supermarkecie ze względu na zawartość glutenu w wielu produktach. Oczywiście, zawsze należy patrzeć na skład produktów, ale produkty, które teoretycznie nie powinny zawierać glutenu to:

 • ziemniaki,
 • komosa ryżowa,
 • kasza gryczama. 
 • kukurydza, 
 • ryż,
 • maniok,
 • kaniwa,
 • amarantus i wiele innych.

Produkty z innych grup żywieniowych, na które można sobie pozwolić na co dzień to:

 • warzywa,
 • owoce,
 • orzechy,
 • jajka,
 • mięso i ryby,
 • owoce morza,
 • oleje i octy,
 • nabiał i mleko (jeśli nie ma do niego przeciwwskazań). 

Dieta bez laktozy – co jeść?

Osoby z nietolerancją laktozy nie muszą całkowicie pozbywać się produktów mlecznych ze swojej diety. Szacuje się, że chory może jednorazowo skonsumować ok. 5-10 gramów cukru mlecznego, co odpowiada 100-200 ml mleka. Ważnym aspektem jest samoobserwacja, która pozwoli określić, jaką porcję mleka można przyjąć, aby organizm nie uruchamiał mechanizmów obronnych. Dużo bezpieczniejsze są produkty mleczne poddane fermentacji np. jogurt, kefir, maślanka, sery pleśniowe, ponieważ zawarte w nich bakterie produkują laktazę, pomagając w rozkładzie cukru mlecznego, czyli laktozy. Rynek na szczęście odpowiedział na potrzeby osób cierpiących na nietolerancję laktozy i w sklepach pojawia się coraz więcej produktów o obniżonej zawartości laktozy lub z całkowitym jej brakiem. Samo mleko można zastąpić także roślinnymi odpowiednikami np. mleko sojowe, migdałowe i kokosowe. 

Dieta bez laktozy nie jest taka straszna, a Twój ulubiony serniczek możesz wykonać na twarogu, który nie zawiera laktozy ;). Warto również wiedzieć, że mleko bez laktozy zawiera taką samą ilość wapnia jak zwykłe mleko.

Dieta eliminacyjna jest wyzwaniem w momencie, w którym należy wyeliminować jeden czynnik, a prawdziwe schody zaczynają się, kiedy musisz swoją uwagę podzielić na dwa alergeny. Pierwsze zakupy mogą przyprawić o zawrót głowy i pochłonąć dużą ilość czasu. 

Dlaczego zaufać Powermealowi?

Powermeal to zespół specjalistów, którzy już przez wiele lat pracują w branży. Otrzymując zestaw pudełek pod same drzwi, nie musisz się martwić o skład swoich posiłków. Zamawiając dietę bez glutenu i bez laktozy, masz pewność, że Twoje posiłki właśnie takie są i nie musisz się absolutnie niczym przejmować. Codziennie rano odbierasz spod drzwi świeżo przygotowane dania i próbujesz nowych smaków. Nie będziesz musiał spędzać całego mnóstwa czasu na czytaniu etykiet w supermarkecie. Nie zmuszaj się do znajdowania przepisów, które zajmą Ci pół dnia, ponieważ Powermeal zajmie się wszystkim za Ciebie.

Nie jesteś przekonany, o tym, że dostarczamy dietę pudełkową bez glutenu i laktozy? Zamów dietę testową i przekonaj się, jak dobrze i zdrowo możesz jeść za kilkadziesiąt złoty dziennie. Zaufaj marce z wieloletnim doświadczeniem, a Ty ciesz się efektami i lepszym zdrowiem. Posiłki Powermeal są hermetycznie zapkowane, dzięki temu możesz je zabrać wszędzie, gdzie tylko tego potrzebujesz. Masz spotkanie na mieście i nie wiesz, czy w karcie znajdziesz coś, co nie będzie zawierało glutenu i laktozy? Teraz to już nie Twój problem, bo będziesz miał przy sobie swój idealnie zbilansowany posiłek i będziesz mógł w 100% skupić się na spotkaniu. 

Oddaj się w dobre ręce, a zobaczysz, że to będzie najwygodniejsza usługa, jakiej kiedykolwiek doświadczyłeś! Miewasz dolegliści trawienne, a Twoim posiłkom często towarzyszy zgaga? Kliknij dieta przy refluksie.

 

DIETA BEZ LAKTOZY CATERING

Jak zdążyłeś zauważyć wprowadzenie do swojego życia diety bez laktozy to nie takie proste zadanie jak ograniczenie słodyczy. Jeżeli odczuwasz dolegliwości związane z nietolerancją laktozy lub masz potwierdzoną nietolerancję przez lekarza to czas coś z tym zrobić.

Jeżeli chcesz ograniczyć spożywanie laktozy w 100% ale obawiasz się, że przeoczysz go w innych produktach spożywczych, powierz nam to zadanie! Nasz zespół zasila kilku dietetyków, którzy trzymają rękę na pulsie komponując dietę bez laktozy. Oprócz tego, że Twoje zdrowie się poprawi z cateringiem dietetycznym PowerMeal, to zyskasz przy tym piękną sylwetkę bez wyrzeczeń. Będziesz jeść każdego dnia zróżnicowane posiłki w pełni zbilansowane i do tego pyszne!

Rate this post
Kod na 5% znajomym dajesz, 5% z ich zamówienia do skarbonki dostajesz! Szczegóły w panelu.