Dieta Paleo

Często paleo nazywany również dietą człowieka pierwotnego.

Brzmi to dość odważnie, ale istotnie filozofia tego systemu żywienia to opiera się na domniemanej diecie naszych przodków z okresu paleolitu. Oczywiście jest tutaj sporo modyfikacji, bo warunki życia współczesnych ludzi są diametralnie różne. Niezwykle trudno jest określić dokładnie, co jedli nasi przodkowie. Wiedzę na ten temat czerpiemy przede wszystkim z analizy skamieniałości lub obserwacji istniejących wciąż kultur pierwotnych. W dużym uproszczeniu chodzi o to, aby wyeliminować z naszej diety pożywienie, którego nasi przodkowie nie mieli w swoim menu. Chodzi tutaj zwłaszcza o produkty przetworzone, do których nasze ciała naturalnie się nie dostosowały. Oczywiście za paleo stoją dziesiątki badań naukowych oraz cała masa ludzi, którzy doświadczyli jej pozytywnych efektów.

Co zjemy na diecie paleo?

Paleo opiero się przede wszystkim o mięso (preferowany jest chów pastwiskowy), grzyby, owoce, jajka, orzechy i oczywiście warzywa.

Czego nie zjemy będąc na diecie paleo?

Przede wszystkim zbóż, roślin strączkowych i nabiał. Zdecydowanie możesz liczyć na to, że posiłki w diecie paleo będą zawierały mniej soli i kalorii. Dzięki temu poprawia się funkcjonowanie narządów wewnętrznych i przy zachowaniu aktywnego trybu życia można liczyć na zrzucenie kilku kilogramów. Paleo ma wielu fanów, ponieważ nie limituje ilościowo objętości posiłków. Zmiany dotyczą wyłącznie ich zawartości. W skrócie – jesz tyle ile poprzednio – ale masz szansę schudnąć.

PALEO

Przykładowe zestawy jadłospisów:

 • Sałatka z awokado i kurczakiem, orzechami włoskimi i pomidorkami cherry.
 • Smoothie daktylowe.
 • Łosoś z sosem pomarańczowo – imbirowym z salsą z mango i awokado podany z pomidorkami cherry na rucoli.
 • Fit burger z cukini i indyka, podany z sałatką,  
 • Pieczeń z żurawiną podana z batatami i surówką z ogórka zielonego.
 • Omlet jajeczny ze szpinakiem, pomidorkiem, koperkiem, posypany rukolą. (pokrojony na kwadraty).
 • Krem pomidorowy posypany słonecznikiem.
 • Budyń kokosowy z musem malinowym.
 • Wieprzowina po chińsku z mango na kolorowej papryce smażona.
 • Polędwiczki z suszonymi śliwkami zawijane w boczku podane z roszpunka i pomidorkami.
 • Jaja sadzone podane na roszpunce z awokado i plasterkami ogórka.
 • Sałatka owocowa.
 • Pierś z kurczaka w ziołach podana z warzywami na parze.
 • Plastry batatów z kawałkami kurczaka i pesto bazyliowym ; smoothie proteinowe.
 • Sałatka z burakiem, bakłażanem, cukinią, granatem oraz indykiem.

Uwolnij energię!

W dobrym cateringu dietetycznym nie chodzi wyłącznie o zaspokojenie głodu, ale o dostarczenie organizmowi możliwie największej ilości składników odżywczych.

Nasz pomysł na dietę to połączenie wiedzy i doświadczenia osób z różnych obszarów odpowiadających za rozwój człowieka z najlepszymi naturalnymi produktami, na bazie których powstają posiłki. Dzięki temu mamy pewność, że gotujemy smacznie i co najważniejsze – zdrowo.

catering dietetyczny dieta paleo

Dlaczego w paleo nie znajdziemy zbóż?

Wynika to stąd, że w paleolicie, który trwał około 3 miliony lat nie znano zbóż. Pojawiły się dopiero w kolejnej epoce – neolicie, w której dokonała się rewolucja agrarna. Dopiero wtedy zboża zagościły w naszej diecie i są w niej do dziś.

Paleo to nie tylko dieta

To również styl życia. Zmiana sposobu patrzenia na świat wykorzystując do tego wyobrażenia o tym, jak żyli nasi przodkowie w okresie paleolitu. Osoby żyjące w zgodzie z ideą paleo są aktywne fizycznie, zdrowo śpią, zachowują naturalną higienę, czasami stosują oczyszczające głodówki.

Dlaczego warto wybrać dietę paleo?

Przede wszystkim dlatego, że paleo jest w zgodzie z naszą naturą. To właśnie z niej bierze swój początek i na niej opiera całą filozofię. Bogactwo produktów sprawia, że posiłki są bardzo zróżnicowane i ostatnie co można tej diecie zarzucić to monotonność. Za paleo przemawiają liczne badania naukowe oraz przykłady ludzi, którzy dzięki stosowaniu tej diety pokonali poważne choroby.

Dla kogo dieta paleo?

Dla każdego, kto chce się zdrowo odżywiać i wykluczyć ze swojego jadłospisu produkty, które wpływają niekorzystnie na pracę organizmu. Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który pomoże najlepiej wykorzystać dietę paleo.

Wspólnie osiągniemy wyznaczone cele!

Wzrost masy mięśniowej

Wzrost masy mięśniowej

Poprawa zdrowia i samopoczucia

Poprawa zdrowia i samopoczucia

Redukcja sylwetki

Redukcja sylwetki

Lepsza kondycja

Lepsza kondycja

0